Naslovna / Moja priča

Moj život sa leukemijom: Ispovest čuvenog NBA košarkaša, uz opomenu kojim simptomima je počela bolest

Priredio/la: Ma.R.|11:30 - 29. 12. 2024.

Karim Abdul-Džabar, jedan od najboljih NBA košarkaša svih vremena je od postavljanja dijagnoze govorio da je zahvalan Bogu što je dobio tip maligne bolesti krvi sa kojim uz dostupne terapije može da se živi

Leukemija Karim Abdul-Džabar: Bolest me nije sprečila da uživam u stvarima koje volim, ali me i naterala da više cenim život, svakodnevne trenutke i male stvari Foto: Shutterstock

Karim Abdul-Džabar, (Kareem Abdul-Jabbar) rođen kao Ferdinand Luis Alsindor Mlađi 16. aprila 1947. godine u Njujorku, jedan je od najvećih košarkaša koje je svet imao. Sa svojih 218 centimetara visine i briljantim talentom, dominirao je u NBA ligi tokom karijere duge dve decenije. Nažalost, ni vrhunska fizička forma nije bila njegov zalog i garant zdravlja: leukemija ga je iznenadila 2008. godine.

Karim Abdul-Džabar: Ne samo bivši košarkaš, već izuzetna ličnost

Abdul-Džabar je osvojio šest NBA titula, a čak šest puta bio je MVP (najkorisniji igrač lige). Još uvek drži neke rekorde, među kojima je i najveći broj broju postignutih poena u istoriji NBA.

Nije ostao poznat samo po svojoj specifičnoj po svojoj čuvenoj „sky-hook“ tehnici šuta, ali i po svojoj inteligenciji, aktivizmu i književnim delima. Nakon završetka karijere 1989. godine postao je pisac, govornik i aktivista, borac za socijalnu pravdu. Godine 2016. dobio je Predsedničku medalju slobode, najviše civilno odlikovanje koje se dodelju u SAD, od predsednika Baraka Obame.

Borba: Hronična mijeloidna leukemija ulazi u život čuvenog košarkaša

U decembru 2008. godine, Karimu je dijagnostikovana hronična mijeloidna leukemija (CML), oblik hematološkog karcinoma koji se karakteriše nekontrolisanim rastom leukocita (belih krvnih zrnaca) u kostnoj srži. Bolest se obično otkriva rutinskim testovima krvi. U slučaju Abdul-Džabara, nivo leukocita je bio neverovatno visok.

Kako je ispričao, simptomi koji su ga naveli da potraži medicinsku pomoć bili su jaki naleti toplote i obilno znojenje. To je bilo prilično neuobičajeno za njegove godine i zdravstveno stanje. Nakon pregleda i postavljanja dijagnoze, lekari su mu propisali ciljanu terapiju koja i danas drži bolest pod kontrolom. Napretkom medicine i inovativne terapije napreduju, a poznati košarkaš je od početka govorio da je zahvalan Bogu što je dobio tip maligne bolesti krvi uz koji može da se živi.

Leukemija i kako sam je prihvatio: Šta je najvažnije za sve koji se razbole

Karim je od samog početka svoje dijagnoze bio otvoren prema javnosti.

– Ključ u prihvatanju bolesti i redovnom lečenju. Zahvalan sam na napretku medicine i istraživanja koja su omogućila ciljane terapije za leukemiju. U mom slučaju, terapija je bolest dovela na „mikroskopski nivo“. Sa leukemijom niko, pa ni ja ne mogu biti u klasičnoj remisiji. Moji lekari i ja to opisujemo kao kontrolu i upravljanje bolešću na mikroskopskom nivou. Nema više „loših“ leukocita pa mogu reći da sam zdrav, ali moram uvek biti na oprezu – priča košarkaš, koji je često isticao važnost pozitivnog stava i razmišljanja, kao i discipline u lečenju i načinu života.

– Morate poštovati svoje telo i dati mu šansu i kad je zdravo i kad se razboli. Veoma sam zahvalan mom telu, ali i tome što sam deo generacije koja ima pristup ovakvim medicinskim dostignućima ako stvari sa zdravljem krenu po zlu – rekao je Abdul-Džabar medijima.

 

Kako Abdul-Džabar živi sa leukemijom

Iako živi sa hroničnom bolešću malignog porekla, Karim je nastavio da živi aktivnim i ispunjenim životom. Uvek naglašava da ga bolest nije sprečila da uživa u stvarima koje voli, ali ga je i naterala da više ceni život, svakodnevne trenutke i male stvari.

– Trudim se da uživam u životu i da ništa ne uzimam zdravo za gotovo. Svaki dan je blagoslov. Svoje iskustvo delim kako bih podstakao ljude da se informišu o bolesti i podrže istraživanja za lečenje karcinoma. Zbog toga sam i postao ambasador širenja svesti o hematološkim malignitetima i učestvujem u raznim inicijativama. Moj životni moto je da uprkos problemima i izazovima uvek treba tražiti načine da se pozitivnim stavom borimo i utičemo na druge ljude – priča čuveni košarkaš.

Nije uvek sve išlo glatko: Borba sa neželjenim efektima terapije

Karim Abdul-Džabar je poznat i po svojoj iskrenosti. Da bi mu ljudi verovali, nije krio ni svakodnevne izazove koje donosi terapija. Iako je terapijski pristup njegovom lečenju manje invazivan od tradicionalnih metoda, pacijenti moraju biti disciplinovani. Terapija koju prima može izazvati određene neželjene efekte, pa je košarkaš priznao da je bilo trenutaka kada se osećao umorno ili se suočavao sa drugim, doduše slabijim neželjenim efektima, ali da to smatra malom cenom za život koji mu medicina omogućava. Mišljenja je i da je njegova dobra fizička forma zaslužna za to što je terapije dobro podnosio.

Posvećen je širenju svesti o malignim bolestima i savetuje ljude da pre svega ne ignorišu simptome i redovno kontrolišu svoje zdravlje.

Verujte medicini i lekarima, daju šansu za život

Bilo je momenata kada sam se posle dijagnoze pitao kako će izgledati moj život i život moje porodice. Međutim, lekovi su mi dali novu šansu. Savetujem svima da veruju nauci i ostanu disciplinovani u lečenju. Ja sam živi dokaz šta medicina može, a to je najveći poklon koji čovek može da dobije – kaže Karim Abdul-Džabar, uz još nekoliko ključnih poruka:

  • U ranoj dijagnozi je ključ: Simptomi kao što su neobjašnjiva temperatura ili znojenje mogu biti znaci ozbiljnih bolesti, među njima je i leukemija
  • Važnost ciljanih terapija: Savremeni lekovi kao što su inovativne terapije su promenili tok lečenja leukemije
  • Disciplina: Redovno uzimanje lekova i medicinski pregledi su neophodni da bi se kontrolisala leukemija
  • Pozitivan stav: Mentalno zdravlje jednako važno kao i fizičko
  • Podrška medicinskim istraživanjima: Treba podržavati istraživanja za lečenje raka i redovno učestvovati u humanitarnim akcijama, tribinama i sličnim događajima.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo