U današnjem ePodcastu osvrćemo se na temu koja može značajno uticati na zdravlje žena – skrining raka dojke. Rano otkrivanje ove bolesti ne samo da može da poboljša šanse za izlečenje, već može i da spasi život.
Naš sagovornik, dr Milan Kocić, onkohirurg sa Instituta za onkologiju i radiologiju iz Beograda, nam je u današnjem ePodcastu objasnio kako redovni pregledi i skrining mogu otkriti bolest u ranoj fazi, često pre pojave simptoma i zašto je to važno.
– Rak dojke je najčešći maligni tumor kod žena, kako u svetu, tako i u Srbiji. Svake godine u našoj zemlji oboli oko 4000 žena, a nažalost, umre ih oko 1700. Nažalost, Srbija se po stopi mortaliteta nalazi u vrhu Evrope, što jasno pokazuje da se bolest često otkriva u kasnoj fazi – na početku ePodcasta je rekao naš sagovornik dr Milan Kocić.
Redovni skrining omogućava da se tumor otkrije pre nego što se pojave simptomi. Kod žena starijih od 50 godina preporučuje se mamografija kao osnovna metoda, dok je za mlađe žene sa gušćim tkivom dojki obično dovoljan ultrazvuk. U slučaju da ultrazvuk ili mamografija ukažu na sumnjive promene, dalje pretrage kao što su ciljani ultrazvuk ili magnetna rezonanca mogu pružiti detaljniji uvid.
– Skrining raka dojke može otkriti bolest pre pojave simptoma, čime se značajno povećavaju šanse za izlečenje – istakao je dr Milan Kocić.
Dr Kocić ističe da postoje faktori rizika na koje se može uticati, poput fizičke aktivnosti, izbegavanja alkohola i pušenja, ali i oni na koje ne možemo, poput genetike, godina i hormonskog statusa. Nažalost, skrining u Srbiji još nije obavezan, što bi moglo unaprediti ranu dijagnostiku.
– Žene koje su redovno fizički aktivne imaju manje šanse da obole – studije su pokazale da žene koje hodaju više od dva i po sata nedeljno imaju 18% manji rizik za obolevanje od raka dojke – između ostalog kaže dr Kocić.
Ako se postavi sumnja na maligni tumor, sledeći korak je biopsija, koja pruža tačne podatke o vrsti tumora. Na osnovu rezultata biopsije određuju se dalji koraci lečenja, od operativnog zahvata do kombinacije terapija, u zavisnosti od stadijuma bolesti.
Dr Kocić naglašava važnost podrške pacijentkinjama i objašnjava da prvi susret s dijagnozom može biti stresan.
– Uloga nas lekara je da pacijentkinjama pružimo jasne informacije i uputstva kako bi što bolje razumeli svoju situaciju i korake koji ih čekaju – kaže dr Kocić.
Da biste saznali zašto je ponekad potrebno uraditi i mamografiju i ultrazvuk, kada treba započeti sa pregledima, zašto je važno odreagovati na svaku sumnju i kada je rak dojke izlečiv, saznaćete u današnjem ePodcastu.
Dr Milan Kocić je onkohirurg sa višegodišnjim iskustvom u radu sa onkološkim pacijentima, zaposlen na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije u Beogradu. Diplomirao je, specijalizirao opštu hirurgiju i onkologiju, i doktorirao na Medicinskom fakultetu u Beogradu i Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu. Autor je i koautor mnogih naučnih radova i redovno učestvuje na domaćim i međunarodnim kongresima iz oblasti onkologije. Član je Lekarske komore Srbije i Srpskog lekarskog društva. Stručni je konsultant u Hirurškoj ordinaciji Vizita u Mladenovcu. Dr Kocić obavlja preglede pacijenata sa promenama na štitastoj žlezdi, promenama na dojci i obolelih od karcinoma digestivnog trakta.