Biohemijskom analizom određuju se trigliceridi u krvi, bilirubin, kreatinin, enzimi,.. Foto: Shutterstock
Biohemijska analiza krvi i hematološka analiza su dva različita testa krvi kojima se ispituje vrsta, broj, odnos i izgled ćelijskih elemenata krvi, kao i rad pojedinih organa. Krv sadrži mnogo različitih vrsta supstanci, a ne samo krvna zrnca kao što su crvena i bela krvna zrnca. Hemijski testovi krvi najčešće se rade kako bi se otkrio i identifikovao širok spektar zdravstvenih stanja, a pomažu lekarima da procene koliko dobro sistemi organa funkcionišu.
Za razliku od hematološke analize krvi kojom se ispituje odnos crvenih i belih krvnih zrnaca i krvnih pločica, biohemijskom analizom određuju se trigliceridi u krvi, bilirubin, kreatinin, enzimi, odnosno biohemijski sastav krvi na osnovu koga se procenjuje funkcija ili stanje pojedinih organa.
Biohemijska analiza je test krvi koji meri koncentraciju određenih hemikalija u uzorku krvi – elektrolite, masti, proteine, glukozu,.. Hemijski testovi krvi pružaju važne informacije o tome koliko dobro funkcionišu bubrezi, jetra i drugi organi. S druge strane, abnormalni nivoi supstanci u krvi mogu da budu znak bolesti ili neželjeni efekat lečenja. Biohemijska analiza krvi koristi se za dijagnostikovanje i praćenje mnogih zdravstvenih stanja pre, tokom i posle lečenja.
U kliničkoj praksi svakodnevno se obavlja mnogo različitih vrsta hemijskih testova krvi. Međutim, u zavisnosti od svake situacije, lekar određuje koju vrsta merenja je potrebno uraditi. U tim analizama se važne i uobičajene biohemijske supstance obično označavaju kao:
U oblasti medicinskog testiranja, biohemijske analize krvi se vrlo često rade, kao dijagnostička i terapijska pomoć, u sledećim situacijama:
Za svakog pacijenta, koji treba da uradi biohemijsku analizu krvi, lekar određuje biohemijske indikatore koje je potrebno izmeriti. U odnosu na to se uzima dovoljna količina krvi iz vene na ruci. Ceo proces biohemijskog testiranja krvi odvija se u zatvorenim uslovima, u mašinama sa specijalizovanim reagensima. Nakon što laboratorija pregleda i odobri rezultate, oni se dostavljaju pacijentu ili lekaru.
Treba napomenuti da neke indikacije za biohemiju krvi zahtevaju da pacijent određeno vreme pre testa ne jede i ne pije ništa osim vode. Pored toga, neki lekovi takođe mogu da utiču na rezultate biohemijskih testova krvi. Na primer, pacijent koji ima bolesnu štitinu želzdu i svakodnveno uzima hormone (ujutru, pre jela) kada radi biohemijsku analizu krvi, kako bi se utvrdio nivo potrebnih hormona, tog jutra, pred vađenje krvi, ne sme da pije uobičajenu terpiju, već lekove može da uzme nakon obavljenog testa. Stoga, pacijentima treba naglasiti sve pre nego što dođu na biohemijsku analizu krvi.