Od davnina je žalfija veoma cenjena i omiljena lekovita biljka. Rimljani su joj dali ime Salvia officinalis i to odmah govori koliko su je još pre 2.000 godina cenili i upotrebljavali. Jer, Salvia potiče od reči salvare što znači spasavati, izlečiti. Još jedna zanimljivost govori koliko je lekovita ova biljka. Naime, u skriptama poznate medicinske škole u Salermu bukvalno je zapisano „Zašto da umre čovek kome u bašti raste žalfija!“
Čuveni poznavalac lekovitog bilja Hieronymus Bock žalfiji nije mogao da naže zamerku, te je i zapisao da „od svih grmova, jedva da postoji biljka iznad žalfije, jer ona služi kao lek i siromašnima i bogatima“. Britanci su je smatrali „spasiteljicom od rane smrti“ pa se često moglo čuti da „ko želi dugo da živi, mora u maju da jede žalfiju“. U prirodnoj medicini žalfija se upotrebaljava u obliku čaja ili tinkture. List žalfije sadrži etarsko ulje čiji su glavni sastojci tujon, cineol i kamfor, tanine, soli fosforne kiseline i kalijumove i kalcijumove soli. Najviše je poznata kao lekovita biljka za lečenje bolesti usta i grla. Ta svojstva zasnivaju se na antiseptičkom dejstvu etarskog ulja žalfije i adstrigentnom (antiupalnom) delovanju tanina iz ove biljke. Zbog ovakvog delovanja ulazi u sastav mnogih lekovitih preparata za ispiranje usta i grla, jer je odlično sredstvo koje jača sluzokožu i smanjuje infekciju.
Za ispiranje usne duplje zbog bilo kakve upalne reakcije kao što su afte, upala grla, upala desni, najbolje je koristiti čaj od žalfije. Priprema se lako – potrebano vam je 3 kašike žalfijinog lista (čaja) i 1/2 litra vode. Žalfijin list poparite ključalom vodom, poklopite i ostavite da odstoji preko noći. Sutradan čaj procedite i njime ispirajte desni i usta.
Ukoliko imate problem sa upalom zubnog mesta u desnima preporučuje se žvakanje svežih listova žalfije, 4 do 5 puta na dan. A zdrave desni biće još zdravije ako i njih i zube dva puta dnevno trljate svežim listovima žalfije.
S obzirom na to da aktivni sastojci žalfije deluju antibakterijski i protivupalno i da površinski skupljaju tkivo, tinktura žalfije preporučuje se za ispiranje kod upale sluzokože usta i grla. Takođe, sastojci ove lekovite biljke doboro deluju u slučaju preteranog znojenja pa tinkturu žalfije mogu koristiti žene u PMS stanju i u vreme ulaska u menopauzu. U zavisnosti od problema zbog kojeg se koristi, tinktura se može koristiti oralno, ali i kao sredstvo za spoljašnju upotrebu koje se pamučnim tupferom nanosi na kožu, na primer ispod pazuha.