Glavobolje su jedna od najčešćih tegoba savremenog čoveka. Preskakanje obroka i loša kontrola stresa često dovode do bolova, koji se ipak lako kontrolišu analgeticima. Većina glavobolja je bezopasna, ipak u nekim slučajevima ova tegoba može da bude alarm koji ukazuje na mnogo ozbiljniju bolest. Glavobolje u dečjem uzrastu u nekim slučajevima prvi su simptom tumora na mozgu, upozorava pedijatar dr Meghan Martin. Neurolozi objašnjavaju da ovaj simptom, posebno ako je učestao, zahteva pregled stručnjaka, ali i naglašavaju da samo na osnovu simptoma glavobolje nije moguće prepoznati tumor mozga.
Sekundarne glavobolje su ozbiljnije prirode
Glavobolje su česta tegoba kod dece školskog uzrasta i uglavnom su posledica preskakanja obroka, jakog umora, stresa i nedovoljnog unosa tečnosti. Ovo su primarne glavobolje koje se uglavnom javljaju kod dece, postoje ipak i sekundarne glavobolje koje su reakcija na neku osnovnu bolest, na primer prehladu, infekciju uha ili sinusa. Dosta ređe glavobolja može da bude posledica meningitisa ili encefalitisa.
Dr Martin kaže da glavobolja kod dece, nažalost, može da bude i upozorenje na ozbiljniju bolest. Ona savetuje roditelje da provere vreme u toku dana kada se dete žali na glavobolju.
– Crvena zastavica jeste jutarnja glavobolja, posebno ako je ona učestala i javlja se iz dana u dan – navodi dr Martin.
Kada je moguće da se iza svega krije teže oboljenje?
Kombinacija mučnine, povraćanja i glavobolje je uglavnom znak da se iza svega možda krije neko teže oboljenje.
– Mučnina i povraćanje česti su kod virusnih bolesti, ali ako su uporni, onda su nešto o čemu treba razmisliti. Moguće je da nešto unutar glave dovodi do povećanog pritiska i uslovljava ove simptome. Dupla crvena zastavica su jutarnja glavobolja praćena povraćanjem koja traje nekoliko dana, pa i duže – kaže dr Martin.
Glavobolje koje nastaju kao posledica tumora na mozgu javljaju se kada tumorska masa počne da pritiska krvne sudove i nerve. Glavobolja se javlja usled pritiska tumora na moždane (kranijalne) nerve. Bol se registruje u zahvaćenom području tih nerava.
Umor, problemi sa vidom, govorom
Tri četvrtine svih tumora na mozgu su benigni, što znači da se ne šire na druge delove tela i da nisu smrtonosni. Nemaju tendenciju brzog rasta, ali nisu baš potpuno bezopasni jer su moguće komplikacije. Ipak, ako je u pitanju maligna promena, samo 12 odsto pacijenata preživi pet godina.
Dr Martin navodi da je potrebno obratiti pažnju i na uporan i jak umor koji prati ostale simptome, kao i probleme sa sluhom, vidom i govorom. Tumor na mozgu može da dovede do promena vidnog polja – dvostruke slike, zamagljen vid, žmirkanje, abnormalni pokreti očiju. Kod dece su mogući i problemi sa koordinacijom, otežano hodanje ili nestabilnost pri sedenju.
– Problemi sa ravnotežom su jak alarm. Moguće je da dete ne može stabilno da stoji, leluja se u hodu. Javljaju se psihički problemi, izmene ličnosti – objašnjava dr Martin.
Neće svi pacijenti imati obavezno glavobolje
Dijagnoza se postavlja na osnovu fizikalnog pregleda, CT skeniranja i magnetne rezonance. Neurolozi potvrđuju da je glavobolja dosta čest i uglavnom prvi simptom tumora na mozgu. I pored svega, sam ovaj simptom nije dovoljan da bi se postavila dijagnoza.
Moguće je da neki pacijenti sa tumorom mozga, posebno u početnim stadijumima bolesti, nemaju uopšte glavobolje. Lekari podvlače i da većina glavobolja nije uzrokovana tumorom mozga. Kod tumora mozga glavobolja je uglavnom najjača posle buđenja, a kasnije tokom dana slabi. Savet je da osobe koje primete ovakve glavobolje ipak potraže lekarsku pomoć. Uzrok ne mora da bude tumor na mozgu, ali bolje je da stručnjak proveri tačno o čemu se radi.