Rak pluća obično počinje u ćelijama koje oblažu bronhije Foto: Shutterstock
Dva glavna tipa raka pluća su karcinom malih ćelija pluća ili sitnoćelijski (mikrocelurarni) karcinom pluća (SCLC) i rak pluća ne-malih ćelija (NSCLC). Treći manje uobičajen tip raka pluća naziva se karcinoidni.
Pluća su dva sunđerasta organa u grudima. Desno plućno krilo ima 3 dela, koja se nazivaju režnjevi. Levo plućno krilo ima dva režnja i manje je jer srce zauzima više mesta na toj strani tela. Kada udišemo vazduh ulazi kroz usta ili nos i ulazi u pluća kroz dušnik (dušnik). Traheja se deli na cevi koje se nazivaju bronhi, koji ulaze u pluća i salje se dele na manje bronhije koje formiraju manje grane – bronhiole. Na kraju bronhiola nalaze se male vazdušne kese poznate kao alveole. Alveole apsorbuju kiseonik u krv iz udahnutog vazduha i uklanjaju ugljen-dioksid iz krvi kada izdišemo. Unošenje kiseonika i oslobađanje od ugljen-dioksida glavne su funkcije pluća. Rak pluća obično počinje u ćelijama koje oblažu bronhije i delove pluća kao što su bronhiole ili alveole.
1. Plućni čvor
Plućni čvorovi su male mase tkiva. Mogu biti benigni, prekancerozni ili metastatski tumori koji su se proširili iz drugih delova tela. Ti, takozvani nodusi, obično su manji od tri 3 cm, a generalno, veća je verovatnoća da će veći čvor biti kancerogen nego manji. Čvorovi na plućima često nalaze kada se pacijent testira na nepovezane simptome, kao što su bol u stomaku ili povreda.
2. Rak pluća ne-malih ćelija
Rak pluća ne-malih ćelija je najčešći tip raka pluća. Raste i širi se sporije od sitoćelijskog karcinoma pluća. Tri glavne vrste karcinoma pluća ne-malih ćelija nazvane su prema tipu ćelija u tumoru:
Za karcinom pluća ne-malih ćelija, koji se nije proširio izvan pluća, operacija se koristi za uklanjanje raka. Hirurgija se takođe može koristiti u kombinaciji sa terapijom zračenjem i hemoterapijom kod naprednijih karcinoma. Ovi tretmani se takođe mogu davati pre operacije kako bi se smanjili tumori i sprečilo širenje ćelija raka kroz krvotok i to se zove neoađuvantna terapija.
3. Sitnoćelijski karcinom pluća
Skoro svi slučajevi sitnoćelijskog raka pluća posledica su pušenja cigareta. To je brzorastući rak koji se širi mnogo brže od drugih vrsta karcinoma pluća. Postoje dva različita tipa sitnoćelijskog karcinoma pluća:
Hirurgija se najčešće koristi kod karcinoma pluća ne-malih ćelija, a retko kod sitnoćelijskog karcinoma koji se brže širi na druge delove tela. Hemoterapija je najčešći tretman za male ćelije raka pluća, jer ovi lekovi cirkulišu po celom telu ubijajući ćelije raka pluća koje su se možda proširile van pluća.
Terapija zračenjem se često koristi u kombinaciji sa hemoterapijom, kada je tumor ograničen na pluća i druga područja unutar grudnog koša. Terapija zračenjem se takođe može koristiti za sprečavanje ili lečenje razvoja karcinoma pluća malih ćelija, koji se proširio na mozak (metastaze). U terapiji zračenjem, precizno ciljani rendgenski zraci se koriste za uništavanje lokalizovanih ćelija raka. Terapija zračenjem se može koristiti za sprečavanje ponovnog pojave tumora nakon operacije, za lečenje tumora kod pacijenata koji nisu kandidati za operaciju ili za lečenje tumora koji izazivaju simptome u drugim delovima tela.
4. Mezoteliom
Mezoteliom je redak rak grudnog koša, najčešće uzrokovan izlaganjem azbestu i čini oko 5 procenata svih slučajeva tumora pluća. Mezoteliom se razvija tokom dužeg vremenskog perioda, od 30 do 50 godina između izlaganja azbestu i dobijanja raka. Većina ljudi, koji razviju mezoteliom, radili su na mestima gde su udisali čestice azbesta. Kada je mezoteliom dijagnostikovan, utvrđuje se koji je stadijum, što pacijentu i lekarima govori koliko je tumor veliki i gde je napredovao izvan početnog mesta. Hemoterapija, zračenje i operacija mogu da budu deo lečenja mezotelioma. Trenutno se testiraju kombinovani pristupi, koji koriste ove terapije zajedno – posebno koristeći hemoterapiju pre operacije, kao i novi lekovi koji specifično ciljaju ćelije mezotelioma.
5. Tumori zida grudnog koša
Tumori zida grudnog koša su retki. Kao i drugi karcinomi, tumori koji se nalaze u zidu grudnog koša mogu da budu maligni ili benigni. Maligni tumori se moraju lečiti, a benigni će se lečiti u zavisnosti od toga gde se nalaze i simptoma koje izazivaju. Ako tumor pritisne pluća tako da pacijent ne može da diše, na primer, onda mora da se leči.
Vrste tumora zida grudnog koša
Tumori koji se nalaze u zidu grudnog koša se takođe kategorišu prema tome da li su primarni tumori (koji počinju u zidu grudnog koša) ili metastatski tumori (prošireni na zid grudnog koša od raka koji je počeo na drugom mestu, kao što je u dojci).
6. Metastatski karcinom
Neki karcinomi u plućima su rezultat plućnih metastaza – karcinoma koji je počeo u drugom delu tela i proširio se na pluća kroz limfni sistem ili krvotok. Skoro svaki rak može da metastazira u pluća. Neki karcinomi, koji se često šire na pluća su:
Karcinoidni tumori su retki karcinomi koji se najčešće javljaju u želucu ili crevima. Međutim, ponekad počinju i u plućima i mogu se klasifikovati kao tipični ili atipični. Tipični karcinoidi rastu sporo i ne šire se često izvan pluća. Devet od 10 karcinoida pluća su tipični karcinoidi. Atipični karcinoidi rastu brže i malo je verovatno da će se širiti izvan plća.
Karcinoidni tumori se takođe ponekad kategorišu prema tome gde počinju u plućima:
Karcinoidni tumori pluća najčešće se leče operacijom. Hemoterapija i radioterapija se mogu koristiti kao pomoćne terapije ili ako operacija nije moguća.
Medijastinalni tumori su retki karcinomi koji se razvijaju u medijastinumu, predelu grudnog koša koji razdvaja pluća. Medijastinum je okružen grudnicom napred i kičmom pozadi. Mogu da budu benigni ili kancerogeni, formirajući se iz bilo kog tkiva, koje postoji ili prolazi kroz grudnu šupljinu. Većina tumora medijastinuma kod dece je benigna, dok su mnogi tumori medijastinuma kod odraslih kancerogeni. S obzirom na to da se nalaze u grudnoj šupljini, gde je smešteno srce i glavne arterije, ili blizu kičmene moždine u leđima, moraju da se leče i benigni i maligni tumori.
Postoji nekoliko vrsta tumora medijastinuma:
– Akutna mijelogena leukemija (AML)
– Embrionalni rabdomiosarkom (ERMS)
– Maligna histiocitoza
– Mijelodisplazija (MDS)
– Nediferencirani karcinom malih ćelija.