Seksualno nasilje nije samo seksualni kontakt sa detetom. Pod ovaj termin spadaju i pretnje seksualnim činom, neprikladni komentari, razmena i slanje nepristojnih, provocirajućih ili erotskih fotografija, kao i fotografisanje ili snimanje dece kamerom.
Radi se o ozbiljnom krivičnom delu koje može da ima snažan uticaj na život i razvoj deteta. Često neizbežno utiče na osobu koja ga je doživela i u nastavku života, u smislu obrazaca ponašanja, životnih izbora, ali i poremećaja mentalnog zdravlja koji su posledica preživljene traume, često nelečene.
Upravo zbog toga, od ogromnog značaja je prepoznavanje znakova da je dete doživelo seksualno nasilje. Tako će se otvoriti šansa da počinilac bude kažnjen, a u budućnosti će biti zaštićena i mnoga druga deca i njihove porodice.
Znake seksualnog zlostavljanja nije lako uočiti jer počinioci često preduzimaju ozbiljne korake da sakriju svoje postupke. Takođe, najčešće zbog sramote i straha, deca prećutkuju ono što im se desilo ili im se i dalje događa. Međutim, postoje znaci koji se lakše uočavaju, a neki od njih nedvosmisleno ukazuju da se nešto loše dešava.
U životu deteta trebalo bi da budete prisutni, da poznajete njegove navike i reakcije. Pored svog instinkta, uključite „alarm“ ako primetite da nešto ili neko kod deteta izaziva nelagodu. Ako dete odbija da kaže šta je posredi, verujte „svom stomaku“. Statistike kažu da su majke u ovom smislu intuitivnije, i da deca u njih imaju više poverenja, bojeći se da će, ako kažu ocu, bratu ili nekom drugom muškarcu iz porodice, nastati još veći problem. Majke su u početku uplašene, šokirane, ali i spremnije da se suoče sa strašnim činjenicama. Muškarci deluju impulsivno uz bes, često i agresivnost.
Neki od ovih znakova su potpuno suprotni pa mogu da zbune, kao previše popustljivosti ili kontriranje u svemu, ili pokazivanje regresivnog ponašanja, odnosno previše nametljivog ponašanja sa seksualnom konotacijom. Svako dete je jedinka za sebe i reaguje različito u odnosu na strukturu ličnosti. Najvažnija stvar koju treba imati na umu jesu nagle promene u ponašanju. Ako vam dete kaže da mu je neprijatno da o tome govori, ili ako izbegava razgovor a osećate nelagodu, vreme je za akciju u smislu istraživanja problema. Ako ne uspete sami da probijete taj zid, obratite se stručnom licu (za početak dečjem psihologu).
Ono što je veliki problem je to što su mnogi počinioci seksualnog nasilja osobe na pozicijama od poverenja. Statistike kažu da čak 93 odsto dece žrtava nekog vida seksualnog nasilja zna počinioca. To uključuje članove porodice, predstavnike verskih zajednica, trenere, nastavnike i druge profesionalce koji su prisutni u životu dece mimo porodice. pomažu. Posebno treba obratiti pažnju ako neko od tih osoba ponaša na sledeći način:
Nije uvek lako identifikovati seksualno zlostavljanje dece, a ponekad je ozbiljan izazov upustiti se proveru sumnji. Međurim neadekvatna reakcija i zatrpavanje problema „pod tepih“ može da ostavi traumu još nekim osobama u lancu, pored deteta. Zato, da ne biste, ako do toga dođe, postavljali sebi pitanja koja će vas sigurno mučiti poput:
Ne oklevajte, prijavite čak i sumnju na seksualno nasilje ne samo prema vašem detetu već i prema drugoj deci. Važno je da počinilac bude kažnjen, i da se radi na zaceljivanju i lečenju trauma.