Bol u lopaticama je najčešće prolaznog porekla ali je ponekad neophodno javiti se lekaru Foto: Shutterstock
Bol u lopatici, najčešće sevajući ili probadajući, može da bude veoma neprijatan. Postoje akutna i hronična faza ovakvog bola a razlozi su različiti: od nekih životnih navika do upozorenja na srčani udar, bolesti jetre, pa i na nekih maligniteta.
Lopatica je trouglasta pljosnata kost našeg ramenog pojasa, u našem narodu odomaćena i kao plećka. Lokacijski se nalazi na zadnjoj strani grudnog koša i paran je organ. Razlozi zbog koga možemo osećati bol u lopatici ili oko nje su različiti. Ponekad su i zbunjujući jer bol može da bude pulsirajući, sevajući, tinjajući ili vrlo prodoran. Takođe, često ne možemo da ocenimo da li nas boli ruka, samo rame ili leđa. Ovaj bol uglavnom nije razlog za zabrinutost. Ali, ponekad reflektuje i neke neuporedivo ozbiljnije zdravstvene probleme.
U pojedinim slučajevima, bol u ramenu je posledica karcinoma dojke koji se proširio. Žene koje imaju rizik od raka dojke ili sumnju na bolest trebalo bi da obrate pažnju na svaki bol u ramenu, pa i u lopaticama. Takođe, i karcinom pluća lociran na vrhu plućnog krila može da da ovakav bol.
Hronično visok nivo stresa i depresija mogu da povećaju povećati napetost u gornjim mišićima leđa. Tu su i prehlada i grip. Smrznuto rame se javlja se kod odraslih osoba između 40 i 60 godina. Reč je o zadebljanju i otoku oštećenog mekog tkiva, koje obavija rameni zglob. Zadebljanje ostavlja manje prostora za gornju ramenu kost u zglobu. Posledica su kruti i bolni pokreti, uz smanjenje opsega.
Ukoliko prestanak nekih aktivnosti ne urodi plodom, pokušajte sa oblogama, a posevetujte se sa stručnim licem da li treba da budu tople ili hladne. Radite vežbe istezanja. Lekovi za ublažavanje bola mogu da pomognu, ali ih nemojte uzimati na svoju ruku. Kod preloma i istegnuća logično je potražiti pomoć lekara. Situacije koje su hitne su svakako i one kada se uz bol u lopatici javi mučnina, poteškoće u disanju ili bol u grudima.