Ako vam je grlo suvo, grebe, svrbi ili vas boli kada gutate, moguće da se razvila upala grla. Međutim, ako se ne osećate bolesno i nemate groznicu a ipak se često budite sa opisanim simptomima postoji drugi uzrok, koji takođe ne sme da se zanemari posebno ako traje duži vremenski period.
Znaci i simptomi upale grla mogu varirati u zavisnosti od uzroka. Među čestim razlozima su dehidratacija, hrkanje ili apneja, ali postoji niz drugih uzroka koji mogu biti preduslov da dobijemo upalu grla. U njih spadaju i neka stanja drugih sistema organa, koja nisu direktno povezana sa respiratornim sistemom. Takva su, na primer, GERB (gastroezofagealna refluksna bolest) i HIV infekcija, ali i tumori.
Naše telo ne funkcioniše dobro ako ne pijemo dovoljno vode ili se previše brzo i prekomerno znojimo. Dp dehidratacije može doći i ako uzimamo lekove koji pospešuju mokrenje ili ako gubimo telesnu tečnost. Tokom noći, kada prođe više sati bez unosa vode, možemo se probuditi sa suvim ustima i grebanjem u grlu, što otežava gutanje.
Ako osećamo žeđ to je znak da smo već dehidrirani. Najbolji način da adekvatno hidriramo suvo grlo je da unosimo dovoljno vode, čak i povremeno u toku noći.
Svi ponekad hrču barem po malo. Međutim, glasno, grubo hrkanje posledica je opuštanja mišića grla i prolaska vazduha kroz dušnik. Tada oko njega dolazi do vibracija koje utiču na tkivo. Kontinuirana vibracija u disajnim putevima zbog hrkanja čest je uzrok upale grla. Hrkanje je takođe često povezano sa disanjem na usta, što može učiniti da usta postanu suva, a da nas grlo grebe kada se probudimo.
Hronično hrkanje može biti znak apneje u snu (sleep apnea), ozbiljnog poremećaja u kojem disanje može stati i ponovo početi nekoliko puta tokom noći. Postoji nekoliko tipova apneje, a najčešći je opstruktivna apneja u snu (OSA). Ona je česti uzrok iritacije i upala grla.
Postoje još neki simptomi upale grla, tipične za jutarnju nelagodu. To su:
Ako ste alergični na polen, buđ, dlaku životinja ili grinje, izlaganje ovim alergenima može iritirati nos i disajne puteve, što dovodi do svraba i grebanja u grlu. Većina lekova protiv alergija (antihistaminici) dostupna je bez recepta i može ublažiti simptome. Ako niste sigurni na šta ste alergični, obratite se lekaru. Virusi koji izazivaju prehladu ili grip često su uzrok upale grla, a simptomi virusne infekcije na koje treba obratiti pažnju su sledeći:
Virusne infekcije obično prolaze za 5-7 dana bez tretmana. Antibiotici ne pomažu kod virusnih infekcija. Ako je upala grla jaka i traje više od nedelju dana, obratite se lekaru.
Najčešći uzročnik upale grla koja brzo nastupa je bakterija Streptococcus pyogenes, koja izaziva streptokokno grlo. Simptomi ove infekcije su:
Kod streptokoknog grla lekar će vam prepisati antibiotike za lečenje.
Kada se želudačna kiselina vraća iz želuca i dospe u jednjak i grlo, nastaje gastroezofagealna refluksna bolest (GERB). Gotovo uobičajeni simptomi su gorušica, promuklost ili osećaj knedle u grlu kada se probudimo ujutro. Ako imate učestali refluks kiseline, obratite se lekaru. Možete koristiti lekove koji se izdaju bez recepta kako biste olakšali probleme sa varenjem, ali imajte u vidu da to nije i konačno rešenje ukoliko simptomi ne prolaze.
Moguće je da grlo odreaguje upalom i ako postoji neka kancerogena izraslina ili tumor u blizini grla, jezika ili glasnih žica (larinks). Drugi simptomi mogu da uključuju:
Ako imate neki od ovih simptoma, odmah obavestite lekara.
Virus humane imunodeficijencije (HIV) je vrsta virusne infekcije. Takođe može izazvati upalu grla ili simptome slične gripu u ranim fazama. Ako ste HIV pozitivni, možda ćete imati ozbiljnu upalu grla često, što može biti uzrokovano gljivičnom infekcijom zvanom oralna kandidijaza, koja nastaje zbog kompeomitovanog imuniteta.
Ako sumnjate na HIV infekciju a imate upalu grla, odmah se testirajte. HIV infekcije se mogu kontrolisati redovnim lekovima, ali što pre saznate da postoji bolest, to bolje. Lečenje i terapija takođe smanjuju šanse da virus prenesete na druge.
Ako se često budite sa upalom grla ili ako traje duže od nedelju ili dve, obratite se lekaru. Uradiće testove ili uzeti bris grla, kako bi utvrdili uzrok. Na osnovu dijagnoze, lekar će odlučiti o adekvatnoj terapiji.