Dosad je nauka potvrdila mnoga lekovita svojstva soka od paradajza, a među najvažnijima svakako su ona da olakšava varenje, pomaže da se iz organizma izbaci suvišna tečnost, te i kod obaranja krvnog pritiska. Takođe, popravlja krvnu sliku i jača imunitet, dok se odlično pokazao i kod premora jer brzo okrepljuje i vraća energiju.
Ako se uzima nekuvan, od presovanih svežih zrelih plodova, uz dodatak soli i začina, sačuvaće dosta vitamina i minerala svežeg ploda. Od vitamina, to su vitamini B grupe, zatim vitamini C, E, K i P (bioflavonoidi). Od minerala najviše ima kalijuma, natrijuma, gvožđa, bakra, kalcijuma, joda i cinka.
Jak antioksidans
Crvena boja soka od paradajza potiče od biljnog pigmenta likopena, rastvorljivog u mastima, koji pripada familiji karotenoida, prirodnih žućkastih, narandžastih i crvenih pigmenata u voću i povrću.
Paradajz je glavni izvor tog moćnog antioksidanta – u 100 grama krupnog ploda ima 6 miligrama likopena, a u sitnom oko 10 miligrama. Likopen je vrlo važan u imunološkoj zaštiti organizma, u borbi protiv slobodnih radikala koji oštećuju ćelije. Mnogobrojna klinička istraživanja pokazuju da se likopen iz paradajza više iskoristi iz sokova i sosova, jer se nakon termičke obradi lakše razlaže. Blagotvoran učinak likopena na organizam dobićete već sa pola litra soka od paradajza dnevno.
Smanjuje rizik od tromboze
Paradajz je, pokazala su naučna ispitivanja, idealan za srčane bolesnike jer visok nivo kalijuma smanjuje masne naslage na krvnim sudovima, samim tim i opasnost od tromboze i infarkta ili šloga. Kako je odličan diuretik, s viškom tečnosti koju pomaže da se lakše izbaci, snižava se i krvni pritisak. Srčani bolesnici bi trebalo da piju ovaj sok s vrlo malo soli, ili bez nje, za sve ove benefite.
Popravlja krvnu sliku
Folna kiselina koju sok od paradajza sadrži pomaže u stvaranju crvenih krvnih zrnaca i samim tim u lečenju malokrvnosti, pa je idealan saveznik kod lečenja anemije. Kako popravlja krvnu sliku, ujedno i jača imunitet. U ovom slučaju preporučuje se minimum dve čaše soka od paradajza dnevno.
Podstiče mršavljenje
Zahvaljujući moćnom antioksidantu likopenu, odlično neutrališe slobodne radikale i čisti organizam. Tako pomaže i rad najvažnijih organa za varenje – pankreasa, jetre i žuči i ubrzava varenje. Kako ima svega 50 kalorija u jednoj šolji od 200 ml, odličan je saveznik svakog dijetalnog režima ishrane.
Sa 50 kalorija u jednoj šolji od 200 ml, odličan je saveznik svakog dijetalnog režima ishrane
Utiče na bolji vid
Paradajz sadrži i obilje vitamina A, zaduženog za sprečavanje oštećenja čula vida. Postoje naučna istraživanja koja potvrđuju da ovaj vitamin može da pomogne kod pogoršanja vida, noćnog slepila, staračke makularne degeneracije, glaukoma, katarakte…
Ipak, kada kupujete paradajz izaberite najcrvenije primerke jer oni imaju najveću količinu antioksidanasa. Kod kuće ga držite na sobnoj temperaturi, tamo gde dopire sunčeva svetlost, a ne u frižideru, jer mu se tako kvari ukus.
Stručnjaci preporučuju da se dnevno konzumira po jedan srednji paradajz, ili sedam čeri paradajza u jednoj porciji. Potpuno je zdravo konzumirati ga svaki dan, a kao dodatni bonus on ima malo kalorija i visok sadržaj vode, ali oni koji pate od poremećaja digestivnog trakta ili imaju gastroezofagealnu refluksnu bolest ne treba da jedu previše paradajza.
Takođe, velike količine paradjza u ishrani kod nekih osoba dovode do stvaranja kamena u bubregu, zbog toga što je paradajz bogat kalcijumom i oksalatom, koji se teško uklanja iz tela. čime se stvara kamen u bubregu.
Sok za vraćanje energije
Posle fizičkog napora ili treninga pijte sok od paradajza. Od njega se oporavljaju mišići i uspostavlja se ravnoteža glukoze u organizmu bolje nego da ste popili energetsko piće
Salata protiv zatvora
Deset večeri uzastopno pred spavanje pijte po čašu ceđenog soka od paradajza, a preko dana, uz svaki obrok, jedite salatu od paradajza i maslinovog ulja. Tako ćete regulisati stolicu i izlečiti hemoroide
Čorba koja snižava pritisak
Potrebno je:
1 kg paradajza, 1 glavica crnog luka, 6 čenova belog luka, veza peršuna, celera i šargarepe, 3 kašike crnog vina, malo ruzmarina, majčine dušice i komorača
Priprema:
Paradajz poparite ključalom vodom i oljuštite ga. Napravite od njega kašu, pa u nju dodajte rendanu glavicu crnog luka, malo ruzmarina, majčine dušice i komorača. Sve nalijte vodom da ogrezne. Potom dodajte dve-tri kašike crnog vina.
Zagrejte čorbicu do vrenja, ali je nemojte kuvati. Sklonite je s vatre, pa onda umešajte sok od sveže ceđenog belog luka, po kašiku seckanog peršunovog i celerovog lista i sitno rendanu šargarepu i celer. Na kraju dodajte seckani peršun. Promešajte sve i ostavite poklopljeno 15 minuta.
Zašto ne pišete ko ne sme jesti paradajz.Sta je sa onima koji piju antikoagulante i koliko paradajz ili celer sme da se konzumira