Naslovna / Zdravlje

Sterilitet – ne odustajte i ne gubite nadu da postanete roditelj

Piše: Vesna Stanimirović
8:45 - 18. 10. 2022.

Stvaranje porodice pravo je svih ljudi i bezvremenska potreba. Međutim, naše društvo se stalno menja i uz to se menjaju i prioriteti ljudi, pa nam se poslednjih godina javlja sve više parova koji imaju problem sa sterilitetom, kaže dr Kiriakidis Mihalis, ginekolog iz Soluna

sterilitet Sterilitet ili neplodnost je višestruki problem kako fizički, tako i psihološki. Zato se u tretman lečenja mora uključi tim stručnjaka Foto: Shutterstock/Embryolab Fertiliti Clinic

Sterilitet ili neplodnost je stanje koje karakteriše izostanak  trudnoće nakon 12 ili više meseci redovnih nezaštićenih odnosa. Za mnoge parove, ostvarenje roditeljstva ne dešava se uvek brzo i jednostavno, u skladu sa očekivanjima. Skoro svaki sedmi par u Srbiji ima problema sa dobijanjem potomstva, dok svaki 12. par nikada ne ostvari svoju želju za roditeljstvom. Važno je potražiti pomoć i savet lekara i na vreme započeti lečenje ili razmotriti druge mogućnosti za ostvarenje željenog cilja. Dobra vest jeste da je u Srbiji starosna granica za vantelesnu oplodnju žena o trošku države pomerena sa 43 na 45 godina.

Najčešći uzroci steriliteta kod žena i muškaraca

Odgovore na pitanja o tome šta sve može biti uzrok steriliteta, kako kod žena tako i kod muškaraca i koliko godine života utiču na plodnost, dao nam je dr Kiriakidis Mihalis, ginekolog specijalista za asistiranu humanu reprodukciju na klinici Embryolab u Solunu.

Koji su razlozi, u vezi sa sterilitetom, zbog kojih vam se žene najčešće javljaju?

– Postizanje trudnoće je veoma složena procedura. Razloga koji mogu dovesti do problema da žena ostane u drugom stanju je previše. Problem može biti u materici, jajnicima ili jajovodima. Svakako najčešći razlog jeste starost žene koja utiče na smanjenu funkciju jajnika i jajne ćelije koje kod starijih žena nose sa sobom anomalije.
Manje uobičajeni razlozi mogu uključivati neprohodne jajovode zbog ranijih upala, anatomskih problema reproduktivnog sistema ili metaboličke bolesti kao što je sindrom policističnih jajnika kaže za portal eKlinika dr Kiriakidis Mihalis.

Koji faktori utiču na sterilitet muškaraca, a posebno su izraženi i najčešće primećeni na vašoj klinici?

Muški sterilitet je u drugom planu, ali ga nikako ne treba potcenjivati zato što raste broj muškaraca sa azospermijom. Najčešći problem kod muškaraca je smanjen broj spermatozoida ili loša pokretljivost ili nepostojanje spermatozoida u spermogramu. Novim metodama oplodnje ICSI, koje nam je nauka omogućila, možemo prevazići ovaj problem, a na raspolaganju nam je i microTESE intervencija (procedura koja spada u tehniku dobijanja spermatozoida iz testisa umesto iz ejakulata) – kaže dr Kiriakidis Mihalis.

Da li se smanjuje ili povećava broj parova koji imaju problem sa sterilitetom?

– Stvaranje porodice pravo je svih ljudi i bezvremenska potreba. Međutim, naše društvo se stalno menja i uz to se menjaju i prioriteti ljudi.
Većina ljudi će dati prioritet stvaranju porodice dok će ostali dati prioritet njihovom profesionalnom i ekonomskom razvoju, a u sporednoj ulozi je stvaranje porodice. Tu onda dolazi do problema, jer su već došli do određenih godina kada se plodnost smanjuje. Iz godine u godinu broj parova koji nam se obraćaju za pomoć se povećava – ističe dr Mihalis.

Ko je kandidat za donaciju i šta se podrazumeva pod uspešnošću vantelesne oplodnje

Kada je neophodna tuđa jajna ćelija ili spermatozoidi kako se vrši izbor donora?

– Doniranje genetskog materijala (jajne ćelije ili spermatozoida) alternativna je terapija i veoma korisna i pomogla je hiljadama parova da osnuju porodicu. Osnovni pokazatelj da li je neko kandidat za donaciju ili ne, kod žene je nedostatak ili slab kvalitet jajnih ćelija, prevremena menopauza ili starije reproduktivno doba, a s druge strane, kod muškaraca azospermija ili totalno odsustvo spermatozoida.
Donacija genetskog materijala u Grčkoj je po zakonu anonimna. To znači da nema lične razmene podataka između para i donatora. Međutim, postoje neki medicinski elementi koji su neophodni za kontrolu trudnoće kod žena (kao što je starost donorke), a to je i informacija koja je poznata paru. U klinici Embryolab, svi donori moraju da prođu opsežna ispitivanja: hematološka, genetska i psihološka kako bi mogli da doniraju svoju jajnu ćeliju ili spermatozoide – objašnjava dr Kiriakdisi Mihalis.

Da li uspešnost vantelesne oplodnje podrazumeva broj ostvarenih trudnoća ili rođenih beba?

– Reproduktivna medicina razvijala se poslednjih 40-50 godina veoma brzim tempom. Kako se znanje i tehnologija razvijaju, menjaju se i očekivanja lekara, ali i parova. Naravno, cilj uvek ostaje isti, a on je rođenje zdravog deteta.
U našoj klinici uspehom smatramo bezbedno rođenje zdravog deteta, a ne samo pozitivan test na trudnoću. Procenat ovog uspeha određuje se karakteristikama i problemima svakog para pojedinačno. Da bismo maksimizirali ove stope, u našoj klinici primenjujemo najsavremenije protokole lečenja – kaže dr Mihalis.

Savet svim parovima koji se bore sa sterilitetom

Ko je sve od stručnjaka uključen u proces vantelesne oplodnje u vašoj klinici?

– Neplodnost je višestruki problem kako fizički, tako i psihološki i emocionalni. Stoga, tretman treba da uključi tim stručnjaka, od kojih je svaki specijalizovan za poseban deo. Ključni stručnjaci lečenja steriliteta su medicinsko, akušersko i laboratorijsko osoblje. Međutim, globalni pristup lečenju ne zaustavlja se tu i zbog toga tim naše klinike uključuje i psihologa, genetičara i nutricionistu – objašnjava dr Mihalis.

Vaš savet svim parovima koji se bore sa sterilitetom?

Moj prvi savet jeste da ne odustaju i ne gube nadu! Drugi savet je da se na vreme obrate specijalizovanom centru za asistiranu reprodukciju, a oni će vas usmeriti i pomoći da se snovi ostvare i postanete roditelji – savetuje dr Kiriakidis Mihalis.

Reč, dve o klinici

Embryolab klinika se nalazi u Solunu i  jedna je od savremenih klinika za vantelesnu oplodnju u Evropi, koju čini tim stručnjaka, specijalista za asistiranu reprodukciju. Tretman vantelesne oplodnje je više od medicinske ekspertize. To je briga o pojedincu kao i paru.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo