Ako redovno nemamo apetit ujutru, obično to nije razlog za zabrinutost, jer mnogi faktori poput obilne večere, hormonskih promena, stresa ili anksioznosti mogu uticati na jutarne odsustvo gladi Foto: Shutterstock
Ako ujutro nismo gladni, zdrav doručak koji „moramo” pojesti može biti za neke veliki izazov. Iako u nekim slučajevima odsustvo gladi ujutru može biti znak ozbiljnijeg problema, najverovatnije je u pitanju potpuno normalno stanje koja ne treba da brine.
Evo 6 mogućih razloga zašto možda nismo gladni ujutru.
Jedan od glavnih razloga zbog kojih možda nismo gladni kada se probudimo jeste što smo prethodne večeri pojeli obilan obrok ili celu noć grickali nešto. Ovo naročito važi ako smo za večeru imali obrok bogat mastima ili proteinima. Ovi makronutrijenti mogu usporiti pražnjenje želuca i produžiti osećaj sitosti – čak i do sledećeg jutra. Proteini, mogu značajno uticati na nivo hormona koji regulišu glad i apetit, uključujući grelin, glukagonu sličan peptid-1, peptid YY i holecistokinin. Slično tome, obroci bogati mastima mogu promeniti nivoe hormona povezanih sa apetitom i osećajem sitosti, što može dovesti do smanjenja gladi ujutro.
Ako volimo obilne večere i radije preskačemo ili odlažemo doručak sledećeg jutra, to je sasvim u redu – sve dok tokom dana unosimo neophodne hranljive materije i dovoljno tečnosti.
Tokom noći i spavanja, nivoi nekoliko hormona u našem telu variraju, što može uticati i na apetit. Istraživanja pokazuju da su nivoi epinefrina (poznatog i kao adrenalin) viši ujutru. Veruje se da ovaj hormon suzbija apetit tako što usporava pražnjenje želuca i ubrzava razgradnju ugljenih hidrata uskladištenih u jetri i mišićima kako bi telo dobilo energiju. Jedna studija je takođe otkrila da su nivoi grelina, hormona gladi, ujutru niži nego prethodne noći. Ovo bi takođe moglo objasniti zašto se osećamo manje gladni kad se probudimo. Nivoi leptina, hormona koji podstiče osećaj sitosti, takođe mogu biti viši ujutru, iako su istraživanja o ovome podeljena.
Ove dnevne hormonske fluktuacije su sasvim prirodne i uglavnom nisu razlog za brigu. Međutim, ako primetimo nagle ili ekstremne promene u apetitu, bilo bi dobro razmisliti o razgovoru sa lekarom.
Anksioznost i depresija mogu značajno uticati na nivo gladi. Pored simptoma poput poremećaja sna, umora i gubitka interesovanja, depresija može izazvati promene u apetitu. S druge strane, anksioznost može povećati nivo određenih hormona stresa koji smanjuju apetit. Međutim, anksioznost i depresija mogu drugačije uticati na ljude. Neka istraživanja su pokazala da ovi uslovi kod nekih ljudi mogu biti povezani sa povećanim apetitom.
Ako osećamo anksioznost ili depresiju i sumnjamo da to utiče na naš apetit ili druge aspekte zdravlja, trebalo bi da se obratimo lekaru kako bismo dobili odgovarajući tretman.
Jutarnja mučnina je čest problem tokom trudnoće, a karakterišu je mučnina i povraćanje, i pogađa oko 80% trudnica. Iako jutarnja mučnina može da se pojavi u bilo koje doba dana, najčešće se dešava ujutru – otuda i naziv. U većini slučajeva simptomi se poboljšavaju ili nestaju nakon 14. nedelje trudnoće. Jutarnja mučnina može smanjiti apetit, a jedno istraživanje je pokazalo da je 34% trudnica prijavilo smanjen unos hrane tokom rane trudnoće.
Pored jutarnje mučnine, trudnoća može izazvati i druge simptome koji utiču na smanjenje gladi, poput loše probave, nadutosti i usporenog pražnjenja želuca. Ako imamo upornu jutarnju mučninu ili druge simptome rane trudnoće, trebalo bi da razmislimo o testu na trudnoću ili konsultaciji sa lekarom.
Kada se ne osećamo dobro, često dolazi do smanjenja apetita. Posebno respiratorne infekcije, kao što su prehlada, grip i upala pluća, mogu dovesti do nedostatka apetita. U nekim slučajevima, ove infekcije takođe mogu oslabiti čula ukusa i mirisa, što dodatno smanjuje apetit. Određene infekcije, poput gripa, mogu izazvati i simptome kao što su mučnina i povraćanje, što dodatno smanjuje apetit.
Važno je da ostanemo hidrirani i da unosimo hranljive materije i kad smo bolesni, čak i ako ne osećamo glad.
Pored uobičajenih faktora, postoji nekoliko drugih razloga zbog kojih možda ne osećamo glad ujutru:
Ako sumnjamo da neki od ovih uzroka utiče na našu glad, trebalo bi da se obratimo lekaru.
Ako redovno nemamo apetit ujutru, obično to nije razlog za zabrinutost, jer kao što smo naveli, mnogi faktori poput obilne večere, hormonskih promena, stresa ili anksioznosti mogu uticati na jutarnji nedostatak gladi. Ipak, postoje situacije kada bi trebalo da se obratimo lekaru ako:
Ukoliko ovi simptomi traju ili se pogoršavaju, konsultacija sa lekarom je obavezna kako bi se otkrio uzrok i pronašli odgovarajući tretmani.