Povlačenje desni (gingivalna recesija) često je posledica neodgovarajuće higijene zuba, ali i bolesti kao su dijabetes, HIV infekcija, hormonske promene, parodontopatije. Desni počinju da se se povlače u smeru korena zuba i ogoljavaju deo zuba koji bi, u normalnim uslovima, trebalo da bude prekriven desnima. Sve može da ima za posledicu gubitak jednog ili više zuba.
Povlačenje desni je spor proces
Loše navike kao što su škrgutanje zubima u snu, pušenje, suviše agresivno četkanje zuba, pirsing na usni ili jeziku mogu da dovedu do ovog problema. Stomatolozi navode da je povlačenje desni spor proces, kojem mogu da prethode i traume zuba i vilice, ili upotreba neodgovarajućih proteza.
Povlačenje desni može zahvatiti sve zube, grupe zuba ili jedan zub koji postaje osetljiv na toplu ili hladnu hranu, ukoliko se ne leči u najtežim slučajevima dolazi i i do gubitka zuba. Stanje se manifestuje krvarenjem posle pranja zuba ili upotrebe konca, desni su crvene i otečene, pacijent se žali na loš zadah, bol, nestabilnost jednog ili više zuba.
Stanje ne može da se stabilizuje samo od sebe
Gingivalna recesija ima više stepena razvoja na samom početku moguće je savim blago povlačenje desni bez bitnijeg gubitka tkiva između zuba, u najtežim slučajevima nema pokrivenosti desnima korena zuba.
Kada počne povlačenje desni nemoguće je da se stanje stabilizuje samo od sebe i vrati na početak. Postoje, ipak, načini na koje se može zaustaviti dalje propadanje zuba i desni.
Kako se leči povlačenje desni?
Jednom kada se tkivo desni povuče unazad i udalji od zuba, ne može ponovo da raste samo od sebe. Međutim, tretmani mogu sprečiti da se problem pogorša. Za blagu recesiju, dubinsko čišćenje zahvaćenog područja može ublažiti problem i zaustaviti napredovanje.
Dubinsko čišćenje, koje se zove i skaliranje, je metoda kojom se uklanjaju naslage kamenca iznad i ispod linije desni. Moguće je i lasersko uklanjanje naslaga i kamenca koji je postupak koji prati manje nelagodnosti u odnosu na klasične tehnike skaliranja. U ozbiljnijim slučajevima preporučuje se i hirurško presađivanje tkiva desni. Postupak se radi u lokalnoj anesteziji i najčešće se uzima deo nepca. Na ovaj način zaustavlja se dalje oštećenje i omogućava normalna funkcija zuba. Stomatolozi navode da se ovim postupkom na prednjim zubima gornje vilice postižu najbolji rezultati.
Redovna higijena zuba i usne duplje je nezamenjiva
Povlačenje desni je problem koji može da dovede do bezubosti, pa stručnjaci savetuju svaki vid prevencije, s naglaskom da ona sama po sebi nikako nije zamena za pastu i četkicu za zube.
Zdrava ishrana bogata vitaminom C, ali i drugim vitaminima i mineralima doprinosi opštem pa i zdravlju desni i zuba. Veruje se i da zeleni čaj ima dosta antioksidanta koji mogu da zaštitite desni od upale.