Slanina spada u namirnice za koje je vezano najviše kontroverzi po pitanju koristi za zdravlje. Da li je zdrava ili nije, ima li previše holesterola ili su u pitanju dobre masti, pomaže li kod mršavljenja ili doprinosi taloženju masnih naslaga…
Da li je slanina bezbedna za osobe sa dijabetesom
Jedna od čestih ali i logičnih nedoumica svakako je pitanje konzumacije slanine za osobe sa dijabetesom. Na bazi zaključaka iz nekih studija, stručnjaci kažu da osobe sa dijabetesom mogu bezbedno konzumirati slaninu .Uslov je da to čine umereno, i da bude sastavni deo uravnotežene ishrane.
Prema American Diabetes Association, izvori proteina poput slanine mogu se uklopiti u plan ishrane osoba sa dijabetesom ako imaju minimalan uticaj na nivo šećera u krvi. Međutim, ključno je uzeti u obzir celokupan kontekst ishrane i potencijalne zdravstvene rizike povezane s redovnim unosom prerađenog mesa, naročito onog s visokim sadržajem zasićenih masti i natrijuma.
Šta podrazumeva pravilna kontrola stanja i simptoma kroz ishranu
Sveobuhvatan pristup dobre kontrole dijabetesa i svođenja simptoma na minimum treba da da prioritet raznovrsnim, nutritivno bogatim namirnicama. Naglasak treba da bude na integralnim žitaricam, voću, povrću i nemasnim proteinima. Naravno, uz pažljivo praćenje veličine porcija, ukupnog unosa kalorija i odnosa prostih i složenih ugljenih hidrata.
Osobama sa dijabetesom preporučuje se konsultacija s registrovanim dijetetičarom ili zdravstvenim radnikom kako bi se razvio personalizovan plan ishrane prilagođen specifičnim potrebama i ciljevima. To će osigurati pristup koji omogućava uključivanje hrane poput slanine uz kontrolu nivoa šećera u krvi, dugoročno bolje zdravlje i opštu dobrobit.
Slanina u tabeli glikemijskog indeksa
Porcija od 100 grama slanine sadrži približno 1,42 grama ugljenih hidrata.
Izračunavanje glikemijskog indeksa (GI) slanine je izazovno zbog njenog niskog sadržaja ugljenih hidrata. Međutim, smatra se da ima nizak glikemijski indeks. To bi trebalo da ukazuje na minimalan uticaj na nivo šećera u krvi kada se konzumira umereno.
Nizak sadržaj ugljenih hidrata podržava ovu tvrdnju, uz naglašavanje potencijalnih pogodnosti za osobe čije stanje zahteva praćenje glikemijskog odgovora.
Glikemijsko opterećenje (GL)
Glikemijsko opterećenje po porciji slanine može se izračunati kao proizvod glikemijskog indeksa i sadržaja ugljenih hidrata. Nutricionisti kažu da pokazuje skromno glikemijsko opterećenje. To dodatno potvrđuje tezu iz studija da se slanina može uključiti u uravnoteženu ishranu za osobe s dijabetesom ili one koje žele da kontrolišu nivo šećera u krvi.
Važno je napomenuti da način pripreme, posebno na visokim temperaturama, može dovesti do formiranja potencijalno štetnih jedinjenja. To takođe treba uzeti u obzir prilikom procene njenog uticaja na zdravlje.
Kako izračunati glikemijsko opterećenje po porciji
Da biste izračunali glikemijsko opterećenje, pomnožite glikemijski indeks sa količinom ugljenih hidrata po porciji. S obzirom na nizak sadržaj ugljenih hidrata i pretpostavljeni nizak glikemijski indeks, očekuje se da je glikemijsko opterećenje slanine minimalno.
Umesto zaključka: Slanina za osobe sa dijabetesom – da ili ne?
S obzirom na potencijalne zdravstvene rizike povezane s prekomernom konzumacijom prerađenog mesa i moguće formiranje štetnih jedinjenja tokom pripreme, preporučuje se uravnotežena konzumacija slanine. Obavezno je da to bude u kombinaciji sa nutritivno bogatim namirnicama koje takođe imaju nizak glikemijski indeks, a sve kao deo raznovrsne ishrane po individualnom planu.