Čak 85 odsto mladih uzrasta od 12 do 25 godina boluje od akni i to im kvari kvalitet života. U lečenju je najefikasniji medicinski tretman
Akne kod mladih mogu izazvati psihosocijalne probleme Foto: Shutterstock
Osim estetskih, akne izazivaju psihosocijalne probleme kod mladih. Oni se vremenom povlače u sebe, izbegavaju društvo, stide se svog lica, gube samoštovanje i realnu sliku o sebi. Nije važno da li imaju nekoliko bubuljica ili je reč o ozbiljnoj kliničkoj slici akni – glavna preokupacija postaju bubuljice.
Treba da znamo da se akne uspešno leče ukoliko se primeni adekvatan metod, a mlada osoba se pridržava svih uputstava i ne preskaskače terapiju. Upornost je ključ uspeha. Jer borba sa aknama nije trka na 100 metara već maraton.
Kod blagih i umereno jakih oblika akni najčešće se koristi lokalna terapija u vidu kreme. U lečenju ovakvih oblika akni koriste se različite kombinacije benzoil peroksida, adapalena (Sona), azeleične kiseline (Skinoren) i antibiotika. Zbog efikasnosti lečenja obično se propisuje kombinacija krema. Ukoliko su, i pored ovakve terapije, blage akne i dalje prisutne, prelazi se na oralnu terapiju antibioticima. Kod težih oblika akni, pored lokalne terapije, koristi se i sistemska terapija u koju spadaju antibiotici, izotretinoid (roakutan) i kontraceptivne pilule kod žena.
Da bi terapija imala maskimalne efekte, neophodno je strogo se pridržavati sledećih pravila:
Postoje četiri glavna uzroka nastanka akni:
Pored navedenih uzroka, kliničku sliku akni mogu pogoršati ishrana, lekovi i stres, mada ovi faktori nikada nisu glavni uzrok. Čak i njihov doprinos pogoršanju akni još uvek pod znakom pitanja. Znamo da se akne fiziološki pojavljuju u pubertetu, onda kada imamo povećanu koncentaciju muških polnih hormona.