Artritis palca javlja se u zglobu na dnu palca kada se hrskavica u zglobu istroši Foto: Shutterstock
Artritis palca javlja se u zglobu na dnu palca kada se hrskavica u zglobu istroši i kosti počnu da se trljaju jedna o drugu. Ovo stanje može da dovede do otoka, bola i ukočenosti u zahvaćenom zglobu, u dnu palca. Artritis palca obično se javlja nakon 50. godine i češće se javlja kod žena u odnosu na muškarce. Može da bude bolan, a različiti tretmani i tehnike mogu da smanje simptome i poboljšaju funkciju zgloba. Lekari ovaj problem nazivaju „artritis bazalnog palca“ ili „artritis bazalnog zgloba palca“.
Zglob palca je drugo najčešće mesto na kojem se artritis javlja na šaci. Statistika iz 2017. godine beleži da oko 15 odsto populacije, starije od 30 godina, pati od artritisa palca. Artritis palca je obično vrsta osteoartritisa, koji je rezultat postepenog habanja, „trošenja“ zgloba.
U tipičnom zglobu, hrskavica pokriva krajeve suprotnih kostiju i zadatak joj je da amortizuje dodir dve kosti, sprečavajući bilo kakvo trenje tokom kretanja. Kod ljudi sa artritisom palca, hrskavica je istrošena. Bez ove barijere između njih, dve kosti se „trljaju“ jedna uz drugu, tada se stvara trenje i oštećuje zglob, uzrokujući bol, upalu i druge simptome.
Prvi simptom artritisa palca obično je bol u dnu palca. Javlja se kada osoba uhvati ili uštine predmet ili koristi palac da primeni silu. Simptomi mogu da budu različiti po težini. U početku su blagi i zatim kreću da se pogoršavaju tokom vremena, posebno ukoliko se stanje ne leči. Ostali simptomi artritisa palca su:
Osteoartritis (OA) odgovoran je za većinu slučajeva artritisa na palcu. To znači da problem potiče od postepene degeneracije hrskavice. Simptomi artritisa palca obično se javljaju usled postepenog razlaganja hrskavice tokom vremena, a smatra se da je habanje hrskavice povezano sa starenjem.
Praksa pokazuje da će do svoje 85. godine oko polovina svih žena i jedna četvrtina svih muškaraca iskusiti simptome osteoartritisa u rukama. Američka Fondacija za artritis navodi da povreda takođe može da prouzrokuje da čovek razvije artritis palca. Čak i ako osoba dobije efikasan tretman, veća je verovatnoća da će povređeni zglobovi razviti osteoartritis tokom vremena. Najčešće povrede koje dovode do osteoartritisa su prelomi i dislokacije – povrede zgloba kada se zglobne strukture izmeste iz fiziološkog položaja. Infekcije zglobova takođe mogu da uzrokuju da osoba razvije artritis palca.
Nekoliko faktora može da povećati šanse za razvoj osteoartritisa, koji dalje utiče na palac:
Pre dijagnostikovanja artritisa palca, lekar obično pregleda zglob i procenjuje sledeće:
Ako osoba oseća bol u ili oko baze palca, lekar takođe može da proveri simptome sindroma karpalnog tunela kako bi isključio druge moguće dijagnoze.
Ako lekar posumnja na artritis, može da naruči rendgenski snimak. U slučaju da pacijent ima artritis palca, rendgenski snimak može pokazati zglobni prostor, što ukazuje na gubitak hrskavice. Rendgenski snimci takođe mogu da pokažu formiranje koštanih ostruga, što je još jedan simptom artritisa. Uz pomoć rendgenskog snimka lekar može da utvrdi u kojoj fazi je artritis.
Ozbiljnost simptoma artritisa palca pomaže da se planira najbolji pristup lečenju. Artritis je progresivna bolest koja vremenom može da se pogorša. Nijedan lek ne može da uspori napredovanje artritisa u palcu, ali može da pomogne u ublažavanju bolova i drugih povezanih simptoma.
Uobičajeni, nehirurški lekovi za lečenje osteoartritisa su:
Tretmani i tehnike nege mogu da pomognu u ublažavanju bolova i poboljšanju funkcije palca. Opcije su:
Ako konzervativni pristupi ne funkcionišu, osobi koja ima artritis palca možda će biti potrebna operacija. Neke od mogućih hirurških opcija za ljude sa artritisom palca su: