Gastroskopija je dijagnostička metoda koja se preporučuje pacijentima sa različitim problemima digestivnog trakta. Prednosti koje donosi za pacijenta neoporedive su sa samo nekoliko minuta trenutne neprijatnosti.
Ovi simptomi koji se ne smeju zanemariti i mora se uraditi gastroskopija
Važno je znati da je ova metoda najvećeg značaja u dijagnostikovanju prekanceroza gornjeg digestivnog sistema, kao što je Barrettov jednjak, ali i kod ranih formi raka jednjaka ili želuca. I ove bolesti često imaju upozoravajuće simptome, koji se ne smeju zanemariti. Najvažnije je da simptome ne ignorišete, a onda sledi lekarska procena o potrebi sprovođenja ove invazivne dijagnostičke metode. Ponekad može biti vredno života da „istrpite“ neprijatnost, posebno ako imate:
- bol u želucu
- gorušicu
- kiseli ukus u ustima
- gubitka apetita
- neobičan ispljuvak na jastuku.
Način života, stres, neredovna ishrana često izazivaju tegobe koje lekari mogu da kontrolišu terapijom i higijensko dijetetskim režimom. Ako ne prestaju, jedino ispravno rešenje je gastroskopija.
Napredovanje simptoma
Dakle, ukoliko se simptomi nastave ili pojačaju, ako praćeni neobičajenim promenama koje su prouzrokovale međurebarni bol, otežano gutanje, neprekidnu mučnine, gubitak apetita (bez obzira na starost, posebno ako je pacijent stariji od 45 godina), endoskopija gornjeg digestivnog trakta ili gastroskopija predstavlja primarni vid dijagnostike. Ne samo da je to jedini način da se dođe do pravih informacija o čemu se u telu radi, već i da se spreči teško onkološko lečenje, često uz lošu prognozu ako su u pitanju maligne promene.
Hitna gastroskopija: Kada je trenutak za to
Dominantan simptom je hematemeza (povraćanje krvi). Takođe i:
- hroničan, jak bol u predelu želuca ili ispod desnog rebarnog luka (mirovanje i lekovi ne pomažu)
- povraćanje
- otežano gutanje
- pojava crne stolice
- gubitak apetita
- drastičan gubitak telesne težine.
Ukoliko imate čudan ili izmenjeni ispljuvak, ne mora da znači da je u pitanju opasna promena i on sam po sebi nije indikacija za gastroskopiju. Međutim, kada se pojave još neki simptomi poput pojačanog lučenja pljuvačke (hipersalivacija), moguće je da je u pitanju refluks ili gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), ahalazija ili difuzni spazam, uz otežano gutanje. Razlog je nadržaj sluzokože jednjaka, proizvodi se više pljuvačke naročito u noćnim satima, pa se pacijenti često bude tako što na jastuku vide tragove veće količina sluzi, pljuvačke ili sličnog sadržaja.
Da li je gastroskopija bezopasna
Iako postoji osećaj nelagode posebno na početku pregleda, gastroskopija u rukama dovoljno iskusnog lekara potpuno je bezbedna i neškodljiva za pacijenta, uz otkrivanje većine neželjenih, ponekad teških oboljenja. Uredan nalaz daje sigurnost i jednu vrstu psihičkog mira pacijentima da se u slučaju ponavljenih simptoma najverovatnije radi o kršenju higijensko – dijetetskog režima izloženosti stresu.
Sama gastorskopija se izvodi fleksibilnim endoskopom (aparat koji na svom vrhu ima kameru i svetlo). On se kroz usnu duplju plasira u digestivni trakt. Pregled retko traje duže od desetak minuta, u zavisnosti od toga da li se uzimaju i uzorci tkiva (biopsija). Inače, osobe sa problemima se sve češće odlučuju za gastroskopiju pod sedacijom ili lokalnom anestezijom. Tada izostaje osećaj neprijatnosti i nelagode u samom grlu, kao i nagon na povraćanje.