Akutni bol u donjem delu leđa je čest uzrok invaliditeta i manifestuje se kao ukočenost leđa, smanjena pokretljivost donjeg dela leđa i poteškoće da se stoji uspravno. To se dešava zbog toga što ovaj donji deo podržava većinu težine tela, a akutni bol u leđima može da traje od nekoliko dana do nekoliko nedelja. Tim povodom istraživači iz University Hospital RWTH u Nemačkoj uradili su analizu, koja je objavljena u časopisu Journal of Orthopedic Research, kako bi ispitali koji su neopioidni lekovi najbolji za lečenje ovog stanja.
Kada se javlja bol u donjem delu leđa?
Bol u donjem delu leđa obično se prvo oseti odmah nakon što se podigne težak predmet, kada se čovek naglo pomeri, dugo sedi u jednom položaju ili je doživeo povredu ili neku nesreću. Akutni bol u donjem delu najčešće je uzrokovan iznenadnom povredom mišića i ligamenata, koji podržavaju leđa. Bol može da bude uzrokovan grčevima mišića ili naprezanjem ili kidanjem mišića i ligamenata.
Uzroci iznenadnog bola u donjem delu leđa su:
- Kompresioni prelomi kičme zbog osteoporoze
- Rak koji je zahvatio kičmu
- Prelom kosti kičme
- Spazam mišića (veoma napeti mišići)
- Ruptura ili hernija diska
- Išijas
- Spinalna stenoza (suženje kičmenog kanala)
- Zakrivljenosti kičme (poput skolioze ili kifoze), koje se mogu naslediti i videti kod dece ili tinejdžera
- Naprezanje ili kidanje mišića ili ligamenata koji podržavaju leđa.
Bol u donjem delu leđa takođe može da bude posledica:
- Aneurizme abdominalne aorte koja curi
- Stanja artritisa, kao što su osteoartritis, psoriatični artritis i reumatoidni artritis
- Infekcije kičme (osteomijelitis, diskitis, apsces)
- Infekcije bubrega ili kamena u bubregu
- Problemi sa trudnoćom
- Problemi sa žučnom kesom ili pankreasom
- Medicinska stanja koja utiču na ženske reproduktivne organe – endometrioza, ciste na jajnicima, rak jajnika ili fibroide materice
- Bol oko zadnjeg dela karlice ili sakroilijakalnog zgloba.
Kombinacija lekova najdelotvornija za ovaj bol
Analiza nemačkih istraživača, koja je uključivala sva nasumična kontrolisana ispitivanja objavljena do danas, a to je 18 studija sa 3.478 pacijenata, pokazala je da relaksanti mišića – lekovi koji deluju na skeletalne mišće i umanjuju mušćni tonus, kao i nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID) mogu efikasno i brzo da smanje simptome.
Kombinacija nesteroidnih antiinflamatornih lekova NSAIL i paracetamola (takođe poznatog kao acetaminofen) pokazala je mnogo bolje poboljšanje stanja i ublažavanje bola, nego kada se koriste samo nesteroidni antiinflamatorni lekovi.
– Ovo je prvi korak ka optimizaciji lečenja akutnog bola u donjem delu leđa. Međutim, specifične karakteristike pacijenata, kao što su alergije i komorbiditeti, uvek moraju da se uzmu u obzir – isakta je glavna autorka studije dr Alice Baroncini sa University Hospital RWTH.
Dalja istraživanja, kako je najavila dr Baroncini, moraće da se fokusiraju na identifikaciju vrste lekova, koji ne samo da nude najbolje i najbrže ublažavanje bolova, već i pokazuju najnižu stopu ponavljanja simptoma.
Bolovi u kičmi i kolenima