Operacija žučne kese preporučuje se u situacijama kada problemi, koje izaziva ovaj organ, onemogućavaju normalan život čoveka, najčešće zbog stvaranja kamenja u žuči. Žučna kesa je mali organ koji se nalazi na donjoj strani jetre i primarna svrha ovog organa je skladištenje žuči. Jetra proizvodi žuč, supstancu koja pomaže telu da razgradi i apsorbuje masti, a žučna kesa zatim skladišti dodatnu žuč. Oslobađanje žuči dešava se kada čovek jede obrok bogat mastima koje treba da se svare. Nažalost, žučna kesa nije uvek najefikasniji organ jer žuč može da bude gusta i stvara blokade duž puta gde se obično prazni. Takođe, žučna kesa je sklona razvoju kamena u žuči kod određenih ljudi, a sve ove komplikacije uslov su za operaciju, odnosno vađenje kese.
Kako izgleda otvorena operacija žučne kese?
Otvoreno uklanjanje žučne kese je operacija uklanjanja organa putem jednog, velikog otvorenog reza u abdomenu. Takođe se zove i otvorena holecistektomija. Lekari sprovode ovu proceduru kako bi pružili trajno olakšanje osobi koja ima problema sa žučnim kamenjem i drugim komplikacijama koje stvara žučna kesa. Normalno varenje je moguće bez žučne kese, jer žuč će nastaviti da stiže do tankog creva, ali jednostavno neće biti uskladištena usput u žučnoj kesi.
Operacija, korak po korak, izgleda ovako:
- pacijent se presvlači u bolničku haljinu
- intravenska linija se stavlja u venu na ruci ili šaci zbog anestezije
- otvorena procedura žučne kese se obično izvodi pod opštom anestezijom, tako da će pacijent biti u dubokom snu pre početka operacije
- stomak će prvo biti očišćen antiseptičkim rastvorom kako bi se smanjio rizik od infekcije
- hirurg tada praviti rez na stomaku. Postoje dva tipa rezova koje hirurg može da izabere – kosi rez, tik ispod rebara na desnoj strani stomaka, ili se može napraviti uzdužni rez na desnom gornjem delu stomaka, što je manje uobičajeno
- koža, mišići i druga tkiva se povlače kako bi se otkrila žučna kesa
- hirurg zatim uklanja žučnu kesu, zatvara ranu šavovima i previja područje.
Koji je najčešći način uklanjanja žučne kese?
Laparoskopska holecistektomija je najčešći tip operacije uklanjanja žučne kese jer je to minimalno invazivna operacija. Međutim, otvorene operacije žučne kese se i dalje koriste za različite ljude, posebno one koji imaju ožiljno tkivo ili druge anatomske komplikacije od prethodnih abdominalnih operacija. Kad god je to moguće, laparoskopska hirurgija je poželjna u odnosu na tradicionalnu otvorenu hirurgiju jer je manje invazivna i obično je kraće vreme oporavka.
Međutim, zbog određenih komplikacija otvorena operacija je nekad bolji izbor, na primer kada je žučna kesa ozbiljno obolela. Teško bolesnu žučnu kesu je nekada teže ukloniti jer je možda zahvatila okolna područja, što otežava laparoskopsku proceduru. Ako je neko ranije imao abdominalne operacije, koje su izazvale upalne promene u blizini žučne kese, kao što su adhezije ožiljnog tkiva, to takođe može da učini laparoskopsku holecistektomiju manje mogućom. Ponekad će hirurg uklanjanje organa započeti laparoskopskom metodom, pa se desi da ne može bezbedno da ukloni žučnu kesu. U ovom slučaju, proceduru će završiti na otvoren način. Laparoskopski postupak uklanjanja žučne kese traje oko jedan do dva sata, dok otvorena procedura može da traje duže, ali dužina vremena zavisi od težine bolesti žučne kese.
Zašto je neophodna operacija žučne kese?
Kamen u žuči su čvrste naslage supstanci u žuči koje mogu da se zaglave unutar žučne kese i žučnih kanala. Mogu da budu male kao zrno peska ili velike kao loptica za golf. Kamen u žuči takođe može da dovede do akutne ili hronične upale žučne kese, ponekad sa povezanom infekcijom, koja može da izazove:
- nadimanje
- mučninu
- povraćanje
- bol u abdomenu.
Hirurg uklanja žučnu kesu ako kamen u žuči izaziva značajan bol i druge komplikacije. Ostali uslovi koji bi nekog mogli da učine kandidatom za uklanjanje žučne kese su:
- Diskinezija žučne kese – Ovo stanje dešava se kada žučna kesa ne isprazni pravilno žuč zbog defekta u njenom kretanju
- Holedoholitijaza – dešava se kada se žučni kamenčići presele u zajednički žučni kanal gde mogu da se zaglave, uzrokujući blokadu koja ne dozvoljava žučnoj kesi ili ostatku bilijarnog stabla da se isprazne
- Holecistitis je zapaljenje žučne kese
- Pankreatitis je zapaljenje pankreasa.
Lekar će preporučiti uklanjanje žučne kese ako izaziva ozbiljan, akutni problem ili je postala hronični problem. Neki simptomi, koji mogu da ukažu na potrebu za uklanjanjem žučne kese, su:
- oštar bol u desnom gornjem delu stomaka, koji kao da „zrači“ u sredinu stomaka, desnom ramenu ili leđima
- temperatura
- mučnina
- nadimanje
- žutica ili žutilo kože, što obično ukazuje na blokadu žučnih kanala usled bolesti žuči.
Ponekad će lekar da preporuči da se malo sačeka kako bi video da li će se simptomi smanjiti ili možda i prestati. Promene u ishrani, kao što je smanjenje unosa masne hrane, takođe mogu da pomognu. Ako simptomi potraju, lekar preporučuje operaciju.
Koje rizike nosi operacija žučne kese?
Otvoreno uklanjanje žučne kese smatra se sigurnom operacijom, a komplikacije su retke. Međutim, svaka hirurška procedura nosi određene rizike. Pre procedure, lekar će izvršiti kompletan fizički pregled i proučiti istoriju bolesti kako bi minimizirao rizike. Rizici od otvorenog uklanjanja žučne kese najčešće su:
- alergijska reakcija na anesteziju ili druge lekove
- prekomerno krvarenje
- ugrušci krvi
- oštećenje krvnih sudova
- srčani problemi, kao što su ubrzani rad srca, srčani udar ili srčana insuficijencija
- infekcija
- povreda žučnih kanala ili tankog creva
- pankreatitis.
Kako izgledaju pripreme za uklanjanje žučne kese?
Pre operacije, pacijent obavlja nekoliko testova kako bi lekari bili sigurni da je dovoljno zdrav za hiruršku proceduru. To podrazumeva analizu krvi i ultrazvučne ili druge snimke žučne kese. Možda će biti neophodni i drugi nalazi, kao što je rendgenski snimak grudnog koša ili EKG, u zavisnosti od istorije bolesti. Takođe će biti potreban kompletan fizički pregled. Tokom pripreme za operaciju lekar mora da bude upoznat da li pacijent uzima bilo kakve lekove ili suplemente s obzirom na to da određeni lekovi mogu da ometaju proceduru. Može se desiti da će pacijent morati da prestane da ih uzima pre operacije. Lekar će dati kompletna uputstva o najboljem načinu pripreme za operaciju, a neki od saveta su:
- dogovorite se da neko ostane sa vama odmah nakon operacije
- ne jedite i ne pijte ništa minimum 4 sata pre operacije
- planirajte duži boravak u bolnici u slučaju komplikacija
- tuširajte se posebnim, antibakterijskim sapunom.
Kako izgleda oporavak nakon operacije žučne kese?
Pacijent se otpušta iz bolnice kada mu se vitalni znaci stabilizuju i kada pokaže kliničke znake oporavka bez komplikacija. Boravak u bolnici je obično duži nakon otvorene procedure zato što su otvorene procedure invazivnije od laparoskopskih procedura. Lekar će kontrolisati da li ima preteranog krvarenja, mučnine ili bola, a medicinsko osoblje prati pacijenta zbog znakova infekcije, poput temperature ili gnoja na mestu gde se nalazi dren.
Obično se u bolnici ostaje do tri dana dok pacijent ne počne da se oporavlja. Potpuni oporavak od otvorene operacije žučne kese može da traje oko četiri do šest nedelja. Neki načini sprečavanja komplikacija nakon operacije su:
- česte šetnje kako bi se sprečilo stvaranje krvnih ugrušaka
- unos dosta tečnosti kako bi se sprečila dehidracija
- operisana osoba ne sme da diže ništa teže četiri do šest nedelja
- obavezno je pranje ruku pre i posle dodirivanja područja oko mesta reza
- zavoji se menjaju prema uputstvima
- preporučuje se izbegavanje nošenja uske odeće koja bi mogla da se trlja o rez.
Rizik od komplikacija nakon operacije otvorenog uklanjanja žučne kese je nizak. Međutim, neki simptomi mogu da ukažu na infekciju. Ako se uoče neki od navedenih, potrebno je javiti se lekaru:
- bol koji se pogoršava
- temperatura 38,3°C
- povraćanje koje ne prestaje
- krvava drenaža neprijatnog mirisa koja izlazi iz reza
- crvenilo i otok reza
- zatvor koji traje dva do tri dana nakon operacije.