Mnogi od nas smatraju da je deljenje svega način na koji se ponašaju bračni parovi. Međutim, psiholozi su istraživali i primetili da mnogi bračni parovi koji svoje finansije drže odvojeno zapravo dele neke zajedničke osobine ličnosti i dinamiku odnosa. Ispostavilo se da iza odluke nekih parova da biraju finansijsku nezavisnost stoji prava psihologija, što često mnogo govori o njihovim stilovima komunikacije, vrednostima i čak nivou poverenja.
Cene nezavisnost
Za mnoge parove koji svoje finansije drže odvojeno, nezavisnost je ključna vrednost. Nije reč o tajnovitosti ili nedostatku poverenja, već o osećaju autonomije unutar veze. Sebe vide kao dvoje pojedinaca koji biraju da dele zajednički život, umesto da spajaju svaki pojedinačni aspekt svog postojanja.
Psiholozi ukazuju na to da ova vrsta finansijske nezavisnosti zapravo može ojačati vezu. Kada oba partnera imaju kontrolu nad sopstvenim novcem, često se osećaju sigurnije i manje pod pritiskom zbog finansijskih razlika.
Imaju snažan osećaj sopstvene ličnosti
Ima onih koji misle da ljubav znači sjedinjavanje svakog dela svog života sa partnerovim, uključujući i finansije. Ali kada odlučimo da deo našeg novca zadržimo odvojeno, onda shvatimo da se nismo udaljili jedno od drugog, već da smo samo očuvali svoje identitete. Ovo
svakoj osobi daje prostor da sledi sopstvene ciljeve, donosi nezavisne finansijske odluke i ostane povezan sa svojim identitetom izvan odnosa.
Parovi koji izaberu ovu finansijsku postavku često imaju snažan osećaj sopstvene ličnosti. Oni svoj odnos vide kao partnerstvo između dvoje celovitih pojedinca, a ne kao jedinstvenu celinu koja briše lični identitet.
Otvoreno razgovaraju o novcu
Parovi koji svoje finansije drže odvojeno često imaju jake komunikacijske veštine kada je novac u pitanju. Umesto da pretpostavljaju da su na istoj strani, razgovaraju o tome – redovno i iskreno. Pošto ne sjedinjuju sve automatski, moraju biti svesni u razgovoru o računima, štednji i zajedničkim troškovima.
Odvajanje nekih od naših finansija ne stvara distancu. Zapravo nas zbližava, jer moramo da razvijemo poverenje i međusobno razumevanje. Izbegavanje razgovora o novcu samo dovodi do napetosti. Ali kada smo otvoreni, to gradi jaču osnovu za svaku vezu.
Imaju manje sukoba zbog finansija
Novac je jedan od najvećih izvora napetosti u vezama. Istraživanja to potkrepljuju. Prema studiji iz 2012. objavljenoj u Family Relations, parovi koji se svađaju oko novca na početku svojih veza verovatnije je da će doživeti dugotrajno nezadovoljstvo vezom, pa čak i razvod. Studija je otkrila da su sporovi zbog finansija intenzivniji i da traju duže od drugih vrsta svađa.
Čuvajući neke od naših finansija odvojene, izbegavamo mnoge od ovih sukoba. Fokusiramo se na zajedničke troškove i dugoročne finansijske ciljeve dok i dalje zadržavamo individualnu slobodu. Za parove koji izaberu ovaj pristup, nije reč o izbegavanju odgovornosti – radi se o smanjenju nepotrebnih sukoba i poštovanju finansijskih izbora svakog od nas.
Daju prednost pravednosti umesto tradiciji
Tradicionalni pristup ne funkcioniše nužno za sve. Mnogi parovi koji drže svoje finansije odvojeno čine to zato što veruju u pravednost umesto u poštovanje zastarelih normi. Umesto da jednostavno spoje sve jer „tako se uvek radilo”, oni stvaraju sistem koji funkcioniše u njihovoj specifičnoj situaciji.
Pravednost ne znači uvek jednaka proporcija, to znači uravnoteženost. A za mnoge parove koji drže svoje finansije odvojene, ovaj način razmišljanja pomaže im da izgrade partnerstvo koje deluje kao podrška, a ne kao ograničenje.
Veruju jedni drugima
Jedna od najvećih zabluda o razdvajanju finansija jeste da to znači nedostatak poverenja. Ali, zapravo je suprotno.
Kada odlučimo da ne spajamo sve finansije, to nije zato što ne verujemo jedno drugome, već baš zato što verujemo. Verujemo da je svako od nas dovoljno odgovoran da raspolaže sopstvenim novcem, a da pritom doprinosi zajedničkom životu.
Psiholog Erik Erikson kaže da je „poverenje kamen temeljac svake veze. I to poverenje se ne odnosi samo na emocije – ono se odnosi i na finansijske odluke.”
Parovi koji odluče da svoje finansije drže odvojeno često to čine jer imaju poverenja u sposobnost onog drugog da upravlja novcem bez stalnog nadzora ili kontrole.
Na kraju krajeva, finansijsko poverenje nije u spajanju bankovnih računa, već u saznanju da je vaš partner odgovoran, pošten i sposoban.
Više se osećaju kao tim
Možda zvuči kontradiktorno, ali razdvajanje finansija može zapravo učiniti da se parovi osećaju više povezani, a ne manje.
Umesto da uzimamo zdravo za gotovo finansijske doprinose onog drugog, više smo usmereni ka zajedničkim ciljevima. Psiholozi kažu da se snažno partnerstvo ne ogleda u gubitku individualnosti, već u aktivnom izboru dvoje ljudi da grade zajednički život. Održavajući određenu finansijsku nezavisnost, u mogućnosti smo da se fokusiramo na ono što je zaista važno: otvorenu komunikaciju, međusobno poštovanje i zajedničke prioritete.
To može i ovako: otvorite zajednički račun za zajedničke troškove, a lične račune koristite za individualnu potrošnju. Na taj način i dalje doprinosite kao tim uz zadržavanje finansijske slobode.
Novac treba da podržava vezu, a ne da je opterećuje. Zato izaberite finansijski sistem koja jača vaše partnerstvo i čini da se oboje osećate sigurni, nezavisni i povezani.
Da u slucaju da podjednako zaradjuju. A u slucaju da je velika razlika u zaradi, nastaju i rezlike u odnosima. Jedan se oseca superiornijim dok drugi inferorniji sve sto ide s tim od raznih kompleksa a mozdactrpi i prebacivanje, prigovaranje.