Put urina iz bubrega do bešike Foto: Shutterstock
Uloga bešike u našem organizmu je da zadržava urin do momenta u kome organizam „javlja“ da je vreme da je ispraznimo. Mokraća u bešiku dolazi iz bubrega koji filtriraju otpad i štetne materije iz naše krvi pretvarajući ih u urin. U normalnim okolnostima, ljudska bešika može da primi oko 4 šolje mokraće. Kada se napuni, nervni završeci šalju signale mozgu, zidovi bešike se zatežu i otvara se mišić nalik ventilu koji ispušta tečnost (urin). U bilo kom slučaju kada proces ne izgleda ovako, došlo je do nekog problema koji treba ispitati.
Nevoljno i nekontrolisano ispuštanje urina poznato je kao urinarna inkontinencija. Jednostavno, može vam se dogoditi da urinirate ili ispustite neku količinu mokraće kada kašljete, smejete se, ili ćete osetiti iznenadnu, snažnu potrebu da se ispraznite. Neke okolnosti mogu da uslove pojavu ovog stanja, kao što su neumereno konzumiranje slane hrane, zatvor, trudnoća, porođaj, infekcija ili uvećana prostata.
U zavisnosti od razloga, može se desiti da urinarna inkontinencija jednostavno prestane sama od sebe. U suprotnom, ako se desi da postane hronična, leči se određenim lekovima, dijetalnom ishranom i promenom životnih navika, specifičnim vežbama (Kegelove vežbe), ili, u težim i ređim slučajevima, operacijom.
Nagon za pražnjenjem obično se javlja postepeno, kako se bešika puni. Kada je bešika aktivnija nego što bi trebalo, mišići bešike počinju da se naprežu i grče i pre nego što se napuni u potpunosti, a to dovodi do iznenadne potrebe za njenim pražnjenjem.
Osećaj može biti toliko jak da čak dolazi i do nevoljnog puštanja mokraće. Dešava se da to osetite i više puta u toku noći, da vas probudi, ili da preko dana imate potrebu da u toalet idete i do osam puta. U ovom slučaju se koristi slična terapija kao i za urinarnu inkontinenciju, ako se isključe neki drugi mogući uzroci.
Urinarni trakt čine bešika, bubrezi, i sklop cevi i cevčica koje ih povezuju (uretra). Bakterije mogu da uđu kroz uretru, inficiraju kompletan urinarni trakt, i tada dolazi do upale i oticanja bešike. Sve to može pratiti jak bol, posebno u toku uriniranja.
Ako nemate drugih zdravstvenih problema, lečenje antibioticima daje rezultate za samo nekoliko dana disciplinovane terapije.
Cistisis je jaka upala bešike ili drugih delova urinarnog trakta. Obično je uzročnik infekcija, ali može da nastane i od neke druge bolesti, ili korišćenja određenih lekova.
Kod žena, cistitis mogu da izazovu kreme za lokalnu upotrebu, sprejevi ili drugi slični proizvodi. Leči se, kao i urinarna infekcija, antibioticima, a neke nove metode podrazumevaju istezanje bešike različitim metodama ili korišćenjem električnih impulsa za ublažavanje bolova i simptoma upale.
Kada određene ćelije u bešici rastu van kontrole i formiraju tumor, dolazi do malignog oboljenja ovog organa.
Nakon operacije koja bi trebalo da ukloni što veći deo tumora, sledi hemoterapija ili zračenje kako bi se ubile sve ostale štetne ćelije koje bi još mogle da budu žive i akrivne. U pojedinim slučajevima se odstranjuje kompletna bešika.
Polovina svih ljudi koji obole od karcinoma bešike su pušači.
Takođe, pušenje može dovesti do inkontinencije jer izazvata kašalj, što opterećuje dno karlice. Dokazano je i da nikotin uzrokuje napetost mišića bešike, što izaziva češće uriniranje i slabljenje mišića zida bešike.