Naslovna / Zdravlje

Bol u stomaku kao alarm ozbiljnog oštećenja organa, u kojim situacijama je potrebno da pozovemo hitnu pomoć

Piše: D. T|15:00 - 31. 03. 2025.

Vrstu bola potrebno je da proceni zdravstveni radnik, moguće je da će pacijentu biti potrebna odgovarajuća terapija, pa i operacija

bol u stomaku Lekari ipak upozoravaju da pažljivo pratimo svoje telo, reagujemo na vreme ako se pojavi nešto neobičajno i dođemo na pregled Foto: Shutterstock

Bol u stomaku je relativno čest i uglavnom bezazlen zdravstveni problem. Neredovna i loša ishrana, brza konzumacija hrane, preobilni masni i začinjeni obroci, pojačani fizički i psihički stres, često dovode do stomačnih tegoba. Neredovne stolice, nadutost, pa čak i bol različitog intenziteta, vodeći su simptomi. Stručnjaci naglašavaju da nije svaki bol u stomaku benigan, moguće je da tegobe budu alarm koji ukazuje na ozbiljnije oštećenje organa, kao što su pankreas ili slepo crevo. U nekim situacijama bitno je da prepoznamo bol na vreme i potražimo hitnu lekarsku pomoć.

Oštar i probadajući bol

Oštar i probadajući bol skoncentrisan na jedno određeno mesto razlog je da potražimo hitnu medicinsku pomoć.

– Oštar i probadajući bol, jači od 6 na skali do 10, može da bude posledica čira na želucu i
dvanaestopalačnom crevu. Bol u donjem desnom delu stomaka koji se širi oko pupka nekada je posledica akutne upale slepog creva. Ovakvu vrstu bola potrebno je da proceni zdravstveni radnik, moguće je da će pacijentu biti potrebna odgovarajuća terapija,  pa i operacija – kaže gastroenterolog, hepatolog dr Jean-Pierre Raufman University of Maryland Medical Center.

Iznenadni bol sa desne strane donjeg dela stomaka, bol oko pupka koji se pomera u desni donji deo stomaka, mučnina, povraćanje, povišena telesna temperatura, nadimanje, gasovi, bol koja se povećava pri pokretu (hodanje), ili pri kašljanju, neki su od simptoma upale slepog creva. Lekari upozoravaju da tegobe mogu da budu individualne i da zavise od starosti pacijenta, pozicije slepog creva.

Stalan, pulsirajući bol u stomaku

Gastroenterolog dr Feenalie Patel, Houston Methodist, kaže da stalni i pulsirajući bol u stomaku može da bude znak upale slepog creva, pankreatitisa, stomačne kile.

– Precizno mesto bola može da ukaže na nefunkcionisanje određenog organa, ali postoje i stanja kada bol nije skoncentrisan u jednoj tački i kada se širi ili pomera. Zato je bitno da potražimo stručni savet i otkrijemo na vreme šta je uzrok bola – navodi dr Patel.

Bol na desnoj strani stomaka

Bol usmeren na gornji i donji desni deo stomaka razlog je da potražimo lekarsku pomoć.

Ovaj bol moguća je posledica bolesti žučne kese, kamena u žuči – objašnjava dr Raufman.

Stručnjaci objašnjavaju da, sami po sebi, žučni kamenci nisu opasni, ali i upozoravaju da kamenje u žuči može da bude podloga za razvoj komplikacija, kao što su gangrena žučne kesice, žutica, upala pankreasa, upala žučnih puteva. Kada se jave simptomi upale žuči oni se manifestuju bolom ispod desnog rebarnog luka koji se širi u leđa, nekoliko sati posle obilnog ili masnog obroka. Pacijent oseća mučninu, povraća, ima povišenu telesnu temperaturu.

Otok abdomena

Bol u stomaku može da bude praćen i otokom. Ukoliko primetimo oticanje stomaka i pogoršavanje drugih simptoma potrebno je da potražimo hitnu lekarsku pomoć, posebno ako se bol pogoršava na dodir, ako trpimo i bolove u grudnom kožu, uporno povraćamo, ili dođe žutice. Dr Raufman savetuje da u slučaju navedenih tegoba obavezno i što pre potražimo pomoć.

Bol u stomaku praćen krvarenjem i temperaturom

Ukoliko je bol u stomaku praćen rektalnim krvarenjem ili povraćanjem sa primesama krvi ili povraćanjem krvi, povišenom temperaturom, preznojavanjem i podrhtavanjem, potrebno je da pozovemo hitnu pomoć. Lekari kažu da se procena stanja pacijenta u ovim slučajevima radi na osnovu analize krvi i ultrazvuka.

Povraćanje krvi može biti znak tumora, delovanja virusa, posledica obilnog unutrašnjeg krvarenja i životno ugrožavajuće stanje. Povraćanje krvi često je posledica zapaljenja sluznice želuca – gastritisa. Ova upala je uglavnom isprovocirana bakterijskom infekcijom, upotrebom alkohola ili nekontrolisanom primenom analgetika.

Kada bol u stomaku može da se leči i kod kuće?

Bol u stomaku uglavnom je blaže prirode i ne ispoljava se uvek navedenim simptomima, pa se zato uspešno leči i kod kuće.

Dr Raufman savetuje da za početak odgovarajućom dijetom pokušamo da umirimo nelagodu ili bol u stomaku. Krekeri, banane, lako svarljive namirnice, bez masnih i začinjenih obroka, a uz dovoljne količine vode mogu da dovedu do poboljšanja. Hrana bogata vlaknima može da poboljša probavu i otkloni tegobe, lekovi koji se kupuju u slobodnoj prodaji umiruju simptome gorušice.

Lekari ipak upozoravaju da pažljivo pratimo svoje telo, reagujemo na vreme ako se pojavi nešto neobičajno i dođemo na pregled. Bolje je da bude u pitanju i lažna uzbuna, nego ozbiljno stanje koje može da dovede do komplikacija, navode stručnjaci.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo