Redak tumor kostiju, koji je bio obmotan oko kičmene moždine, uklonjen je kroz očnu šupljinu pacijentkinji iz Merilenda. Tim hirurga University of Maryland Medical Center uklonio je kroz očnu duplju 19-to godišnjoj pacijentkinji hordom, koristeći prvi put „transorbitalni“ pristup, saopštila je bolnica.
Redak tumor se sporo razvija
Karla Flores imala je 19 godina kada joj je u kičmi dijagnostikovan, razvojni tumor kostiju. Hordomi su retki primarni tumori kostiju i maligni tumori koji potiču od ostataka notokorda (korde dorzalis) posle povlačenja ove embriogene strukture. Hordomi se prema lokalizaciji dele na kraniocervikalne (između glave i vrata), vertebralne (kičmene) i sakrokokcigealne (u donjem delu pored trtične kosti). Ovi tumori kostiju se sporo razvijaju, obično nisu praćeni jasnim simptomima, a često razaraju okolne vitalne strukture. Mogu da metastaziraju na kosti, pluća, jetru, mozak.
Prvi simptomi
Dvostruke slike bili su prvi simptom koji je osetila Flores u 18. godini. Posle nekoliko meseci dobila je dijagnozu hordoma – veoma retkog tumora.
– Tumor je bio obmotan oko kičmene moždine i prodro je u vratne pršljenove ispod baze lobanje. Klasična operacija bi povećala rizik od povrede kičmene moždine ili krvnih sudova, mogla bi da dovede do paralize, pa i smrtnog ishoda – rekao je neurohirurg dr Mohamed Labib iz University of Maryland Medical Center.
Tumor je mogao da dovede do paralize
Da nije izvršena operacija ovaj redak tumor bi nastavio da raste i jako pritiska kičmenu moždinu. Lekari kažu da bi u ovakvoj situaciji moglo da dođe do paralize ruku i nogu.
– Operacijom kroz dno očne duplje uspeli smo da uklonimo tumor koji bismo klasičnim hirurškim zahvatom odstranili na teži način i uz mnogo rizika – kaže Labib.
Izbegnuti su ožiljci
U ovom kompleksnom hirurškom zahvatu učestvovao je i plastični i rekonstruktivni hirurg dr Kalpesh T. Vakharia. On je pažljivo presekao konjunktivu ili vežnjaču oka – providnu tanku membranu što prekriva beonjaču oka i unutrašnju stranu kapka. Kako ne bi narušio funkciju oka dr Vakharia je uklonio dno očne duplje i deo jagodične kosti pacijentkinje, navodi tim bolnice u Merilendu.
– Na ovaj način izbegnuti su ožiljci i nemoguće je reći da je pacijentkinja uopšte imala operaciju – napominje dr Vakharia.
Rekonstrukcija dna očne duplje
Kada je dr Labib uklonio tumor, dr Vakharia je rekonstruisao dno očne duplje pomoću titanijumske ploče. Uklonjeni deo jagodične kosti rekonstruisan je pomoću dela kuka pacijentkinje.
Lekari naglašavaju da je na ovaj način sprečeno bilo kakvo oštećenje Eustahijeve tube, glavnih krvnih sudova kao što su jugularna vena, karotidna arterija, zaštićeni su nervi koji kontrolišu gutanje i govor.
Kako su se hirurzi pripremali za ovu kompleksnu proceduru
Stručnjaci navode da su ovu proceduru već radili na kadaverima. Dodaju da je sama činjenica da su neki ljudi bili spremni da doniraju posmrtne ostatke tela, spasila život jednoj mladoj osobi.
Tumori kičmene moždine mogu da budu opasni kada počnu da pritiskaju moždano stablo. Recidivi su nažalost česti, zato se primenjuje multidisciplinarni pristup lečenju.
Redak tumor je lečen i zračenjem
Pacijentkinja je posle operacije lečena i radioterapijom, kako bi se eliminisale preostale ćelije raka. Dr Labib kaže da se pacijentkinja posle operacije i zračenja oseća dobro i da je spremna da se vrati u školu.
– Florens je neverovatno hrabra mlada žena koja se hrabro suočava sa svim problemima. Verujem da će istrajati i imati obećavajuću budućnost – kaže dr Labib.
Hirurški tim bolnice u Merilendu namerava da sa ovom procedurom upozna hirurge širom sveta na medicinskim kongresima.