Bolesti jetre mogu da najave određeni simptomi na koje treba dobro pripaziti. Jetra je najveći organ u našem telu koji naporno radi na održavanju zdravlja obavljajući više od 500 osnovnih funkcija, kao što su izbacivanje toksina iz krvotoka, održavanje normalnog nivoa šećera u krvi i mnoge druge ključne funkcije. Bez zdrave jetre, opšte blagostanje je ozbiljno ugroženo, a ukoliko čovek poznaje znakove oštećenja jetre, to zaista može da spasi život.
– Jetra je važan organ zbog nekoliko razloga. Učestvuje u procesu varenja formiranjem žuči, tečnosti koju telo pravi kako bi se svarile masti. Jetra je takođe veoma važna u metabolizmu holesterola, kao i u funkciji detoksikacije krvi i pomaže telu da filtrira toksične supstance – navodi onkološki hirurg dr Kimmerle Cohen iz Good Samaritan Medical Center. Bolest jetre je, kako kaže, veoma teško stanje koje se ne leči baš tako jednostavno. Zato je prevencija najbolji način lečenja bolesti jetre, odnosno sprečavanje da se u organizam ne unose velike količine kalorija i masti, kao ni alkohol.
1. Žutilo kože ili očiju – Ovo stanje, koje se zove žutica, obično ukazuje na disfunkciju u procesu stvaranja žuči, što može da izazove žutilo kože ili beonjača.
2. Bol u gornjem desnom delu stomaka – Javlja se zbog akutnog napada ili pogoršanja hroničnog stanja jetre, koje izaziva upalu i rastezanje kapsule jetre, i tako stvara bol. Ovo može da bude nezgodan znak jer bol u desnom gornjem kvadrantu takođe može da bude uzrokovan osnovnom bolešću žučne kese ili kamenom u žuči.
3. Umor i pospanost – Nagomilavanje toksičnih nusproizvoda može da se desi kada dođe do oštećenja u jetri a te otpadne materije se ne metabolišu i ne odlažu pravilno. Amonijak može da se nakupi u krvotoku i izazove umor, pospanost i konfuziju.
Bolest jetre ne daje uvek uočljive znake i simptome. Ako se pojave simptomi bolesti jetre, oni mogu da budu:
Najveći rizik za razvoj bolesti jetre su osobe kod kojih je dijagnostikovana ciroza – bilo da je reč o prevelikom unosu alkohola ili infekciji hepatitisa. I alkohol i hepatitis izazivaju upalu jetre što na kraju dovodi do oštećenja organa i potencijalno do karcinoma jetre. Poslednjih godina u svetu medicine otkriva se porast oboljenja masne jetre, uzrokovanu prekomernom količinom kalorija i masti u ishrani što dovodi do masnih naslaga u jetri, koje takođe mogu da dovedu do oštećenja jetre i povećanog rizika za razvoj raka jetre.
Pomoć u prevenciji bolesti jetre može da bude izbegavanje prevelikih količina alkohola, kao i izbegavanje prekomernih kalorija i masti u ishrani, jer takvo ponašanje čoveka doprineće zdravlju jetre. Stručnjaci Mayo Clinic navode kako sve može da se spreči bolest jetre:
Prema Mayo Clinic bolest jetre ima mnogo uzroka.
Infekcija – Paraziti i virusi mogu da inficiraju jetru, izazivajući upalu koja smanjuje funkciju jetre. Virusi koji izazivaju oštećenje jetre mogu da se šire krvlju ili spermom, kontaminiranom hranom ili vodom ili bliskim kontaktom sa osobom koja je zaražena. Najčešći tipovi infekcije jetre su virusi hepatitisa, uključujući:
Abnormalnosti imunološkog sistema – Bolesti u kojima naš imuni sistem napada određene delove tela (autoimune bolesti) mogu da utiču na jetru. Primeri autoimunih bolesti jetre su:
Genetika – Abnormalni gen nasleđen od jednog ili oba roditelja može da uzrokuje nakupljanje različitih supstanci u jetri, što dovodi do njenog oštećenja. U genetske bolesti jetre spadaju:
Rak i druge izrasline – rak jetre, rak žučnih kanala, adenom jetre…
Dodatni, uobičajeni uzroci bolesti jetre su: