Spušteni kapci mogu da se koriguju vežbama, lekovima ili operacijom
Priredio/la: M.R.
Ako ptoza ili spušteni kapci utiču na zamagljenje vida, trebalo bi da se obratite lekaru
Spušteni kapci nisu izazvani samo starenjem, a ptoze (Ptosis Palpebralis), kako se stručno zove ovaj proces opuštanja kože, može da se javi na jednom ili na oba oka. Kapak može biti samo diskretno spušten, ali može da dođe i do potpunog pokrivanja zenice. Iako u dosadašnjim istraživanjima nije eksplicitno potvrđeno da vežbe za podizanje kapaka sigurno imaju efekta, pojedini kozmetičari i dermatolozi tvrde da neke vežbe za mišiće lica mogu da utiču na jačanje i zatezanje kože oko očiju.
Kod urođene ptoze koja se javlja retko (1 beba na 840 novorođenih) mogući razlozi su:
slabost mišića gornjih kapaka
genetske ili hromozomske abnormalnosti
neurološke disfunkcije
Šta je stečena ptoza
Osobe koje razviju ptozu u kasnijem životnom, imaju oblik koji se naziva stečena ptoza. Kako osoba stari, mišići odgovorni za podizanje i spuštanje kapka mogu oslabiti i uzrokovati opuštanje. Koža i tetive gornjeg kapka takođe postaju labavije. Drugi faktori koji mogu izazvati stečenu ptozu su:
degenerativni poremećaji
nasledna predispozicija
tumori oko oka ili u oku
infekcije
povrede
dijabetes
udarci i traume
mijastenija gravis (autoimuni poremećaj koji dovodi do slabosti mišića i umora)
Hornerov sindrom
otok u očnom kapku
injekcije botoksa koje su izazvale paralizu mišića gornjeg kapka ili obrve
Spušteni kapci ne zahtevaju lečenje uvek, ali u nekim slučajevima oni mogu da zamagle vid, posebno periferni. Kod novorođenčadi, ptoza može dovesti do slabovidosti (ambliopija), a oftalmolog će u tom slučaju obično preporučiti operaciju. Kada postoji potreba za primenom hirurgije i kod odraslih, intervenciju izvodi okuloplastični ili plastični hirurg. Operacije su laserske, i pacijent obično može istog dana da ode kući.
U terapiji lekovima, odraslim osobama sa oba slučaja ptoze daje se oksimetazolin, kapi koje podstiču zatezanje kapaka. Međutim, ovaj lek nije efikasan za ptozu nastalu usled povreda ili problema sa nervima.
Iako ne postoje specifične vežbe koje sigurno utiču na povlačenje opuštenih kapaka, od vežbi koje aktiviraju mišiće lica ko oka može biti koristi.
Vežba „Široke oči“ je jednostavna i radi se tako što reširite oči što više, držite ih tako otvorene 5 sekundi, pa isto toliko opuštate, ponavljajući više puta.
„Podizač obrva“ angažuje frontalni mišić čela koji je povezan mišićima kapka, a radi se tako što stavite ruku na čelo, mišiće čeonog dela lica pomerate uprkos pritisku ruke, i podignuto čelo držite 5 sekundi. Takođe ponovite nekoliko puta, do 30 sekundi ukupno (6 ponavljanja).
„Brzi poklopci“ je takođe jednostavna vežba koju ćete uraditi tako što dva prsta stavite na slepoočnice, zažmurite, a onda brzo otvorite, pa zatvorite oči.
„Dijagonalno rastezanje“ podrazumeva da lagano stavite jedan prst na kraj svake obrve i podignete naviše, dok očima gledate na dole, pa sa strane, simulirajući pokrete klatna.
„Lavovski dah“ je vrsta vežbe disanja koju ljudi rade kada vežbaju jogu, namenjena je povećanju energije i uklanjanju toksina, pomaže u rastezanju mišića oko oka i čini ih gipkijim. Otvorite oči što je moguće šire gledajući prema gore, a istovremeno, isplazite jezik do kraja i na dole. Zadržite 5-10 sekundi ako možete da izdržite dok ne izdahnete dubokim izdahom.