Jetra je centralna laboratorija našeg organizma sa višestrukom ulogom. Teško je odrediti koja funkcija jetre je za naš organizam značajnija. Kada jetra ne radi kako treba, moguće je da je u pitanju nešto prolazno, ali i nešto što naše zdravlje može ozbiljno da ugrozi.
Jetra je odgovorna za:
Jedna od uloga jetre je da pomogne u regulisanju ravnoteže hormona. To se odnosi na polne, ali i hormone štitne žlezde, kao i nadbubrežne žlezde. Jetra transformiše, reguliše i ako je potrebno, uklanja višak hormona iz tela.
Kao i na druge organe, na zdravlje naše jetre može uticati niz faktora. Previše alkohola, određeni lekovi ili bolesti, infekcije, nakupljanje masnoća u jetri i genetski faktori mogu da doprinesu problemima sa jetrom.
Ako naša jetra ne funkcioniše optimalno, ako imamo neku bolest ili poremećaj rada jetre, onda ona možda neće moći pravilno da ukloni estrogen, odnosno ukloni njegov višak normalnom brzinom. To znači da će se estrogen loše metabolisati i može ponovo da se apsorbuje u telu, što dovodi do hormonske neravnoteže.
Hormonska neravnoteža nastaje kada u našem krvotoku ima previše ili premalo hormona. Izražena je kod ljudi sa nekim problemima u radu jetre, a simptomi, pored ostalih, mogu uključivati gubitak libida, umor i amplitude u raspoloženju.
Takođe, hormonski disbalans može biti povezan sa simptomima koji se odnose na:
Hormonska neravnoteža se može rešiti kombinacijom lekova i promena načina života. Takođe je važno lečiti i bilo koji osnovni uzrok loše funkcije jetre. Za unapređenje stanja jetre i održavanje njene bolje funkcije postoje saveti koji su efikasni:
Stanje jetre može se proveriti analizama krvi, ali i nekim drugim dijagnostičkim metodama, koje će, ako je potrebno, preporučiti lekar.