Naslovna / Zdravlje

Otkriveno kako može da se leči smrtonosni rak štitne žlezde od kojeg preživi jedna od 5 osoba

Priredio/la: I. V. |11:00 - 22. 11. 2024.

Ukupna statistika preživljavanja od anaplastičnog raka štitne žlezde je obeshrabrujuća, međutim nova vrsta imunoterapije pokazala je takve rezultate u lečenju da bi mogla da postane standard nege

rak štitne žlezde Anaplastični rak štitne žlezde je jedan od najagresivnijih karcinoma koji čovek može da dobije Foto: Shutterstock

Smrtonosni rak štitne žlezde ili anaplastični karcinom štitne žlezde je jedan od najbrže rastućih i najagresivnijih karcinoma. Takođe je poznat kao nediferencirani rak štitne žlezde jer ćelije ne izgledaju niti se ponašaju kao tipične ćelije štitne žlezde. Međutim, naučnici sa  u kliničkom istraživanju otkrili su da imunoterapija pokazuje potencijal za lečenje smrtonosnog raka štitne žlezde.

Nakon 12 meseci preživi samo jedna od 5 osoba koja ima smrtonosni rak štitne žlezde

Stručnjaci navode da je uzrok anaplastičnog karcinoma štitne žlezde nepoznat, međutim, u nekim slučajevima nastaje u okruženju diferenciranih karcinoma žlezde, kao što su papilarni ili folikularni karcinom štitne žlezde. Iako je ukupna statistika preživljavanja obeshrabrujuća – sa prosečnom stopom preživljavanja od 6 meseci, odnosno nakon 12 meseci preživi samo jedna od 5 osoba – važno je napomenuti da postoje i ljudi koji duže žive sa ovom bolešću.

Istraživači sa Northwestern University  uočili su da je određena vrsta imunoterapije efikasna u lečenju smrtonosne podskupine raka štitne žlezde, a rezultati kliničkog ispitivanja objavljeni su u JAMA Oncology.

– Iako su retki, agresivni karcinomi štitne žlezde mogu da budu smrtonosni i imaju ograničene mogućnosti lečenja – podseća dr Jochen Lorch, profesor medicine na Odeljenju za hematologiju i onkologiju na Northwestern University i viši autor studije.

Nova terapija testirana na 49 pacijenata

U trenutnom kliničkom ispitivanju, istraživači su krenuli da testiraju kombinovanu imunoterapiju lekova nivolumab i ipilimumab, koji sprečavaju rak da potisne imuni sistem. Studija je uključila  49 pacijenata sa različitim vrstama agresivnog karcinoma štitne žlezde koji su dobijali lekove svake dve nedelje, tokom dve godine. Prema studiji, samo 9 procenata pacijenata sa diferenciranim karcinomom štitne žlezde reagovalo je na lečenje, a oni sa medularnim karcinomom štitne žlezde nisu pokazali znake odgovora na lečenje.

Kombinovana imunoterapija najbolje delovala na smrtonosni rak štitne žlezde

– Međutim, pacijenti sa anaplastičnim karcinomom štitne žlezde imali su stopu odgovora od 30 odsto, što je značajan broj, s obzirom da trenutno ne postoje efikasni tretmani za rak. Među anaplastičnim karcinomom štitne žlezde, videli smo tri dobra odgovora od 10 pacijenata, što je relativno mala istraživačka grupa. Anaplastični rak štitne žlezde je jedan od najagresivnijih karcinoma koji čovek može da dobije, sa srednjim preživljavanjem od oko 4 meseca i bez izlečenja. A imati tako visoku stopu odgovora bilo nam je šokantno – naglasio je dr Lorch koji navodi da „iako imunoterapija nije bila efikasna za sve vrste karcinoma štitne žlezde, odgovor među pacijentima sa anaplastičnim karcinomom štitne žlezde zaslužuje dalju studiju“. Dr Lorch je nagovestio i da kombinovana imunoterapija ima potencijal da postane standard nege za ovu inače strašnu, fatalnu bolest.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo