Abdominalna hirurgija, kao eminentna grana opšte hirurgije, predstavlja suštinski stub u dijagnostici i terapiji oboljenja, povreda i kompleksnih stanja unutar trbušne šupljine. Ova vitalna oblast medicine fokusira se na tretman organa kao što su želudac, creva, jetra, slezina, bubrezi, žučna kesa, pankreas i niz drugih vitalnih struktura.
Profesor dr Dejan Ivanov, specijalista opšte hirurgije, upravnik Klinike za abdominalnu, endokrinu i transplantacionu hirurgiju na Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine, kaže kako se najviše rade operacije kile, a najčešće su preponske, mada mogu da budu i na drugim mestima, ili nastaju nakon nekih operacija na stomaku. Ove intervencije se češće rade kod muškaraca, a sve češće se stavlja protetski materijal, odnosno mrežice. Ukoliko dođe do komplikacija, odnosno uklještenja, pacijenti se primaju u Urgentni centar UKCV, gde ih operišu. Operacija kile urade 10 do 15 nedeljno. Napominje kako postoje i ogromne kile, kako po veličini, tako i po složenosti rešavanja, a rade se u UKCV od strane stručnjaka, koji su usko spelijalizovani za tu problematiku.
– Operišemo kamen u žučnoj kesi i toga bude desetak nedeljno. Radi se laparoskopski. Ova operacija se radi i ako dođe do komplikacija, kao što su kada pacijent požuti, upala pankreasa kada kamenje uđe u žučne puteve ili kada pukne žučna kesa. Primenjuje se laparoskopski pristup, što je zlatni standard. UKCV je mesto gde se zbrinjavaju operacije žučne kese, ali i sve komplikovane intervencije , uz pomoć gastroeneterologa i interventnih radiologa. Radimo i sve složenije i najkomplikovanije slučajeve iz oblasti hepatobilijarno pankreatične regije, odnosno operacije jetre, pankreasa i žučnih vodova – naveo je dr Ivanov.
Abdominalna hirurgija podrazumeva i operacije oboljenja završnog dela debelog creva, kao što su hemoroidi, fisure i fistule. Porf. dr Ivanov objašnjava kako ove intervencije mogu da se rade i laserski, kao i ultrazvučnim makazama. Ističe kako prate najsavremenija dostignuća u hirurgiji.
– Hirurški se zbrinjavaju oboljenja štitaste žlezde, nadbubrega i pankreasa, kod raznih endokrinih oboljenja. Primenjujemo minimalno invazivni pristup i imamo eksperte koji rade uz minimalne rezove i to štitnu i paraštitnu žlezdu. Nadbubrežnu žlezdu radimo laparoskopski, a radi se i veliki broj klasičnih operacija pankreasa – istakao je dr Ivanov.
Operacija tumora se rade i u ovoj Klinici, a ne samo u Institutu za onkologiju Vojvodine. Ivanov napominje kako se rade tumori jetre, pankreasa, želuca, debelog creva, dvanaestopalačnog creva, žučnih puteva, uz strogo poštovanje onkoloških principa.
– Sva oboljenja imaju svoje komplikacije i kada one nastanu, zbrinjavaju se u Urgentnom centru UKCV, gde isto rade najstručniji ljudi sa naše Klinike, kao što su upala crvuljka, pucanje čira na želucu, upala žučne kese, pucanje čira na dvanaestopalačnom crevu, „zavezana” creva (ileus), što je najčešće. Svi najkomplikovaniji slučajevi iz opštih bolnica u Vojvodini se šalju na našu Kliniku, gde se multidisciplinarnim pristupom rešavaju kao definitivni tretman – objasnio je profesor dr Dejan Ivanov.
Jedan od primera ovakvih intervencija je i hijatus hernija, odnosno kada želudac prolazi u grudni koš, gde mu nije mesto. Ova intervencija nije česta, ali se radi dva puta nedeljno, odnosno od pet do 10 puta mesečno. Kako navodi, jednostavnije operacije se rade u opštim bolnicama u Vojvodini, a njima se šalju složenije operacije na žučnim vodovima, pankreasu i oboljenjima koja zahtevaju timski rad, gde učestvuju endokrinolozi, gastroeneterolozi, interventni radiolozi, anesteziolozi.
– To su neka upalna oboljenja debelog creva, kao što su ulcerozni kolitis i Kronova bolest, gde se lečenju pristupa tek posle konzilijarnog donošenja odluke o vrsti i vremenu operacije – zaključuje profesor dr Ivanov i napominje kako se trude da što više rade jednodnevnu hirurgiju, za proktologiju i hernije, kao i za neke punkcije, biopsije i drenaže.