Naslovna / Ishrana

15 namirnica koje mogu da ubrzaju oporavak od prehlade: Ublažavaju simptome i skraćuju trajanje bolesti

Priredio/la: S.St.M.|11:00 - 13. 01. 2025.

Kada nam nije dobro ne razmišljamo mnogo o hrani i o jelu. Međutim, hrana koju konzumiramo kada smo prehlađeni može uticati na naš oporavak

prehlade Hrana koja sadrži vitamine, minerale, antioksidante i antiinflamatorna svojstva može pomoći u poboljšanju simptoma prehlade i bržem oporavku Foto Shutterstock

Namirnice sa antiinflamatornim i antioksidativnim svojstvima mogu ublažiti simptome, skratiti trajanje naše bolesti i sprečiti buduće prehlade.

1. Pileća supa

Ispostavlja se da su naše bake u pravu. Tanjir pileće supe koristan je kada smo prehlađeni. Supa je dobar izvor proteina, vitamina i minerala. Takođe sadrži elektrolite, koji mogu da održe našu hidrataciju. Topla para takođe može pomoći u pročišćavanju zapušenog nosa i sinusa.

Osim ovoga, supe su odlična opcija jer se lako jedu i vare, posebno kada se osećamo umorno ili imamo loš apetit. Dodavanje sastojaka poput mesa, pasulja i povrća obezbeđuje neophodne hranljive materije za oporavak, kaže Karina Tolentino, dijetetičar.

2. Citrusno voće

Citrusno voće, poput pomorandže, grejpfruta, mandarina i limuna, sadrži puno vitamina C, koji može ojačati imunitet. Vitamin C pomaže u povećanju proizvodnje belih krvnih zrnaca koja se bore protiv infekcije. Neka istraživanja takođe sugerišu da vitamin C može malo skratiti trajanje prehlade.

Voćni sokovi, poput soka od pomorandže, takođe sadrže velike količine vitamina C. Međutim, njihova kiselina ponekad može da iritira upalu grla.

3. Hrana i pića sa visokim sadržajem antioksidanata

Antioksidanti su supstance koje sprečavaju oštećenje ćelija. Hrana i pića koja sadrže mnogo antioksidanata mogu pomoći u borbi protiv bolesti. Neka istraživanja pokazala su da antioksidant kvercetin može pomoći u odbrani od prehlade.

Namirnice koje sadrže kvercetin su:

  • borovnice
  • brokoli
  • brusnice
  • zeleni čaj
  • kelj
  • crveni luk

4. Hrana sa antiinflamatornim svojstvima

Istraživanja su pokazala da hrana sa antiinflamatornim svojstvima može pomoći u prevenciji i lečenju respiratornih infekcija. Hrana sa antiinflamatornim dejstvom često sadrži antioksidante. Primeri su:

  • bobičasto voće
  • riba
  • beli luk
  • đumbir
  • luk
  • kurkuma

5. Ljute papričice

Poznato je da ljute papričice mogu da budu začin za mnoga jela. Takođe mogu da pomognu u pročišćavanju začepljenog nosa kada imamo prehladu. Neka istraživanja pokazala su da kapsaicin, aktivni sastojak začinjene paprike, može pomoći u smanjenju simptoma kašlja.

6. Đumbir

Neka istraživanja pokazala su da đumbir može smanjiti mučninu koja je povezana sa trudnoćom ili hemoterapijom. Druge studije pokazuju da đumbir može imati antimikrobna svojstva i pomoći u borbi protiv bakterija koje izazivaju streptokoknu upalu grla. Da bismo olakšali bol u grlu, možemo da žvaćemo sirovi đumbir ili da od njega napravimo čaj.

7. Beli luk

Beli luk sadrži alicin, koji ima antiinflamatorna, antioksidativna i antibakterijska svojstva. Jedno istraživanje pokazalo je da starije odrasle osobe koje svakodnevno jedu ekstrakte crnog i belog luka imaju bolju otpornost na respiratorne infekcije.

8. Čaj od kamilice

Čaj od kamilice može ublažiti simptome prehlade, kao što je upala grla. Sadrži antioksidante i jedinjenja koja mogu smanjiti upalu. Neka istraživanja pokazuju da kamilica može da podrži imunološki sistem. Trudnice i osobe sa istorijom teških alergija treba da razgovaraju sa lekarom pre nego što piju ovaj čaj.

9. Med

Med ima antimikrobna svojstva koja mogu pomoći u lečenju infekcija. Jedan pregled otkrio je da je med efikasniji od sastojaka u lekovima za kašalj bez recepta (OTC) za decu . Ali treba imati na umu da bebama mlađim od 12 meseci nikada ne bi trebalo davati med.

10. Kurkuma

Kurkuma sadrži kurkumin, jedinjenje sa antiinflamatornim i antioksidativnim svojstvima. Neke studije ukazuju na to da kurkuma može pomoći u borbi protiv infekcija. Možemo da konzumiramo svežu kurkumu, daje uzimamo kao suplement ili da kurkumu u prahu pospemo po omiljenim jelima.

11. Višnje

Višnje sadrže puno vitamina C koji pomaže u podršci imunitetu. Konzumiranje kiselog soka od višanja takođe može da podstakne bolji san. To je zato što sok sadrži triptofan i melatonin, koji regulišu san. Adekvatan san dok smo bolesni može pomoći da ojačamo imuni sistem.

12. Šargarepa

Šargarepa je dobro poznato korenasto povrće koje sadrži beta-karoten, koji može pomoći bolje funkcionisanje imunološkog sistema. Šargarepu možemo konzumirati sirovu ili je dodati u sokove, čorbe ili supe.

13. Zeleno lisnato povrće

Zeleno lisnato povrće, uključujući spanać, kelj i romana salatu, sadrži vitamine, minerale i antioksidante zvane polifenoli, koji štite ćelije od oštećenja. Lisnato povrće možemo da jedemo samostalno ili da ga dodamo u smuti ili supu.

14. Kivi

Kivi sadrži vitamine C, E, folate, kalijum, bakar, vitamin K i polifenole. Jedno istraživanje pokazalo je da su deca predškolskog uzrasta koja su konzumirala kivi bila manje sklona razvoju prehlade ili gripa.

15. Masna riba

Masna riba, poput lososa, inćuna i tunjevine, dobar je izvor proteina kada smo bolesni. Omega-3 masne kiseline u lososu mogu imati antiinflamatorni efekat. Losos je takođe bogat vitaminom D, koji je važan za imuni sistem. Masna riba takođe je meka i lako se jede kada smo bolesni.

Hrana i pića koje treba izbegavati

Neke namirnice, pića ili supstance kojih se treba kloniti ako smo prehlađeni su sledeće:

  1. kofein: previše kofeina može opteretiti naš imuni sistem
  2. alkohol: alkohol može da nas dehidrira i oslabi imuni sistem
  3. prerađena hrana: obično sadrži previše šećera, masti ili soli, što može povećati upalu i dovesti do toga da se osećamo tromo
  4. tvrda ili hrskava hrana: može iritirati grlo
  5. veoma začinjena ili kisela hrana: može izazvati upalu, iritaciju i gastrointestinalne probleme kod nekih ljudi

Šta je sa mlečnim proizvodima

Kod nekih osoba mlečni proizvodi mogu da zgusnu sluz i da pogoršaju simptome prehlade. Međutim, neki mlečni proizvodi, kao što je jogurt, sadrže probiotike, koji mogu pomoći u borbi protiv bolesti. Ako osetimo da nam mlečni proizvodi pogoršavaju simptome, treba da ih izbegavamo.

Kada treba otići kod lekara

Kod lekara treba da odemo ako imamo:

  • simptome koji su teški ili ne prolaze nakon nekoliko dana
  • probleme sa disanjem
  • visoku temperaturu iznad 38.5°C koja traje više od tri dana
  • teško povraćanje ili dijareju

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo