Jedan od simptoma hepatitisa A je žutica (žuta koža i prebojenost beonjača) Foto Shutterstock
Hepatitis A je zarazna infekcija jetre uzrokovana virusom hepatitisa A. Neke osobe imaju samo blag oblik bolesti koja traje nekoliko nedelja. Druge imaju ozbiljnije probleme koji mogu trajati mesecima. Bolest se obično dobija kada pojedemo kontaminiranu hranu ili vodu ili bliskim kontaktom sa zaraženom osobom ili predmetom. Virus hepatitisa A obično nije opasan. Skoro svi koji ga dobiju brzo se oporave. Ali pošto može potrajati dok prođe, u međuvremenu o sebi moramo da vodimo računa.
Hepatitis A ili „bolest prljavih ruku” infekcija je jetre koju uzrokuje istoimeni virus. Kod onih koji imaju ovu infekciju, virus u njihovoj jetri izaziva upalu. Neki ljudi, posebno mnoga deca, nemaju simptome. Drugi mogu imati:
Ovi problemi obično nestaju nakon otprilike 2 meseca, ali se mogu ponavljati i do 6 meseci. Virus hepatitisa A možemo da prenesemo čak i ako se osećamo dobro. Takođe možemo da ga širimo oko 2 nedelje pre nego što se simptomi pojave i tokom prve nedelje nakon što se pojave.
Ovu bolest možemo dobiti ako pijemo vodu ili jedemo hranu koju je neko zarazio virusom. Hepatitis A takođe možemo dobiti ako:
Možemo biti u većem riziku da dobijemo ovu bolest ako:
U većem riziku su i:
Dijagnoza hepatitisa A
Lekar će nas prvo pitati za simptome i proveriti visoke nivoe enzima jetre u našoj krvi. Zatim će tražiti da uradimo dodatne analize krvi za:
Ne postoji poseban tretman za lečenje hepatitisa A. Lekar će lečiti simptome i tražiti da uradimo analize kako bi proverio koliko dobro radi jetra i bio siguran da telo zaceljuje kako treba.
Da bi se osećali komfornije možete da preduzmete sledeće:
Virus obično ne izaziva nikakve dugoročne probleme ili komplikacije. U retkim slučajevima može dovesti do otkazivanja jetre ili, u najgorem slučaju, može da bude potrebna transplantacija jetre.
Vakcina za prevenciju je oko 95 odsto efikasna kod zdravih odraslih osoba i može da deluje više od 20 godina. Kod dece je efikasna oko 85 procenata i može trajati 15 do 20 godina. Stručnjaci preporučuju da se vakcinišu:
Vakcina protiv hepatitisa A sastoji se od dve injekcije koje se dobijaju u razmaku od 6 meseci. Kombinovana vakcina za hepatitis A i B ima tri vakcine i primaju se tokom 6 meseci.
Oni koji idu u zemlju u kojoj je hepatitis A uobičajen, a nikada nisu imali virus niti su primili vakcinu treba da započnu proces vakcinacije što je pre moguće. Potrebno je 2 do 4 nedelje nakon prve doze da vakcina počne da deluje, ali čak i jedna injekcija nekoliko dana pre odlaska pružiće određenu zaštitu.
Osobe alergične na nešto u vakcini i deca mlađa od 6 meseci mogu umesto nje dobiti injekciju imunoglobulina (IG), koji će štititi od hepatitisa A do 2 meseca.
Vakcina je najbolja odbrana. Ako dođete u kontakt sa nekim ko ima hepatitis A, možete dobiti vakcinu ili IG vakcinu u roku od 2 nedelje radi zaštite.
Takođe je važno da vodimo računa o higijeni. Uvek operite ruke sapunom i vodom nakon korišćenja kupatila, pre i posle rukovanja hranom i posle promene pelena.
Kada putujete na mesto sa lošim sanitarnim uslovima, nemojte piti vodu iz slavine ili jesti sirovu hranu.
Kada imate hepatitis A, preduzmite korake da ga ne prenesete drugima: