Zdravlje

Rizik od demencije mogao bi da smanji lek koji svi imamo kod kuće

Priredio/la: I. V.

Lekovi za druga stanja koji se pokažu efikasni za smanjenje rizika od demencije mogli bi da budu dostupni pacijentima mnogo brže nego potpuno novi lek

Rizik od demencije, prema verovanju istraživača, mogli bi da smanje postojeći lekovi ukoliko bi se prenamenili, a koje već imamo kod kuće. Studija o delovanju pojedinih lekova pokazala je da neki inflamatorni lekovi, kao i antidepresivi mogu da smanje rizik od demencije,

Postojeći tretmani mogli bi da se prenamene za lečenje demencije

Uobičajeni antiinflamatorni lekovi kao što je ibuprofen mogu da smanje rizik od demencije, pokazuje glavna studija lekova koju sproveli naučnici sa University of Cambridge i University of Exeter. Oni su istraživali da li postojeći tretmani, koji se već koriste za druge bolesti, mogu da se prenamene za lečenje demencije. Koristeći zdravstvene podatke od više od 130 miliona ljudi, otkrili su da je manja verovatnoća da će ljudi, koji su uzimali više antibiotika, antivirusnih lekova i vakcina, imati dijagnozu pada kognitivne funkcije.

Univerzitetski stručnjaci navode da ovo otkriće podržava hipotezu da uobičajene demencije mogu da budu izazvane virusnim ili bakterijskim infekcijama. Takođe je utvrđeno da su antiinflamatorni lekovi, kao što je ibuprofen – dovedeni u vezu sa smanjenim rizikom. Smatra se da upala sve više doprinosi širokom spektru bolesti, a njenu ulogu u demenciji pojačava činjenica da su neki geni koji povećavaju rizik – deo puteva upale.

Hitno su potrebni lekovi kako bi smanjili rizik od demencije i usporili bolest

Studija nije mogla da dokaže da su lekovi smanjili rizik od demencije kod pacijenata. Međutim, dr Ben Underwood, sa Odeljenja za psihijatriju na University of Cambridge rekao je da je takva analiza dobra početka tačka od koje bi se počelo sa traženjem lekova sa potencijalom prenamene.

– Hitno su nam potrebni novi tretmani kako bi usporili napredak demencije, ako ne i da je sprečimo. Ako možemo da pronađemo lekove koji su već licencirani za druga stanja, onda možemo da ih ispitamo,  što je ključno – možemo da ih učinimo dostupnim pacijentima mnogo  mnogo brže nego što bismo to mogli da uradimo za potpuno novi lek – istakao je dr Underwood i dodao da je tim naučnika pronašao oprečne dokaze za neke lekove – neki lekovi za krvni pritisak i antidepresivi imali su veze sa smanjenim rizikom od demencije, a drugi pak sa povećanim rizikom.