Lekovi sa istekom roka trajanja nisu u dovoljnoj meri efikasni kao sveži lekovi, pojedini mogu čak da budu i štetni, upozoravaju stručnjaci. Farmaceutske kuće ne mogu da garantuju da će lek posle isteka roka upotrebe biti od pomoći. Sve u bitnoj meri zavisi i od vrste leka, oblika pakovanja, načina na koji čuvamo lek u kućnoj apoteci.
Neželjene reakcije su uvek moguće
U zavisnosti od vrste leka, pojedini lekovi mogu da budu štetni ukoliko im je istekao rok trajanja, kaže farmakolog Deborah Grayson.
– Pojedini medikamenti kojima je prošao rok upotrebe mogu da budu praćeni neželjenim reakcijama, koje su uvek moguće, pa i pri upotrebi svežih lekova – objašnjava Grayson.
U kojem pakovanju su lekovi bezbedniji
Lekovi za kontrolu bolova, poput ibuprofena u blister pakovanjima, kroz koje ne može da prodre kiseonik, bezbedniji su od otvorenih lekova u bočici.
– Ovi lekovi su bezbedni i nekoliko meseci posle isteka roka, s tim što će njihov efekat biti umanjen – objašnjava Grayson.
Slično deluju i antidepresivi i antihistaminici: neće biti štetni, ali biće manje efikasni ako se koriste posle isteka roka trajanja. Vitamini će takođe biti manje delotvorni, ali neće biti toksični.
Adhezivni zavoji posle isteka roka trajanja mogu da postanu manje delotvorni. Preporuka je da ipak, pre upotrebe leka ili kreme, proverimo rok trajanja.
Koji je lek najrizičniji
Antibiotici posle isteka roka ne bi trebalo da se koriste, posebno ako su pohranjeni u bočicama koje su se već otvarale, objašnjava Grayson. Pažnju je potrebno obratiti i na tečne antibiotike čija se primena posle isteka roka upotrebe ne savetuje.
Kada je u pitanju kućna apoteka, aspirin je jedan od najrizičnijih lekova ako se koristi posle isteka roka trajanja.
– Ukoliko primetite da aspirin ima snažan miris sličan sirćetu, lek nije za upotrebu. Konzumacija bi mogla da ošteti sluzokožu želuca – kaže Grayson.
Kreme ili masti sa isteklim rokom mogu da izazovu infekciju ako se nanose na oštećenu kožu, kaže Grayson.
Oprez sa kapima za oči
Pojedini lekovi, kao kapi za oči, koriste se maksimalno 28 dana od datuma otvaranja i posle ovog roka nikako se ne upotrebljavaju. Otvorene bočice sirupa za lečenje kašlja mogu da se koriste do 6 meseci od dana otvaranja.
Starije osobe, hronični pacijenti i deca ne bi trebalo da upotrebljavaju lekove posle isteka roka trajanja. Stručnjaci savetuju da obratimo pažnju i na način čuvanja leka – nikako se ne drže izloženi direktnom delovanju dnevne svetlosti, u torbi, gepeku. Do razgradnje leka može da dođe i pod uticajem toplote; takođe, ne preporučuje se čuvanje leka u kupatilu zbog vlažnog i toplog okruženja.