Da bismo imali zdrave oči i sačuvali vid treba da pravimo redovne pauze prilikom rada na kompjuteru Foto Shutterstock
Gubitak vida je česta pojava. Kada neko počne da gubi vid, može da doživi različite simptome, kao što su zamagljen vid, prisustvo mrlja u centralnom vidu i gubitak perifernog vida.
Ako osoba doživi gubitak vida, može razviti niz simptoma. To može uključivati:
Neki od potencijalnih uzroka gubitka vida mogu biti:
Starosna degeneracija makule
Makularna degeneracija (AMD) povezana sa starenjem nastaje kada starenje uzrokuje oštećenje makule, koja je deo mrežnjače. Makula je zadužena za centralni vid i razlikovanje detalja. Kada AMD izazove oštećenje makule, može da zamagli centralni vid.
AMD je jedan od vodećih uzroka gubitka vida kod starijih osoba. Ne izaziva potpuno slepilo, ali gubitak centralnog vida može otežati mogućnost:
Katarakta
Katarakta je zamućeno područje koje se pojavljuje u sočivu oka. Sočivo je čist deo oka koji pomaže u fokusira nju svetlosti. Većina slučajeva katarakte razvija se zbog prirodnih promena u oku koje nastaju s godinama.
Kod mladih osoba sočivo je jasno. Zatim, kako stare, proteini u sočivu počinju da se razgrađuju i zgrudavaju. Ove grudvice uzrokuju zamućenje sočiva u oku, uzrokujući kataraktu. Za kataraktu može biti potrebno vreme da se razvije, tako da možda u početku i ne primećujemo da imamo kataraktu. Vremenom, katarakta se može pogoršati, tako da vidimo:
Katarakta je glavni uzrok slepila širom sveta.
Dijabetička retinopatija
Dijabetička retinopatija (DR) je potencijalna komplikacija dijabetesa. DR se javlja kada dijabetes uzrokuje oštećenje krvnih sudova mrežnjače. Retina je tkivo osetljivo na svetlost u zadnjem delu oka. DR varira po težini u zavisnosti od broja blokiranih krvnih sudova, ali može dovesti do trajnog gubitka vida.
U ranim fazama DR, možda nećemo imati nikakve simptome. Neke osobe mogu imati simptome kao što su problemi sa čitanjem ili gledanjem objekata koji su udaljeni. Ove promene mogu da se pojave i nestanu. U kasnijim fazama DR, osoba može videti plutajuće tačke ili pruge.
Rana dijagnoza i lečenje DR mogu pomoći u smanjenju rizika od gubitka vida. Međutim, oko 50 odsto ljudi sa DR dobija dijagnozu kada je prekasno da bi tretman bio efikasan.
Glaukom
Glaukom je naziv za grupu očnih bolesti koje uzrokuju oštećenje optičkog nerva. Ovo je nerv koji se nalazi na zadnjem delu oka.
U ranim fazama, glaukom možda neće uzrokovati da osoba razvije bilo kakve simptome. Vremenom mogu polako da počnu da gube vid, što često počinje perifernim vidom.
Trenutno ne postoji lek za glaukom, ali rano lečenje može pomoći da se zaustavi oštećenje optičkog nerva i zaštiti vid. Bez lečenja, glaukom može dovesti do gubitka vida i slepila.
Lečenje gubitka vida zavisi od uzroka.
Lečenje AMD-a
Trenutno ne postoji tretman za AMD u ranoj fazi. Ako osoba ima srednji AMD, lekar može preporučiti da uzima dijetetske suplemente kako bi sprečio da se pretvori u kasni AMD.
Mokra AMD je manje uobičajen tip AMD-a koji uzrokuje brži gubitak vida. Ako osoba ima vlažnu AMD, lekar može preporučiti anti-VEGF lekove i fotodinamičku terapiju.
Lečenje katarakte
Ako osoba ima kataraktu u ranoj fazi, možda će uz sledeće promene moći da je ublaži:
Novi recept za naočare ili kontaktna sočiva može pomoći osobi sa kataraktom da bolje vidi. Ako nečija katarakta počne da ometa svakodnevne aktivnosti, lekar može predložiti operaciju kako bi se katarakta uklonila.
Lečenje DR
Lečenje DR ne može poništiti oštećenje vida. Međutim, lečenje može sprečiti da se vid pogorša. Opcije lečenja za DR uključuju:
Lečenje glaukoma
Lečenje glaukoma ne može da poništi oštećenje oka. Međutim, lečenje može sprečiti da se oštećenje pogorša. Tretmani za glaukom uključuju:
Da bi se sprečio gubitak vida i održalo dobro zdravlje očiju, predlaže se:
Ako primetimo promene vida, treba odmah da se obratimo očnom lekaru. Ovo je veoma važno jer su rana dijagnoza i lečenje veoma važni za brojna stanja oka. Samo tako može da se pomogne u sprečavanju pogoršanja bilo kakvog oštećenja oka.