Ubrzani rad srca može se regulisati u nekim slučajevima i bez lekova. Valsalva manevar primenjuje se kod specifičnih vrsta abnormalnog srčanog ritma i nije u svim slučajevima u stanju da smiri ubrzani rad srca. Ovaj zahvat uglavnom je bezbedan, s tim da bi kardiološki pacijenti trebalo da ga primenjuju tek u dogovoru sa lekarem.
Valsalva manevar je brza i neinvazivna metoda koja može da smiri ubrzani rad srca kod supraventrikularne tahikardije, to jest, ponavljajućih epizoda ubrzanog rada srca, koje nastaju u nekoj od pretkomora srca.
Ovaj oblik aritmije posledica je oštećenja električnih impulsa čiji je zadatak da stimulišu rad srca. Tokom supraventrikularne tahikardije moguće je da srce kuca brzinom 140 do 180 otkucaja u minuti.
U ovim situacijama Valsalva manevar često je prvi izbor lečenja. Valsalva manevar utiče na broj otkucaja srca i nivo krvnog pritiska. Ovaj manevar se izvodi u dogovoru sa stručnjakom. Nije svaka osoba koja oseća ubrzani rad srca kandidat za primenu ovog manevra.
Na ovaj način mogu da se uspore otkucaji srca i olakšaju simptomi supraventrikularne tahikardije, izbaci tečnost iz srednjeg uha, otčepe zapušene bubne opne, na primer, posle avionskog leta.
Pri izvođenju Valsalva manevra dolazi do povećanja pritiska u očima i stomaku. Zahvat se ne preporučuje pacijentima sa dijagnozom retinopatije, osobama koje imaju ugrađene implantate intraokularnog sočiva posle operacije katarakte.
Dodatni oprez savetuje se i pacijentima koji se leče od bolesti srčanih zalistaka, koronarne arterijske bolesti ili imaju urođenu srčanu manu.
Sedite ili lezite na leđa, duboko udahnite, pa potom zadržite dah oko 10 sekundi, pri tom pokušajte da napnete stomak kao da želite da ispraznite creva, posle nekih 10 sekundi duboko udahnite.
Postoji i modifikovana verzija ovog manevra u kojoj se posle zadržavanja daha i naprezanja, podižu noge kako bi se krv vratila u srce. Prema nekim istraživanjima, ova modifikovana verzija bila je učinkovita kod 46 odsto pacijenata, a standardna metoda kod 16 odsto osoba.
Valsalva manevar je uspešan u 5 do 20 odsto pokušaja, a do usporavanja rada srca dolazi u roku od jednog minuta. U slučaju da i posle tri pokušaja nema uspeha, pribegava se lečenju drugim metodama u zavisnosti od simptoma, vitalnih znakova i tipa supraventrikularne tahikardije.
Velika većina ljudi može izvoditi ovaj manevar u slučaju problema sa ušima, bez većih komplikacija. Neželjeni efekti su retki, ali moguće je da neke osobe osete bol u grudima, nesvesticu, pojačani rad srca. U slučaju da imamo srčane probleme, savetuje se da se pre primene ovog manevra konsultujemo sa lekarem.