Zarastanje rana uključuje četiri faze: homeostazu, upalu, proliferaciju i remodeliranje. Koža je najveći organ u telu i predstavlja barijeru za klice, povrede, hemikalije i ultraljubičasto (UV) svetlo. Kada je koža povređena, ona stvara ranu. Telo odmah počinje da radi na započinjanju procesa zaceljivanja sa prvom fazom, homeostazom, kako bi siguralo stabilnost organizma. Obično je potrebno oko četiri do šest nedelja da većina rana zaraste.
Faze zarastanja rana
1. Homeostaza
Homeostaza je prva faza zarastanja rana. Kada je koža povređena, prvi korak tela je postizanje homeostaze (stanje ravnoteže i stabilnosti) zaustavljanjem krvarenja.
Telo to postiže sužavanjem krvnih sudova (vazokonstrikcija), premeštanjem trombocita do mesta povrede (agregacija trombocita) i formiranjem fibrina – proteina koji pomaže u zgrušavanju krvi. Nakon formiranja fibrina, nastaje ugrušak (tromb). Ovaj složeni proces može trajati od nekoliko sekundi do dva sata.
2. Upala
Upala počinje nakon što je krvarenje kontrolisano. Počinje kada inflamatorna bela krvna zrnca prelaze u ranu. Ove ćelije čiste ranu, uklanjaju oštećene ćelije i bakterije i pomažu u stvaranju kraste koja pokriva povređeno područje.
Druga faza zarastanja može početi prvog dana od povrede i trajati do dve nedelje. Tokom ove faze, možete očekivati da ćete osetiti upalu, otok, toplotu i bol.
3. Proliferacija
Telo počinje da obnavlja povređenu kožu tokom proliferacije, treće faze zarastanja. Proliferacija se javlja nakon i preklapa se sa upalom. Tokom ove faze, telo stvara novo kožno tkivo i obnavlja oštećene krvne sudove kako bi pomoglo novom kožnom tkivu da dobije odgovarajuće hranljive materije i kiseonik.
Tokom ove faze, kožno tkivo je tamnocrveno, ljubičasto, tamnobraon kod onih sa tamnom kožom i ružičasto ili crveno kod onih sa svetlom kožom. Ne bi trebalo lako da krvari, a može imati i neujednačenu teksturu. Epitelne (kožne) ćelije stvaraju novu površinu preko rane. Ovaj proces je brži kada se rana održava čistom i vlažnom.
4. Remodeliranje
Rekonstrukcija je poslednja faza procesa zarastanja rana. Rana se potpuno zatvara, a ćelije koje se koriste za popravku više nisu potrebne. Telo uklanja ove ćelije putem apoptoze (ćelijska smrt).
Ova faza obično počinje oko tri nedelje nakon povrede i traje godinu dana ili duže. Koža može imati izgled ožiljka i nije tako jaka kao nepovređena koža.
Nega u svakoj fazi zarastanja
Svaka faza zarastanja rana zahteva drugačiji metod lečenja. Nega rane u svakoj fazi sastoji se od sledećeg:
- homeostaza: pritisnite čistom gazom da zaustavite krvarenje
- upala: nežno očistite ranu sapunom i vodom, ali je nemojte trljati, i zatim nanesite čist zavoj ili flaster
- proliferacija: održavajte ranu vlažnom i hidriranom pokrivajući je čistim zavojem ili flasterom
- remodeliranje: kada rana postane ožiljak, ona ne zahteva posebnu negu; nežna masaža može pomoći da ožiljno tkivo ostane meko i savitljivo.
Kako rane izgledaju dok zarastaju
Rane će se razlikovati po izgledu dok zarastaju. U početku mogu biti svetlocrvene. Kada krvarenje prestane, formiraju se kraste, a rana može izgledati tamnocrvena i skoro crna. Područje oko kože može biti crveno, roze, tamnoljubičasto, smeđe ili crno i otečeno. Iz rane može da curi bistra tečnost.
Kada se formira novo tkivo kože, rana se zatvara i na kraju formira ožiljak. Može polako da bledi, ali to može potrajati i do dve godine. Ožiljci većih rana možda nikada u potpunosti ne nestanu.
Vrste rana na koži
Postoji mnogo tipova rana na koži. Oni se razlikuju u zavisnosti od uzroka i težine povrede i uključuju:
- abrazije ili ogrebotine: površinske rane koje ne prolaze kroz sve slojeve kože
- modrice: krvarenje ispod kože zbog oštećenih krvnih sudova
- posekotine, laceracije, razderotine ili rupture: povrede koje prolaze kroz kožu do masnog tkiva
Kada treba otići kod lekara
U većini slučajeva, ranu na koži možete lečiti kod kuće. Međutim, vreme je da se obratite lekaru kada je rana velika, ne prestaje da krvari ili je inficirana.
Lekaru treba da se obratimo kada:
- rana ima znake infekcije, uključujući žuti ili zeleni iscedak, crvenilo ili jak bol
- rana ne prestaje da krvari i nakon 10 minuta direktnog pritiska na ranu
- postoji povišena temperatura
- rane se otvaraju nakon zatvaranja ili ako šavovi pucaju ili kleme ispadnu prerano