Foto: Invazivni karcinom skvamoznih ćelija kože Foto: Shutterstock
Karcinom skvamoznih ćelija formira se u skvamoznim ćelijama u spoljašnjem sloju kože. Većina karcinoma skvamoznih ćelija kože može se ukloniti manjim hirurškim zahvatima.
Skvamozne ćelije su tanke, ravne ćelije koje čine spoljašnji sloj kože (epidermis) i oblažu unutrašnje površine mnogih organa, uključujući disajne puteve, digestivni trakt i krvne sudove. Nalikuju ribljim krljuštima kada se posmatraju pod mikroskopom, otuda i naziv skvamozne (lat. squama – ljuska, krljušt).
Ove ćelije imaju zaštitnu ulogu, ali ponekad mogu postati abnormalne i nekontrolisano rasti, što dovodi do skvamoznog karcinoma, vrste raka koja najčešće pogađa kožu, ali se može javiti i u plućima, grlu ili jednjaku.
Testovi i procedure za dijagnostikovanje karcinoma skvamoznih ćelija kože najpre uključuju fizički pregled. Lekar će vas pitati o medicinskoj istoriji i pregledati kožu u potrazi za znakovima karcinoma skvamoznih ćelija.
Ukoliko postoji sumnja, radi se biopsija (uzimanje uzorka tkiva za analizu). Ovim postupkom se uklanja deo sumnjivog tkiva kako bi se testiralo u laboratoriji. Analiza u laboratoriji potvrđuje prisustvo raka, odnosno alteraciju ćelija u maligne.
Većina karcinoma skvamoznih ćelija kože može se ukloniti manjim hirurškim zahvatima, ali i tretirati lokalno. Odabir tretmana zavisi od lokacije raka, njegove veličine, brzine rasta i vaših želja. Ako je rak mali, površan i ima nizak rizik od širenja, mogu se koristiti manje invazivne metode, kakve su:
Za veće ili dublje karcinome preporučuju se invazivnije metode, uključujući jednostavna eksciziju, Mohsovu operaciju ili radioterapiju. Radioterapija može da se koristi i nakon operacije ako postoji rizik od ponovnog pojavljivanja raka ili kao alternativa operaciji.
Ako se rak proširi na druge delove tela, mogu se koristiti medikamenti, uključujući: