Patološki lažov je osoba koja ima neprekidnu i nekontrolisanu naviku da laže, vara i manipuliše. Sitne, „bele“ ali i ozbiljnije svakodnevne laži su, nažalost, opštom erozijom morala postale nešto uobičajeno, ali ima nešto što patološke lažove izdvaja. I kada nemaju nikakav određeni, specijalan razlog da slažu ili da lažu, oni to čine. Ovakvo ponašanje je jednostavno njihov način života.
Patološki lažovi: više od „belih laži“, slični kompulzivnim lažovima
Patološko laganje još uvek nije svrstano u mentalne bolesti i nema odgovarajuću šifru, ali se svakako radi o obrascu poremećenog ponašanja koji obično u pozadini ima neke druge poremećaje. Patološki lažovi, dakle, lažu bez nekog zdravog objašnjenja ili logike koji bi mogli njihovo takvo ponašanje da opravdaju. Potreba da nekoga prevarimo, sakrijemo istinu, izmislimo stvari bile one bez smisla ili sa njim, jeste, kako bismo to rekli, „obično“ laganje. Patološko laganje je potpuno drugačije, i ono se krajnjim ciljem ozbiljno udaljava od neke „bele laži“.
Psiholozi kažu da između kompulzivnog i patološkog laganja postoje brojne sličnosti, ali i razlike. Oni veruju da kompulzivni lažovi takođe lažu bez razloga – samo iz navike. Dodaju, međutim, da patološki lažovi ipak to ne čine isključivo iz navike, nego i zbog stvaranja pogodnog tla za manipulaciju.
Koje su još razlike između patološkog i kompulzivnog laganja
Kompulzivni lažovi imaju potrebu da u svojim performansima laganja preteruju, skloni su ulapšavanju stvari i predstavljanju sebe u što boljem svetlu. Govore ono za šta znaju da ljudi žele da čuju, žele da im se dopadnu, i u tome i uspevaju. Međutim, oni su, za razliku od patoloških lažova, svesni svojih laži. Kada shvate da su im laži „provaljene“, oni prestaju to da rade.
Biti patološki lažov znači živeti tako, i neprekidno iznositi neistinite činjenice bez ikakve kontrole. Osnovno je, zapravo, usvajanje takvog obrasca ponašanja kao normalnog i svakodnevnog. Uz to, patološki lažovi poriču da imaju problem i ne žele da prihvate pomoć, a ako ih čak i ubedite da krenu na neki vid terapije, lažu i terapeuta.
Kako da prepoznamo patološkog lažova
Na prvi pogled može da vam se učini da je patološkog lažova lako prepoznati. Ali, šta ako to i uradite, ako „locirate“ da imate posla sa patološkim lažovom? Kako nastaviti živeti ili raditi sa nekim ko ne može da prestane da laže, a verovatno ima i neke neke druge skrivene namere?
Evo najčešćih stvari i situacija koje patološki lažovi svakodnevno priređuju svom okruženju:
- izmišljaju nemoguće priče
- šarmantni su i imaju sposobnost ubeđivanja
- ne pokazuju grižu savesti niti kajanje za bilo šta što urade ili kažu
- izdižu sebe i prikazuju kao najbolje, bezgrešne i superiorne ljude bez mana
- apsolutno veruju u svoje laži
- nikada, ili retko ispunjavaju svoja obećanja
- ne priznaju postojanje problema čak i kada im ukažete da znate da to što govore nije istina
- gaslajting – ubeđivaće vas da ste ludi i da to što govore nije laž
- glume žrtvu
- nemaju empatiju
- ne mogu da ostvare bliske odnose u dugoročnom periodu
- nemaju prijatelje
- pokazuju simptome još nekih poremećaja mentalnog zdravlja.
Bolesti zavisnosti čest pratilac patološkog laganja
Ukoliko primetite da neko iz vašeg okruženja ima sklonosti ka neprekidnom laganju koje bi moglo da bude patološko, moguće je da ima i još neku bolest zavisnosti (problemi sa alkoholom, kockanjem ili drogom). To, naravno, ne znači da su osobe koje pate od neke bolesti zavisnosti obavezno i patološki lažovi, ali, lako upadnu u matricu neprekidne potrebe da lažu. Lažu porodicu, svoje poslovno okruženje, sebe, kriju da imaju problem.
Neosetno, to im postaje životna rutina, što je jedna od odlika patološkog laganja. Kada se pređu granice, ovakve osobe mogu da upadnu i u kriminogeni milje, iz koga se takođe „brane“ lažima. Sa druge strane, patološki lažovi mogu svakodnevno lagati „na sitno“ i pritom ostvarivati ili minimalnu, ili nikakvu korist.
Pridruženi poremećaji kod patoloških lažova
Istraživanja kažu da su muškarci češće patološki lažovi, mada to mogu da budu i žene. Pokazalo se takođe da patološko laganje može da bude i simptom nekih drugih poremećaja mentalnog zdravlja kakvi su:
- poremećaji ličnosti (narcisoidni, granični, psihopatija)
- bolesti zavisnosti (alkohol, droga, kocka)
- pojačana agresivnost
Da li se patološko laganje leči
Osnovni problem osoba koje su patološki lažovi je to što oni nisu svesni ni svojih laži ni problema koji imaju, pa odbijaju pomoć. Gube prijatelje, bliske osobe, partnere, raspadaju im se porodice. Da li ste nekada pokušali da se raspravljate sa patološkim lažovom? Ako i pokušate, sigurno je da nećete dobiti bilo kakvo priznanje da ste vi u pravu i da to što govori ne odgovara istini. Ovakve osobe često upadaju u nevolje koje rezultiraju otkazima na poslu, razvodom, bankrotom, pa i zatvorom.
Konkretne psihološke metode za lečenje patološkog laganja ne postoje, i uglavnom se leče drugi poremećaji. Ako su dijagnostikovani, njihovo primarno lečenje može da bude od pomoći kroz psihoterapiju ili neki drugi vid stručnog savetovanja, da se osvetli i ovaj segment problematičnog ponašanja.
Moja snajka je patoloski lazov, borimo se sa njenim lazima vec 5 godina, sto je gore, brat joj je verovao pune 3 god, dok nije pocela korona i fabrike nisu radile pa se i sam uverio u nase reci. Godinu dana smo cutali a kad smo mu se obratili za pomoc, naisli smo na prepreku, zid jer ga je ona lagala godinu dana a mi cutali, nismo hteli svadju da im pravimo. Pazite koga birate za zivotnog partnera jer pogresan izbor moze unistiti i vas, vasu decu a i vasu porodicu. Sve ovo sto pise je tacno. Nazalost, svaki moguci dan trpimo tonjeno stanje, poremecaj ili ne znam kako da nazovem. Da dodam i da su nezahvalni, nepravedni i da se ne drze dogovora. Kao sto pise, uvek su u pravu i nema svrhe raspravljati se sa njima jer gubite sopstveno zdravlje. Blago onom ko se nije susreo sa ovim problemom a ne daj Boze da se u vasoj porodici nadje takva osoba.