Lugolov rastvor se koristi se u kombinaciji sa medikamentima koji smanjuju aktivnosti štitaste žlezde sa ciljem pripreme za hirurško uklanjanje i lečenje određenih stanja hiperaktivne štitaste žlezde (hipertireoza, tireoidna oluja). Često se koristi i za neka druga stanja, što bez instrukcija lekara može da bude veoma opasno.
Šta čini lugolov rastvor
Ovaj rastvor ima široku primenu. Pored toga što se koristi u pripreme štitaste žlezde za operaciju, zaštite od radioaktivnog joda i kao lokalni antiseptik, mogu se pročitati navodi da se koristi u smanjenju bolova kod artritisa ili želudačnih tegoba. U svetu je zabeleženo dosta primera neadekvatne upotrebe „na svoju ruku“ sa ozbiljnim posledicama, pa je u jednom broju zemalja zabranjen u slobodnoj prodaji.
Lugolov rastvor je poznat i kao jodna tinktura. Njegov sastav čine destilovana voda, elementarni jod (I₂) i kalijum-jodid (KI). Svi sastojci imaju različita svojstva pa tako je elementarni jod ključni aktivni sastojak, zahvaljujući kome postoji antiseptičko delovanje, uz druge terapijske efekte. Destilovana voda ima ulogu rastvarača i omogućava upotrebu rastvora u medicinske svrhe. Kalijum-jodid je pomoć u rastvaranju joda u vodi i zadužen je za stabilnost rastvora.
U kojim situacijama se najčešće koristi lugolov rastvor
Lugolov rastvor se najčešće koristi u kombinaciji sa medikamentima za smanjenje aktivnosti štitaste žlezde u pripremi za operativno uklanjanje. Takođe, i za lečenje određenih stanja hiperaktivne štitaste žlezde, kakva su hipertireoza ili tireoidna oluja.
Njegovim dejstvom smanjuje se sama žlezda, ali i količina hormona štitaste žlezde koju telo proizvodi. Još jedna primena je zaštita ove žlezde nakon terapije radioaktivnim jodom, kao i u hitnim slučajevima kada smo izloženi radijaciji. Tada lugolov rastvor suprimira apsorpciju radioaktivnog joda u štitastu žlezdu. Na taj način je štiti od oštećenja i smanjuje rizik od karcinoma štitaste žlezde. U slučaju izloženosti radijaciji, lugolov rastvor se koristi uz druge merama koje propisuje nadležni organ ili institucija.
Lekar može propisati lugolov rastvor i za neke druge namene, poput nedovoljno joda.
Kako se koristi i kada obustaviti primenu
Ovaj rastvor uzima se isključivo na preporuku lekara i prema uputstvu. Sa ciljem poboljšanja ukusa pre samog konzumiranja mogu se popiti napici poput mleka ili čaja, a da biste smanjili moguću iritaciju želuca ili digestivnog sistema, rastvor treba uzeti posle obroka ili sa hranom.
Dozu propisuje lekar na osnovu zdravstvenog stanja i planirane terapije. Koristite ga isključivo tako, da ne biste oštetili štitnu žlezdu. I u situacijama izlaganja radijaciji, uzpotrebljavajte ga samo po naredbi nadležnih organa. Obavezno se javite hitnoj službi ako se stanje ili ne poboljša, ili drastično pogorša.
Koje neželjene efekte može da izazove
Najčešći neželjeni efekti su:
- mučnina
- bol u stomaku
- povraćanje
- dijareja
- metalni ukus u ustima
- groznica
- glavobolja
- curenje iz nosa
- kijanje
- pojava akni.
Dodatni neželjeni efekti zbog kojih se treba javiti lekaru nakon primene lugolovog rastvora mogu biti:
- peckanje u ustima ili grlu
- bol u zubima ili desnima
- otok u ustima
- pojaćano lučenje pljuvačke
- iritacija očiju ili otok kapaka
- jak bol u vratu ili grlu
- pojava guše ili strume (gušavost)
- znaci smanjene funkcije štitaste žlezde (povećanje telesne težine, osetljivost na hladnoću, usporen ili neredovan rad srca, opstipacija, umor)
- konfuzija ili smetenost
- trnci u telu
- bol ili slabost u rukama ili nogama.
Teški ali i veoma retki neželjeni efekti zbog kojih je potrebno odmah se javiti lekaru su:
- bol u grudima
- katranasta stolica
- povraćanje sadržaja sličnog talogu kafe
- krvava dijareja
- osip
- svrab ili otok lica jezika ili grla
- jaka vrtoglavica
- otežano disanje
- groznica praćena bolovima u zglobovima.