Naslovna / Zdravlje

Šta se dešava u našem mozgu kada pišemo ili peremo zube rukom kojom to inače ne radimo

Priredio/la: D. T.|13:00 - 03. 04. 2023.

Na ovaj način se formiraju nove neuronske veze u delu moždane kore koja je zadužena za nedominantnu ruku. Jača se i snop vlakana koji povezuje dve moždane hemisfere, koji se zove corpus callosum

mozak Nikola Tesla je pisao i levom i desnom rukom, Leonardo da Vinči je još kao dečak, posle povrede desne ruke, naučio da slika obema rukama. Foto: Shutterstock

Uposlite ruke, perite zube nedominantom rukom i na taj način „trenirajte“ mozak. Učenje novih veština i rad rukama može učvrstiti neuronske veze i na taj način ojačati naše kognitivne sposobnosti. Mozak se mora stalno trenirati rešavanjem matematičkih zadatka, ukrštenica, čitanjem, učenjem novih veština, poput plesa ili stranih jezika.

Uposlite obe ruke

Kako bismo sačuvali dobro pamćenje stručnjaci savetuju da pokušamo da obavljamo neke jednostavne poslove nedominantnom rukom. Mozak je podeljen na levu i desnu hemisferu. Leva moždana hemisfera kontroliše logičko promišljanje, čitanje, pisanje, računanje. Desna moždana hemisfera više je zadužena za kreativnost i umetnička čula.

Sve se može naučiti

Većina osoba ima dominantnu ruku, najčešće desnu, koju koristi, pri pisanju. Jedan procenat ljudi je u stanju da podjednako dobro koristi obe ruke i levu i desnu. Ovo osobina zove se ambideksternost. Neke osobe se rađaju sa sposobnošću da koriste obe ruke, ali u izvesnoj meri ova sposobnost se može i naučiti, smatra neurolog Kaja Nordengen.

Stručnjaci veruju da je potrebno samo da počnemo, na primer, da pišemo ili peremo zube nedominantnom rukom kako bi naš mozak razvio nove veze. Nedominantnom rukom možemo prati suđe, otključavati vrata, seći hleb, sipati vodu u čašu.

Jača se corpus callosum

Na ovaj način se formiraju nove neuronske veze u delu moždane kore koja je zadužena za nedominantnu ruku. Jača se i snop vlakana koji povezuje dve moždane hemisfere, koji se zove corpus callosum. To je deo centralnog nervnog sistema, nalazi se između leve i desne hemisfere velikog mozga i međusobno ih povezuje. Corpus callosum omogućava prenos informacija između dve moždane hemisfere i drugih delova mozga. Veruje se da osobe koje koriste obe ruke imaju za oko devet odsto veći deo mozga koji povezuje levu i desnu hemisferu mozga.

Nikola Tesla je koristio obe ruke

Kaja Nordengen navodi primere osoba koje su imale sposobnost da podjednako vešto koriste obe ruke. Nikola Tesla je pisao i levom i desnom rukom, Leonardo da Vinči je još kao dečak, posle povrede desne ruke, naučio da slika obema rukama. Upotreba obe ruke nije, ipak, rezervisana samo za fine motoričke veštine. Ne osnažuju neuronske veze samo ruke, već i noge. Fudbaler Ronaldo je desnonogi fudbaler koji podjednako dobro koristi i levu nogu.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
ambideksterna
17:17, 03. 04. 2023.
Odgovori

Rodjena sam kao levoruka. Tada su deca prisilno prevaspitavana da koriste desnu ruku ! Posledice toga su da imam manjak koncentracije, ponekad tj. retko zamucam,,, Naucila sam da se odrzavam tj. plutam na vodi, ali kada pokusam da plivam prvi pokret rukom tonem…Tako i sa voznjom bicikla. Na jednoj nozi „vozim“ bez problema , potreban je mali nagib terena….ali kada pokusam da okrecem pedale, gubim ravnotezu i tu se zavrsava moj san o plivnju i voznji bicikla…Samo pisem desno rukom, sve uglavnom radim levom rukom….ali… Mogu da pisem i crtam (malo sporije) sa levom i sa desnom i s’leva u desno i s’desna u levo..Nokte na rukama bez problema secem sa obe ruke, Automobil vozim normano kao i svi ostali,… i td. Verovatno je kasno da se sve to promeni….

Davor
12:44, 04. 04. 2023.
Odgovori

Podjednako se koristim i lijevom i desnom rukom, jedino što pišem lijevom rukom, od samog početka mi je to bilo normalno samo što svijet ne funkcionira baš tako većina stvari je nariktana za dešnjake.

Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo