Foto: Shutterstock
Sušeno (suvo) voće je dobar izvor vlakana i vitamina i nešto što ne treba jesti samo kao prilog prazničnoj trpezi ili koristiti kao dekoraciju. Pogodno je za svakodnevnu zdravu grickalicu, kombinovanje u slanoj i u slatkoj hrani, a zdravstvene koristi su mnogobrojne i raznolike.
Sveže voće je u prednosti u odnosu na sušeno u nekim segmentima, na primer, u količini vitamina. To se posebno odnosi na vitamin C jer bilo koji proces prerade kao i termička odbrada uništava ozbiljne količine ovog vitamina. Međutim, sadržaj minerala i vlakana se i zadržava tokom procesa sušenja. Oprez je neophodan pre svega zbog količine šećera a to je posebno značajno za osobe sa dijabetesom, gojazne, ili sa metaboličkim sindromom.
Postoje mnoge sorte voća sa niskim sadržajem šećera, neke čak imaju zanemarljive, ali su pojedine vrste voća pune šećera, bez obzira na to da li ih konzumiramo u svežem ili suvom stanju. Ono što takođe treba znati jeste da se u procesu sušenja pojedinom voću čak dodaje dodatni šećer.
Suvo grožđe, sušene smokve, brusnice, kajsije, borovnice, sušeni lističi (čips os jabuke, koji se sve više konzumira i kod nas), mogu da budu izuzetno zdrava zamena za grickalice kojima smo skloni, dodatak jelima i salatama, ali i užina koja će nam vratiti energiju.
I u svetu sušenog voća postoji razlika u količini šećera. Na primer, suvo grožđe sadrži više šećera nego kajsije i brusnice, iako se brusnicama u procesu obrade dodaje još šećera zbog izuzetne kiselosti.
Jabuke spadaju u voće sa najmanje šećera, a procesom sušenja iz njih odlazi samo voda. Ostaju dijetalna vlakna, vitamini i antioksidanti, kao i esencijalne hranljive materije.
Suve kajsije imaju najmanje šećera u odnosu na ostalo popularno suvo voće, uz bogat sadržaj vlakana, minimum ugljenih hidrata i veliku količinu vitamina C i A. Njihova prednost je i što ne sadrže holesterol. Primera radi, u 100 grama suvih kajsija ima 5 puta manje šećera nego u istoj količini suvog grožđa.
Suve šljive su bolji izbor od sušenog manga ili urmi, jer sadrže srednju količinu šećera.
Nutricionisti su izdvojili 6 često postavljanih pitanja o tome koje sušeno voće ima najmanju količinu šećera:
1) Među popularnim sušenim voćem, koje sadrži najmanje šećera?
2) Zašto je to tako?
3) Kakav je sadržaj šećera u suvim kajsijama u poređenju sa drugim suvim voćem (suvo grožđe, suve brusnice…)?
4) Sušene kajsije ili sušeni mango?
5) Koje su zdravstvene prednosti odabira sušenog voća sa nižim sadržajem šećera?
6) Koji je preporučeni dnevni unos sušenog voća za prosečnu odraslu osobu?
7: Da li postoje prirodne alternative dodavanju veštačkih šećera sušenom voću?