Melanom je zloćudni tumor melanocita, koji može da se izleči ako se promene dijagnostikuju na vreme i ukoliko nije došlo do širenja malignih ćelija u limfne čvorove i u unutrašnje organe. Melanom je i nepredvidiva bolest, iako je napravljen veliki napredak u terapiji loša vest je da pacijenti i dalje umiru od melanoma. Udruženja pacijenata nas podsećaju da je Srbija i pored svih napora zdravstvenih vlasti i lekara jedna od vodećih evropskih zemalja po broju smrtnosti od malignih bolesti.
Terapija koja smanjuje rizik od udaljenih metastaza melanoma
Kada je u pitanju lečenje melanoma dosta je urađeno, pre svega, uvođenjem adjuvantne terapije, koja se daje pacijentima posle hirurške resekcije, ako imaju bolest u limfnim čvorovima, objašnjavaju stručnjaci.
– Očekujemo da ćemo u narednim godinama već imati rezultate adjuvantne terapije, jer ona smanjuje rizik od vraćanja bolesti, odnosno smanjuje za 50 odsto rizik od udaljenih metastaza. Očekujemo da ćemo za 3 do 5 godina primetiti smanjenje broja obolelih od metastatskog melanoma IV stadijuma sa udaljenim metastazama, tome se nadamo i to je ono što znamo iz kliničkih studija. Važno je da pacijenti znaju da ova terapija bezbedna, mogući su neželjeni efekti, ali benefiti terapije premašuju ove rizike koji mogu da se dobro kontrolišu i da pacijenti nastave lečenje – kaže dermatovenerolog – onkolog sa Vojnomedicinske akademije u Beogradu prof. dr Lidija Kandolf.
Najbitnije je da se smanji broj pacijenata sa visokorizičnim melanomom
Profesorka dodaje da za pacijente sa metastatskim melanomom postoje kao i ranijih godina slični lekovi ciljana terapija i imunoterapija.
– Ova terapija je promenila prognozu pacijenata koji su ranije živeli 6 do 7 meseci, a sada se leče 5, 10 godina i imaju zadovoljavajući kvalitet života. Za dalje unapređenje lečenja pacijenata sa metastatskim melanomom potrebo je uvođenje kombinovane imunoterapije, koja podrazumeva primenu 2 leka koji podstiču imunološki odgovor pacijenta na tumor. Ono što nedostaje su terapije za melanom oka, koji je redak i zahteva posebnu imunoterapiju. Nadam se da će ove terapijske opcije biti dostupne u svim centrima, bilo je kratkog zastoja u primeni terapije u mojoj ustanovi, ali sada je to rešeno i verujemo da će sve biti redovno narednih godina. Najbitnije je, ipak, da se smanji broj obolelih sa visokorizičnim melanomom debljim od 1 milimetra, naročito ako su deblji od 2 milimetra, jer u tom slučaju postoji visok rizik od metastaza, očekujemo terapiju i za ove pacijente – naglašava prof. dr Kandolf.
Nije sve do terapije, nešto je i do nas
Stručnjaci naglašavaju da je bitno da pacijenti u svim delovima zemlje što pre dođu do dijagnoze, zato su organizovani tokom leta pregledi za građane koji žive u sredinama gde nema specijaliste dermatologa. Potrebno je da redovno pregledamo kožu, izbegavamo faktore rizika, ali i da se poboljša rana dijagnostika, pacijenti da što pre dobiju dijagnozu i u slučaju bolesti počnu pravovremeno lečenje, apeluju lekari.
Predsednik Udruženja pacijenata obolelih od melanoma i predsednik Udruženja pacijenata Srbije Savo Pilipović kaže da je dobra vest to što su terapije sve bolje, ali upozorava da se od melanoma i dalje umire.
– I u Nemačkoj gde je sve dostupno, gde pacijenti imaju najbolje terapije, nove i čiste bolnice, pacijenti umiru od melanoma. Ipak procenat smrtnosti kod nas je veći nego u evropskim zemljama, nije sve do terapije nego i do nas, moramo da budemo svesni opasnosti solarijuma, sunčanja, ima malih pomaka ali su oni suviše spori – naglašava Pilipović.
Stres je uvek prisutan
Pilipović već skoro 10 godina dobija lekove za metastatski melanom, kontroliše bolest, ali kaže da je uvek prisutna misao o povratku melanoma.
– To je teška priča, mnogo je stresa, muke, straha svega što ne treba da se dešava. Stres je uvek prisutan, a sve to utiče na pacijente i dovodi do crne statistike prema kojoj smo u evropskom vrhu po smrtnosti od malignih bolesti, to se ne menja 10 godina, iako se mnogo radi i na nivou struke i države. Teško je živeti sa malignim bolestima i melanomom. Nije bilo jedno vreme terapije iz čudnih razloga na Vojnomedicinskoj akademiji, što je veliki stres za pacijente koji terapiju moraju da primaju kontinuirano i u pravom trenutku. Bio je sa druge strane i jedan period zastoja, kada nije bilo inovativnih terapija i sada to treba nadoknaditi. Uvek fali nešto, potrebna je adjuvanta terapija i za II B i II C stadijum melanoma, pacijenti sa melanomom oka nemaju lek – naglašava Pilipović.
Prof. dr Kandolf navodi da se u Srbiji svake godine registruje oko 800 novoobolelih od melanoma, od čega je oko 30 odsto pacijenata sa visokorizičnim melanomom koji su indikovani za adjuvantnu terapiju. Stručnjaci i pacijenti naglašavaju i da adjuvantna terapija štedi novac, jer u suprotnom pacijenti moraju da primaju dosta skuplju terapiju za metastatski melanom.
Kakva je situacija u regionu?
Savo Pilipović navodi da Udruženje organizuje i regionalni skup koji će okupiti predstavnike udruženja pacijenata iz Zagreba, Sarajeva, Banja Luke, Podgorice, Skoplja.
– Pacijenti iz zemalja Evropske unije su daleko ispred nas i svake godine sve dalje. U Sloveniji su pacijenti uspeli da obezbede da im se posle 5 godina briše iz kartona status onkološkog bolesnika, neko više nije onkološki pacijent i kada ode u banku može da podigne kredit, što je kod nas nezamislivo – kaže Pilipović.