Čmičak je akutno gnojno zapaljenje žlezda kapaka. To je crvena , bolna kvržica, blizu ivice kapka koja može izgledati kao čir. Često je ispunjena gnojem.
Obično se formira na spoljnoj strani kapka, mada može ponekad biti formiran i na unutrašnjem delu kapka. U kliničkoj slici hordeoluma dominira vrlo bolan zapaljenski otok koji pored mesta neposrednog zapaljenja može da zahvati ceo kapak i konjuktivu. Kod unutrašnjeg čmička otok i bolna osetljivost mogu biti nešto jače izraženi nego kod spoljašnjeg čmička.
U centru zapaljenskog otoka ubrzo se formira mali apsces koi se vidi kao beličasto – žućkasta tačkica oko korena trepavica. Posle nekoliko dana formirana gnojna kolekcija spontano se drenira. Nakon dreniranja bol prestaje a otok i svi ostali znaci infekcije brzo se povlače. U večini slučajeva za nekoliko dana če nestati.
Kako nastaje čmičak?
Uzrok nastaka čmička je infekcija lojnih žlezda na kapku. Bakterija stafilokok je obično odgovorna za većinu ovih infekcija.
Faktori rizika
- Dodirivanje oka sa neopranim rukama
- Stavljanje kontakting sočiva bez temeljne dezinfekcije i opranih ruku
- Ostavljanje šminke za oči preko noći
- Korišćenje stare kozmetike,ili one kojoj je istekao rok upotrebe
- Hronična upala duž ivice kapka (blefaritis)
- Stanje kože koje karakteriše crvenilo lica (rozacea)
Simptomi
- Bol kapka i nelagodnost
- Otok kapka
- Stvaranje crvene (hiperemične) kvržice
Dijagnoza
Za dijagnozu je dovoljan samo običan pregled oka i kapka.
Terapija
U većini slučajeva čmičak ne zahteva specifičan tretman, ali korišćenje toplih obloga može ubrazti smirivanje upale kapka. Obično prolazi sam od sebe a recidivi su česti. Ukoliko upala ne prolazi na pomenuti tretman mogu se primeniti antibiotske masti ili kapi za oči. Ako se infekcija i pored toga nastavi ili proširi dalje od očnog kapka, potrebno je početi terapiju antibiotikom u obliku tableta. U krajnjem slučaju, doktor može uraditi malu inciziju radi izbacivanja gnoja.