Naslovna / Zdravlje

Toksični hepatitis – Nevidljiva pretnja jetri koju ne smemo zanemariti, upozorava dr Bojović

Piše: Danijela Tadić|7:00 - 05. 09. 2024.

– Svako ko želi i namerava da koristi neke pomoćne preparate i suplemente koji su široko dostupni i u slobodnoj prodaji, treba prethodno da se konsultuje sa nadležnim lekarom koji će proveriti sve potencijalne interakcije nekog od navedenih sredstava sa redovnom terapijom koju osoba možda uzima i dati savet, da li je bezbedno uzimanje ovih preparata ili nije – kaže infektolog – hepatolog prof. dr Ksenija Bojović

toksični hepatitis Tačne podatke o ovom oboljenju u Srbiji nemamo, s tim pre što kliničari evidentiraju samo klinički manifestna toksična oboljenja jetre Foto: Shutterstock/ Lična arhiva prof. dr Ksenija Bojović

Toksični hepatitis označava širok spektar različitih kliničkih oblika oštećenja jetre, izazvanih upotrebom lekova, biljnih preparata i suplemenata. Ovaj klinički entitet beleži se iz istih razloga i u pedijatrijskoj populaciji, navode stručnjaci. Toksično oštećenje jetre nije uvek praćeno simptomima. I težina bolesti je različita, kod nekih pacijenata sve prođe bez većih oštećenja jetre, s tim što je moguće da u najozbiljnijim slučajevima jedini spas za pacijenta bude transplantacija jetre. Alkohol nije, kako se pogrešno veruje, isključivi krivac za ovu bolest. Do toksičnog hepatitisa mogu da dovedu i neki biljni čajevi, navode stručnjaci. 

Broj bolesnih od toksičnog hepatitisa veći je nego što pretpostavljamo

U anglosaksonskoj literaturi toksični hepatitis naziva se i drug induced liver injury  (DILI) zbog čega se označava i akronimom DILI. Stručnjaci navode, da prema različitim epidemiološkim podacima, učestalost ovog oboljenja varira u  različitim regijama sveta – od 13 na 100.000 stanovnika (Indija, Francuska), do 24  slučajeva na 100.000 osoba (Španija). 

– Pored razlike u učestalosti u različitim regijama sveta, postoje razlike i u etiološkim  faktorima koji su povezani sa toksičnim osujećenjem jetre. U zapadnim zemljama, to su pre svega, acetoaminofen (lekovi za olakšavanje bolova), antibiotici, kao i različiti suplementi. U zemljama dalekog istoka su to antituberkulotici (lekovi u terapiji tuberkuloze), ali i tradicionalni narodni lekovi i preparati. Tačne podatke o ovom oboljenju u Srbiji nemamo, s tim pre što kliničari evidentiraju samo klinički manifestna toksična oboljenja jetre koja se zbrinjavaju u bolničkim uslovima. Međutim, imajući u vidu da veliki broj toksičnog oštećenja jetre prolazi asimptomatski, bez tegoba, već samo sa porastom enzima jetre, to jest transaminaza, verujem da je taj broj sigurno veći – kaže za portal eKlinika infektolog – hepatolog profesor dr Ksenija Bojović

Neće svi imati isti simptome bolesti

Spektar kliničkih manifestacija ovog oboljenja je širok. Kod nekih osoba beleži se samo porast vrednosti enzima jetre u laboratorijskim nalazima bez bilo kakvih subjektivnih tegoba, takozvani asimptomatski transaminazitis. Kod pojedinih pacijenata moguće je da dođe do akutne upale jetre, holestazne bolesti jetre, hroničnog hepatitisa, pa sve do akutnog popuštanja jetre sa mogućim fatalnim ishodom, objašnjava dr Bojović.

– Pojedini pacijenti imaju tegobe koje su u skladu sa akutnom upalom jetre kao što su mučnina, malaksalost, povraćanje, pa sve do vrlo teških stanja sa poremećajem stanja svesti, žutilom, kao u stanjima akutnog popuštanja jetre. Svakako, najveći broj toksičnih oštećenja jetre prolazi pod slikom asimptomatskog transaminazitisa i/ ili blagog ili težeg akutnog oštećenja jetre – dodaje prof. dr Bojović. 

Ova bolest nije isključivo posledica konzumacije alkohola

Kada se govori o faktorima rizika pogrešno je mišljenje koje ovu bolest dovodi isključivo u direktnu vezu sa upotrebom alkohola.

– Iako se najčešće toksični hepatitis povezuje sa prekomernom konzumacijom alkohola, treba naglasiti da u užem smislu, pod terminom toksičnog oštećenja jetre podrazumevamo oštećenje jetre nastalo upotrebom drugih lekova, suplemenata, biljnih preparata, preparata za povećanje mišićne mase, preparata za mršavljenje narodnih lekova, eliksira i sličnih proizvoda. Svedoci smo rastuće upotrebe različitih pomoćnih sredstava za različite indikacije i stanja, iako za mnoge od njih nije poznat tačan sastav. Moguće su i štetne posledice zbog interakcije pomoćnih sredstava i drugih lekova – navodi dr Bojović. 

Koji lekovi mogu da dovedu do toksičnog hepatitisa?

Prof. dr Ksenija Bojović kaže da je najčešći uzrok toksičnog oštećenja jetre lek protiv bolova – acetaminofen. Doktorka ističe da je toksično dejstvo ovog leka na jetru dozno zavisno. Drugim recima, oštećenje jetre nastaje posle upotrebe većih doza acetaminofena.

Do toksičnog hepatitisa može da dođe i nakon korišćenja lekova bez obzira na primenjenu dozu, u ovom slučaju govori se o dozno nezavisnom oštećenju jetre.

– Važnu grupu lekova koji izazivaju toksično oštećenje jetre čine medikamenti za lečenje tuberkuloze, zatim antibiotici, antilipemici. Važno mesto zauzimaju i biljni preparati i suplementi ( za uvećanje mišićne mase, za mršavljenje i slično) koji takođe mogu da dovedu do toksičnog oštećenja jetre. Ne smemo zaboraviti i konzumaciju gljiva koje mogu da budu uzrok fatalnog oštećenja jetre. Uprkos merama intenzivnog lečenja, često se ovi slučajevi završe smrtnim ishodom – objašnjava dr Bojović. 

Kako se dijagnostikuje toksični hepatitis?

Dr Bojović napominje da dijagnoza toksičnog oštećenja jetre nije jednostavna i da se bazira na razmatranju svih drugih potencijalnih uzroka oboljenja jetre, kao što su, pre svega, virusne infekcije jetre, autoimuna oboljenja i slično. 

– Međutim, važna je dobra anamneza, lekar kada pred sobom ima osobu sa oštećenjem jetre mora insistirati na podacima o upotrebi lekova, suplemenata, pomoćnih sredstava i drugih preparata. Svako ko želi i namerava da koristi neke pomoćne preparate i suplemente koji su široko dostupni i u slobodnoj su prodaji, treba prethodno da se konsultuje sa nadležnim lekarom koji će proveriti sve potencijalne interakcije nekog od navedenih sredstava sa redovnom terapijom koju osoba možda uzima, i dati savet da li je bezbedno uzimanje ovih preparata ili nije – ističe prof. dr Ksenija Bojović. 

Hepatitis B i C, toksični hepatitis, da li je moguća eliminacija bolesti?

Povodom Svetskog dana hepatitisa Svetska zdravstvena organizacija istakla je ciljeve o eliminisanju bolesti do 2030. godine. Dr Bojović nam pojašnjava da se ove najave, pre svega, odnose na upale jetre koje su posledica virusnih infekcija jetre na prvom mestu virusima hepatitisa C i B. 

– Ovi ciljevi su postavljeni, jer postoji vrlo efikasna terapija za lečenje infekcije virusom hepatitisa C, koja može dovesti do izlečenja ukoliko osoba u trenutku lečenja nije imala odmaklu bolest jetre, to jest tešku fibrozu ili cirozu jetre. Za hepatitis B virusnu infekciju, iako postoji antivirusna terapija, ona za sada, još uvek ne može da dovede do izlečenja, ali može virusnu infekciju da drži dobro pod kontrolom. Međutim, postoji vrlo efikasna prevencija, to jest, vakcina koja se daje odmah po rođenju kao deo obavezne imunizacije. Upravo ove činjenice bile su osnov za ovaj ambiciozni, ali ostvarljiv cilj eradikacije (eliminacije) virusnih infekcija jetre do 2030. godine. Međutim, kada govorimo o toksičnom hepatitisu, eradikacija se u ovom trenutku ne čini mogućom – navodi dr Ksenija Bojović. 

Jetra se uglavnom oporavi, ali nekada je potrebna i transplantacija

U situaciji kada, ipak, na kraju dođe do bolesti, doktori pre svega savetuju prestanak upotrebe leka, preparata, suplementa, koji je doveo do toksičnog oštećenja jetre. 

– Potom se primenjuje simptomatska i suportivna terapija u zavisnosti od kliničke prezentacije toksičnog hepatitisa. Napominjem, da je u većini slučajeva oštećenje jetre reverzibilno, nakon par meseci jetra se može u potpunosti oporaviti, ali postoje situacije kada jedino hitna transplantacija jetre može da bude rešenje, kao u slučajevima akutnog popuštanja jetre, kod trovanja acetaminofenom ili nekim gljivama – ističe prof. dr Bojović. 

Komplikacije posle privremenog poboljšanja tegoba

U pokušaju da leče na „svoju ruku“ pojedini pacijenti često koriste različita alternativna sredstva. Doktori skreću pažnju da konzumacija raznih narodnih čajeva, surutke i sličnih proizvoda nije preporučljiva, jer upravo neki od biljnih čajeva i jesu uzrok toksičnog hepatitisa. 

– Poznato je da neki od njih možda mogu da dovedu do privremenog poboljšanja pojedinih simptoma ili tegoba, kao sto je na primer žutilo kože, ali u krajnjem ishodu njihova konzumacija više šteti i može doprineti težem dodatnom oštećenju jetre. Zato je najbolje u slučaju toksičnog oštećenja jetre zatražiti pomoć stručnjaka, hepatologa koji će preduzeti sve potrebne mere lečenja – upozorava dr Ksenija Bojović.

Nikad ne znamo koji preparat može da dovede do oštećenja jetre

Sagovornica portala eKlinika naglašava da je najbolja prevencija toksičnog oštećenja jetre pravilna uravnotežena ishrana, bez nepotrebne konzumacije suplemenata i biljnih preparata za različite nedefinisane zdravstvene tegobe. 

– Ovi suplementi i preparati najčešće se koriste u cilju jačanja imuniteta i boljeg opšteg stanja, ali nikada ne znamo koji od ovih preparata možda može da izazove oštećenje jetre, koje sa sobom nosi brojne zdravstvene probleme. Ukoliko se ipak, odlučite za uzimanje nekih dodatnih suplemenata ili biljnih preparata, onda bi osim konsultacije sa lekarom, bilo korisno obaviti i kontrolne laboratorijske analize. Pored krvne slike ove analize bi trebalo da obuhvate i laboratorijske analize za kontrolu funkcije jetre, kao sto su serumske transaminaze, bilirubin, gGT i alkalnu  fosfatazu, bilirubine i slično… ali opet u dogovoru sa nadležnim lekarom – naglašava prof. dr Ksenija Bojović.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo