Otečena žlezda može da ukaže na bolest – kada treba brzo reagovati
Priredio/la: I. V.
Kada se bori protiv virusa, bakterija, štetnih mikroba... telo proizvodi više imunih ćelija - i to uzrokuje oticanje žlezda
Otečena žlezda ili otečeni limfni čvorovi su znak da se naše telo bori protiv infekcije ili neke bolesti. Uglavnom same od sebe nestaju za oko dve nedelje, a u zavisnosti od dela tela na kom se otok pojavio može se ustanoviti na kakav zdravstveni problem ukazuju.
Šta su žlezde ili limfni čvorovi?
Žlezde ili limfni čvorovi su okrugle žlezde u obliku pasulja i čovek ih ima po celom telu, na mestima kao što su vrat, ispod ruke i u pregibu između butine i trupa (gde počinje noga)… Ponekad se mogu osetiti kao grozdovi, male izbočine, posebno ako su natečene. Žlezde su deo limfnog sistema i zajedno sa slezinom, krajnicima i adenoidima, pomažu telu u zaštiti od štetnih mikroba.
Otečena žlezda obično se povezuje sa nekom bolešću
Najčešći simptomi otečene žlezde su preosteljivost na dodir ili na bol i otok koji ih čini većim nego što prirodno jesu. S obzirom na to da su otečene žlezde obično povezane sa nekom vrstom bolesti, moguće je da se pojave i neki drugi simptomi, u zavisnosti od toga koja je bolest u pitanju:
Curenje iz nosa, bol u grlu ili groznica (uzrokovana infekcijom gornjih disajnih puteva)
Oticanje grupe limfnih čvorova na različitim mestima u telu (uzrokovano infekcijom ili poremećajem imunog sistema, kao što je reumatoidni artritis)
Žlezde, limfni čvorovi u sebi imaju imune ćelije koje se nazivaju limfociti. Oni napadaju bakterije i viruse zbog kojih čovek može da se razboli. Kada se bori protiv štetnih mikroba, telo proizvodi više tih imunih ćelija – i to uzrokuje oticanje. Limfni čvorovi nailaze na sve vrste bakterija i klica, tako da mogu da oteknu iz mnogo razloga. Obično je to nešto što se relativno lako leči, kao što je:
Virus, kao prehlada
Bakterijska infekcija, kao što je infekcija uha, infekcija kože ili zaraženi zub.
Mnogo ređe, žlezde otiču zbog nekih bolesti kao što su:
Tuberkuloza, infekcija koja obično pogađa pluća
Lajmska bolest, infekcija koja se širi zbog uboda krpelja
Problem sa imunološkim sistemom, poput lupusa ili reumatoidnog artritisa
HIV/AIDS, infekcija koja se širi seksualnim kontaktom i IV upotrebom droga
Određene vrste raka – limfom (rak limfnog sistema) ili leukemija (rak krvi).
Kada otečena žlezda ukazuje da moramo na lekarski pregled?
U većini slučajeva, otečene žlezde se vraćaju u normalu nakon što bolest ili infekcija prođe. Ali, postoje situacije na koje treba posebno obratiti pažnju kada su:
žlezde veoma naglo otekle
žlezde mnogo veće nego što bi trebalo da budu, a ne samo blago otečene
tvrde na dodir ili se ne pomeraju kada ih pritisnete
otečene duže od 5 dana kod dece ili 2 do 4 nedelje kod odraslih
kada područje oko žlezda postaje crveno ili ljubičasto, topla je na dodir ili iz nje curi gnoj
kada se javi otok u ruci ili na preponama
kada doe do naglog gubitka težine
usled temperature koja ne spada
zbog noćnog znojenja.
Kako se postavlja dijagnoza otečenih žlezda?
Lekar se upoznaje sa medicinskom istorijom pacijenta, obavlja fizički pregled, a možda će moći da steknu predstavu o tome šta uzrokuje da oticanje žlezda po tome gde se nalaze u telu. Takođe, mogu da preporuče jedan od ovih testova kako bi saznali više o tome šta se dešava:
analizu krvi
rendgen
ultrazvuk – zvučni talasi visoke frekvencije se koriste kako bi lekaru omogućili da vidi šta se dešava u telu
skeniranje magnetnom rezonancom (MRI) – moćan magnet i radio talasi se koriste za pravljenje detaljnih slika organa i tkiva
biopsija – tkivo limfnih čvorova se uklanja i gleda pod mikroskopom
PET skeniranje – posmatra hemijsku aktivnost u delovima tela. Može da pomogne da se identifikuju različita stanja kao što su neki kanceri, bolesti srca i poremećaji mozga, ali se retko radi
CT skeniranje – serija rendgenskih zraka se uzima iz različitih uglova i sastavlja kako bi se formirala potpunija slika.
Kako se leči otečena žlezda i da li pomažu kućni lekovi?
Ako otečeni limfni čvorovi nisu uzrokovani nečim ozbiljnim – nestaće sami. Nekoliko stvari može da pomogne pri bilo kakvoj nelagodnosti dok se čeka da otok spadne:
Topla obloga – gaza i pamučna krpa potopljena u vruću vodu a koja se stavlja na područje koje boli može da pomogne u ublažavanju bolova
Odmor – dobar odmor može da pomogne da se brže preboli blaga infekcija ili bolest
Sredstva za ublažavanje bolova bez recepta – acetaminofen, aspirin, ibuprofen ili naproxsen mogu učiniti da se osećamo bolje.