Gvožđe u krvi, odnosno njegov nivo, prvenstveno zavisi od sposobnosti organizma da ga apsorbuje iz namirnica koje unosimo. Kada je gvožđe nisko anemični smo, ali se ponekad događa i da analize krvi pokažu da je nivo gvožđa viši od referentnih vrednosti.
Na šta može da ukazuje visok nivo gvožđa i šta je hemohromatoza
Najčešće, visok nivo gvožđa u krvi je posledica hemohromatoze, poremećaja u kome telo apsorbuje previše gvožđa iz ishrane.
Sekundarna hemohromatoza je komplikacija koja nastaje zbog određenih bolesti, a do nje može da dođe i nakon višestrukih transfuzija krvi. Povišen nivo gvožđa u krvi najčešće utiče na jetru, tako što ona postaje uvećana, otečena i dolazi do oštećenja.
Postoje simptomi koji na ovo stanje mogu da ukažu, kao i metode lečenja. Važno je prepoznati ih i reagovati jer, kada se bolest rano identifikuje i leči na odgovarajući način, visok nivo gvožđa u krvi ne može da izazove komplikacije. Međutim, ako se ne leči, visok nivo gvožđa u krvi može dovesti do teških komplikacija, uključujući otkazivanje jetre, rak jetre, dijabetes i kongestivnu srčanu insuficijenciju.
Koji su simptomi kada nam je povišeno gvožđe u krvi
Visok nivo gvožđa u krvi daje neke od opštih simptoma kada se ne osećamo dobro, kao što su
- abdominalni bol
- umor i letargija
- promena boje kože (tamnija je)
- gubitak težine
- opšta slabost.
Mogući su i još neki, kao što su:
- smanjen libido
- uvećana ili bolna jetra
- impotencija
- nepravilan rad srca
- bol u zglobovima
- letargija
- slabost mišića ili muskuloskeletni bol
- proređena kosa ili gubitak dlaka na telu
- neobjašnjivi gubitak težine.
Koji simptomi ukazuju na ozbiljiji oblik bolesti kada je visoko gvožđe u krvi
Visok nivo gvožđa u krvi je stanje koje treba i koje mora da se leči kako bi se izbegle komplikacije. Hitnu medicinsku pomoć zahtevaju sledeći simptomi ukoliko postoji sumnja na hemohromatoza:
- bol u stomaku
- uvećana jetra
- hronični umor koji ne prolazi
- razdražljivost, nagle i česte promene raspoloženja
- jak bol u abdomenu
- vidljivo promenjena boja kože.
Šta izaziva visok nivo gvožđa u krvi
Kada ne postoji poremećaj, naše telo apsorbuje samo količinu gvožđa koja mu je potrebna. Sa visokim nivoom gvožđa u krvi, međutim, telo apsorbuje abnormalno veliku količinu gvožđa iz ishrane, što može da dovede do komplikacija. Retko, ova bolest može da se javi i kao urođeni poremećaj. Postoji više vrsta hemohromatoze:
- juvenilna hemohromatoza (genetska mutacija koja se razlikuje od primarne hemohromatoze)
- primarna hemohromatoza (genetski poremećaj koji izaziva povećanu apsorpciju gvožđa)
- sekundarna hemohromatoza (stečena bolest).
Potencijalne komplikacije kada nam je gvožđe u krvi hronično visoko
Komplikacije usled visokog gvožđa u krvi u najvećoj meri zavise od osnovnog uzroka i započinjanja pravovremene terapije. Kada se leči na vreme, visok nivo gvožđa u krvi predstavlja daleko manji rizik od potencijalnih komplikacija kao što je oštećenje organa. Međutim, odlaganje ili prekid lečenja može da dovede do trajnog oštećenja jetre i drugih organa, kao i drugih ozbiljnih komplikacija. Neke od najozbiljnijih su:
- bolesti srca (posebno kongestivna srčana insuficijencija)
- rak jetre
- insuficijencija jetre
- bolesti pankreasa
- dijabetes.