Anemija je često asimptomatsko stanje ali u ozbiljnijim oblicima daje upozoravajuće znake posebno ako su krvarenja obilna Foto: Shutterstock
Miomi i anemija, često i teška, stanja su zbog kojih je ponekad potrebna hirurška ginekološka intervencija. Neke žene zbog obilnih menstrualnih krvarenja izgube toliko krvi da je potrebna transfuzija, a nelečena anemija ostavlja posledice po organizam u celini.
Tumorske izrasline u materici nastaju unutar njenog zida iz dve vrste tkiva: mišićnog i vezivnog. Upravo primarni sastav tumora određuje njegov tip, odnosno da li je reč o miomu. Ukoliko su dominantna mišićna vlakna, u pitanju jeste miom.
Ako se tumor pretežno sastoji od vezivnog tkiva u kombinaciji sa mišićnim vlaknima, u materici se nalaze fibroidi. Kada je sastavljen samo od vezivnog tkiva, tada se zove fibrom. Sve ovakve izrasline odnosno tumori su benignog karaktera.
Neke žene zbog mioma doživljavaju teška krvarenja, a svaki prekomerni gubitak krvi može da dovede do poremećaja nivoa gvožđa, posledično do teške anemije.
U pojedinim slučajevima anemija izazvana nedostatkom gvožđa možda neće dati nikakve simptome. Međutim, kako nivo ove važne materije u krvi opada jer krvarenja ne prestaju, zdravstveno stanje može da se pogorša. U slučajevima ozbiljnijih oblika anemije, simptomi mogu da budu:
Umor i slabost su najčešći simptomi anemije izazvane nedostatkom gvožđa. Teži slučajevi mogu da izazovu nepravilan rad ili lupanje srca.
Postoji nekoliko faktora rizika za miome materice, koji mogu izazvati anemiju usled niskog nivoa gvožđa. Neke faktore rizika od stvaranja mioma možemo da smanjimo, ali ih je neuporedivo manje nego onih na koje ne možemo da utičemo.
U grupu faktora rizika na koje delom možemo da imamo uticaj spadaju ishrana i gojaznost. Na primer, unošenje namirnica kao što je zeleno povrće može da doprinese manjem riziku od fibroida, kao i od anemije.
Faktori rizika na koje ne možemo da imamo uticaj su:
Postoji nekoliko načina za lečenje anemije usled nedostatka gvožđa izazvanih miomima materice. Čak i ako tretman mioma rezultira smanjenim krvarenjem, možda će vam biti potrebna dopuna depoa gvožđa, budući da se ono ne nadoknađuje lako i da nije dovoljno samo uneti velike količine, već i obezbediti adekvatnu apsorpciju.
U slučajevima tešku anemije, ponekad je indikovano intravensko davanje gvožđa ili transfuzija krvi. Kada se vaše gvožđe vrati na zadovoljavajući nivoe, režim ishrane ili suplementacije možda će biti potreban i za dalje.
Opcije reševanja problema sa miomima kreću se od lekova do operacije:
Što se tiče rizika od anemije, na njega je mogući uticaj nešto veći, Najvažnije je znati da je anemija ponekad teško stanje, koje mora da se leči. Takođe, kod žena je ova veza često uzročno-posledična i neće biti moguće rešiti anemiju dok se ne uklone miomi ili ne primenjuje hormonska terapija koja će uticati na obilnost krvarenja.
Da biste uticali na anemiju ili sprečili njenu pojavu i posledice, lekar može da preporuči promenu režima ishrane ili suplemente.
Hrana bogata gvožđem uključuje:
Uzimanje tableta gvožđa takođe može pomoći u sprečavanju anemije. Za pravilnu apsorpciju gvožđa neophdni su i vitamin C, dovoljno kiseonika i folna kiselina.
Anemija se ponekad dugo leči, pa je potrebno strpljenje uz disciplinu dok se gvožđe ne vrati na zadovoljavajući nivo, uz češće kontrole vrednosti.