Uobičajeni simptomi prolećnog umora su: osećaj umora čak i nakon dobrog sna, nedostatak energije, pospanost tokom dana... Foto: Shutterstock
Prolećni umor, poznat i kao prolećna letargija ili prolećna astenija, predstavlja stanje izražene iscrpljenosti, pospanosti, malaksalosti, apatije i smanjenog raspoloženja koje se javlja početkom proleća. Stiglo je proleće, dani su topliji i sunčaniji, a mi umesto poleta i radosti, osećamo se umorno i bez energije. Ako vam se ovo čini poznatim, niste sami. Mnogi se upravo u ovo doba godine suočavaju sa simptomima takozvanog prolećnog umora ili prolećne letargije.
Šta je prolećni umor i zašto nastaje?
Prolećno sunce sija, dani su duži, a ipak ste pospani, apatični, neraspoloženi, uznemireni ili imate glavobolje i bolove u zglobovima. Ovo stanje poznato je kao sindrom prolećnog umora, a stručnjaci ga svrstavaju u oblik sezonskog afektivnog poremećaja (SAD).
– Glavni razlog za pojavu ovog stanja jesu nešto topliji i duži prolećni dani i nemogućnost našeg organizma da se brzo adaptira na nove vremenske uslove. Skoro svaki čovek zbog promene temperature u toku dana oseti neki od ovih simptoma. Tokom zime češće boravimo u zatvorenim prostorijama, slabije se izlažemo suncu, manje je vitamina C, D, manje je serotonina – objašnjava za eKlinika portal lekar opšte prakse dr Marija Spasić.
Uobičajeni simptomi prolećnog umora su: osećaj umora čak i nakon dobrog sna, nedostatak energije, pospanost tokom dana, glavobolja, bolovi u zglobovima i mišićima, promena raspoloženja i teškoće u koncentraciji.
Jedan od glavnih uzroka prolećnog umora je upravo iscrpljenost zaliha serotonina, poznatog kao „hormon sreće“, koji je tokom zime znatno niži. Takođe, melatonin, hormon spavanja, tokom zime je dominantniji, a njegova koncentracija se smanjuje sporije nego što bismo želeli.
– Tako smo u jutarnjim satima pospani, umorni, malaksali iako smo dobro spavali. U zimskom periodu iscrpljene su rezerve serotonina i potrebno je vreme i izlaganje sunčevim zracima kako bi se on ponovo aktivirao – kaže dr Spasić.
Proleće dodatno opterećuje organizam alergijama jer biljke cvetaju i povećavaju prisustvo alergena u vazduhu, što može dodatno uticati na naš umor. Uzrok mogu biti i blokatori histamina koje uzimamo zbog alergija, a koji nas dodatno čine pospanim.
Kardiovaskularni pacijenti posebno su osetljivi na prolećni umor zbog temperaturnih oscilacija, koje ujutru izazivaju skokove, a tokom dana padove krvnog pritiska.
– Savet je da ove osobe ujutru i uveče izbegavaju fizičku aktivnost. Takođe, mogu u dogovoru sa lekarom prilagoditi postojeću terapiju, nikako samostalno – ističe dr Spasić.
Anemija je čest pratilac prolećnog umora, posebno kod mlađih žena.
– Usled načina ishrane tokom zimskog perioda može doći do manjka gvožđa u krvi i pojave anemije. Savet je da se proveri krvna slika kako bi se utvrdio pravi uzrok vrtoglavica i drugih simptoma. Bitno je unositi dovoljno tečnosti, idealno od 2 do 2,5 litara dnevno – naglašava dr Spasić.
Kako da savladamo prolećni umor?
Dobra vest je da prolećni umor postepeno prolazi kako se naše telo prilagođava, obično u roku od nekoliko nedelja. Ključno je usvojiti zdrave navike:
– Veoma je bitan pravi način spavanja, dnevni i noćni ritam. Tako dajemo organizmu dovoljno vremena da se odmori i adaptira – zaključuje dr Spasić.
Primenom ovih saveta možete lakše i brže savladati prolećni umor i potpuno uživati u lepom vremenu koje dolazi.