Zdravlje

Upala žučne kese može da dovede i do gangrene: Hirurg Vladimir Stojković objašnjava da li se holecistitis uvek operiše čim se javi bol

- Holecistitis se danas gotovo bez izuzetaka radi kao minimalno invazivna procedura (laparoskopska operacija), izuzev u slučajevima kada je zbog bezbednosti pacijenta neophodno uraditi otvorenu holecistektomiju (klasičnu operaciju) - kaže dr Vladimir Stojković iz OB Leskovac o rešavanju ovog relativno čestog zdravstvenog problema

Upala žučne kese (holecistitis) jedan je od najčešćih razloga zbog kojih pacijenti odlaze hirurgu. „Zlatni standard“ duži niz godina i kod nas je minimalno invazivna hirurgija (laparoskopija), sa brojnim prednostima u odnosu na klasični (otvoreni) pristup.

Šta je holecistitis i koji simptomi na njega ukazuju

Kako u razgovoru za eKlinika portal objašnjava dr Vladimir Stojković, specijalista opšte hirurgije OB Leskovac, holecistitis predstavlja zapaljenje zida žučne kese, najčešće izazvano kalkulusima ili gušćim sadržajem u lumenu iste.

– Može da dođe do hronične upale žučne kese, kao i akutne upale zida žučne kese. Pacijenti sa holecistitisom spadaju među one koji se zbog ovog problema najčešće javljaju hirurgu. Nekada se otkrije pri pregledu ultrazvukom abdomena kao prisustvo kalkulusa u žučnoj kesi bez prethodno izraženih tegoba i bez izmenjenog zida žučne kese. Češće, pacijenti dolaze zbog bolova koji se javljaju u gornjim partijama trbuha, posebno pod desnim rebarnim lukom – navodi naš sagovornik.

Ilustracija: Shutterstock/eKlinika

Kako se dijagnostikuje holecistitis

Prema rečima hirurga, dijagnostika podrazumeva analize krvi i ultrazvučni pregled abdomena. Nekada je, dodaje dr Stojković, to neophodno dopuniti CT pregledom ili snimanjem žučnih puteva magnetnom rezonancom (MRCP).

– Veći broj pacijenata se operiše u okviru redovnog programa nakon standardne pripreme. Međutim, postoji jedan broj pacijenata kod kojih je to neophodno uraditi zbog progresije zapaljenja zida žučne kese, koje može ići sve do gangrene i perforacije. Oni se operišu kao hitni hirurški slučajevi. Standardno, terapija započinje odgovarajućom antibiotskom terapijom i nekada dolazi do smirivanja zapaljenskog procesa, kada se radi odložena hirurška intervencija – odgovara dr Stojković na pitanje da li se svi pacijenti operišu odmah po ispoljavanju simptoma.

Laparoskopija: Uvek, ili postoje izuzeci?

Holecistitis se danas gotovo bez izuzetaka radi kao minimalno invazivna procedura (laparoskopska operacija), izuzev u slučajevima kada je zbog bezbednosti pacijenta neophodno uraditi otvorenu holecistektomiju (klasičnu operaciju), kaže sagovornik našeg portala. U svetlu nove tehnologije i sa sve većim iskustvom u oblasti minimalno invazivne hirurgije, broj pacijenata kod kojih se radi klasična operacija se, potvrđuje hirurg, stalno smanjuje. Ipak, napominje da ostaju pojedini slučajevi gde je nemoguće jasno prepoznati elemente bitne za bezbedno izvođenje laparoskopske operacije.

Prednosti laparoskopije u odnosu na klasičnu hirurgiju

Prednosti minimalno invazivne procedure su dobro poznate. Neposredno posle operacije pacijenti se vraćaju normalnim životnim aktivnostima, uz kratko odsustvo vezano za fizičke aktivnosti, odnosno za posao koji obavljaju.

– U perspektivi, minimalno invazivna hirurgija zauzima sve veći procenat hirurških intervencija, čineći da nove generacije hirurga prvo uče ovu vrstu hirurgije a onda tek klasičnu hirurgiju, koja će i dalje imati svoje mesto u svim hirurškim granama. Tehnologija takođe napreduje, tako da danas govorimo o operacijama na 3D stubovima, kao i sve prisutnijoj robotskoj hirurgiji – daje razloge za još veći optimizam i lekara i pacijenata dr Stojković.

Srpski hirurzi rame uz rame sa kolegama iz Evrope i sveta: Prate aktuelne trendove i edukuju se na zajedničkim sastancima

Deo tima hirurga OB Leskovac učestvovao je na nedavno održanoj Nedelji minimalno invazivne hirurgije u Valjevu i na Divčibarama. Događaj je organizovan u saradnji Udruženja endoskopskih hirurga Srbije (UEHS) i ZC Valjevo.

– Nedelja minimalno invazivne hirurgije je primer dobro organizovanog sastanka gde se razmenjuju iskustva u ovoj oblasti hirurgije iz različitih ustanova, kako kliničkih centara tako i regionalnih bolnica. Takođe, to je prilika da se dođe do novih saznanja i da se sve to primeni u praksi u našim ustanovama. Još jedna prednost minimalno invazivne hirurgije je što su dostupni video materijali toka intervencija. Oni na najbolji način prikazuju sve ono što se radi u operacionim salama. Naravno, uz najnovije preporuke i standarde kako našeg udruženja, tako i Evropskog i ostalih udruženja iz oblasti endoskopske hirurgije – rekao je za eKlinika portal dr Vladimir Stojković, specijalista opšte hirurgije OB Leskovac.