Da li prisustvo partnera ili druge bliske osobe može pomoći tokom porođaja ili pak može doneti dodatne izazove? Naša gošća je doktorka Tatjana Đorđević, specijalista ginekologije i akušerstva u Kliničko bolničkom centru Zvezdara, koja je sa nama podelila svoje stručno znanja i iskustva upravo o ovoj temi.
– Tokom mog višegodišnjeg iskustva nije se dešavalo da osoba koja dođe sa porodiljom da prisustvuje porođaju, padne u nesvest, kako često možemo uglavnom u šali čuti. Mislim da je u osnovi stvar dogovora. Ljudi uglavnom dođu spremni sa idejom da mogu to da izdrže. Nikad nismo imali da se desi neštp loše, a ukoliko bi do toga i došlo naravno da bismo reagovali i na jednu i na drugu stranu – kaže dr Đorđević.
Naša sagovornica kaže da kada se postigne zajednički dogovor, uglavnom sve prođe zabavno i lepo. Dr Tatjana Đorođević je s nama podelila situgaciju koja joj je ostala u sećanju.
– Pacijentkinja se lepo porodila i na svet je donela jednu prelepu devojčicu, Janu. Porođaj nije bio težak, ona se porodila za tri sata, bila je pod epiduralom, muzika je bila tiha i lagana po njihovom izboru. Kada se beba rodila, otac je presekao pučanu vrpcu i u isto vreme zbunjeno i uzbuđeno me upitao: „I to je to? Ja sam zamišljao da će biti mnogo strašnije, a ja evo držim svoje dete!”
Da li prisustvo bliske osobe zaista utiče prvo emocionalno na porodilju, a potom i da porođaj nekako prođe bez komplikacija?
– Da, pa kao što strah ume da nas zakoči i onemogući, tako i prilikom lučenja hormona stresa mehanizam otvaranja tj. dilatacije može da se uspori. Međutim kada je uz porodilju partner ili bliska osoba, taj nivo stresa pada, a tad i način mehanizma otvaranja ide lakše, jednostavnije i brže – objašnjava dr Đorđević.
Ponekada se desi da porođaj mora da se završi i carskim rezom, pa smo dr Đorđević pitali gde je za to vreme osoba koja je došla u pratnji porodilje.
– Ako se desi da se iz medicinskih razloga porođaj završi carskim rezom, za to vreme osoba koja je došla u pratnji porodilje bude smeštena u sobu pored. Ali odmah nakon porođaja babica donese bebu da je pratnja vidi i onda mogu mirni da odu kući. Kada se porođaj završi prirodnim putem, onda pratnja ostaje u sobu dva sata, koliko i porodilja nakon porođaja ostaje u porodilištu – objasnila nam je dr Tatjana Đorđević.
O tome koje uslove mora da ispuni osoba koja dolazi u pratnji porodilje na porođaj, da li se u Porodilištu KBC Zvezdara prisutvo bliske osobe plaća i da li postoje neki medicinski razlozi zbog kojih prisustvo bliske osobe na porođaju ne može da se dozvoli pogledajte u današnjem ePodcastu.
Dr Tatjana Đorđević je specijalista ginekologije i akušerstva sa više od dve decenije iskustva u KBC Zvezdara, gde radi na Akušerskom odeljenju – Porodilištu sa odeljenjem porođenih žena.
U svojoj praksi bavi se dijagnostikom, preventivnim pregledima i lečenjem oboljenja reproduktivnih organa žena. Dr Đorđević je izuzetno posvećena svom profesionalnom usavršavanju, te redovno posećuje brojne medicinske kongrese širom zemlje i inostranstva. Član je Lekarske komore Srbije i Srpskog lekarskog društva.