Džordž Harison, čuveni gitarista Bitlsa poznat kao tihi Bitl, tokom života se suočio sa tri različita oblika maligne bolesti. Bio je vrlo neobičan i uspeo da izađe iz senke dvojice popularnijih Bitlsa, Lenona i Makartnija. Bez obzira na karcinom i rani odlazak, ostao je upamćen ne samo kao muzička već i duhovna ikona, čiji uticaj živi kroz umetnost i filantropiju.
Čvor na vratu kao uvod u karcinom: Džordž Harison je bio optimista
Kada je bio u pedesetim godinama života (1997), Harisonu je otkriven kancerogeni čvor na vratu. Očigledno nesvestan ozbiljnosti situacije, ali vrlo svestan uzroka bolesti, tada je rekao:
– Dobio sam ga isključivo od pušenja. Prestao sam sa cigaretama pre mnogo godina, ali sam ih ponovo pušio neko vreme, pa zatim ponovo ostavio nedavno. Srećom, ovaj čvor je bio više kao upozorenje nego nešto ozbiljno – bio je optimista čuveni muzičar.
Lečen je hirurški i zračenjem. Međutim, iako je njegov rak grla uspešno uklonjen, četiri godine kasnije, u julu 2001, objavio je da se leči od tumora na mozgu. Novembra te godine lekari su mu rekli da mu ne preostaje mnogo života. Konačno, Harisonu je dijagnostikovan i rak pluća, koji je bio uzrok njegove smrti 29. novembra 2001. godine u Los Anđelesu.
Uz njega su bili prijatelji i porodica:
Iako detalji o njegovoj bolesti nisu bili često zvanično objavljivani, nije tajna da je primarni karcinom pripisao pušenju. U maju 2001. podvrgnut je operaciji raka pluća u Mayo Clinic, nakon čega se oporavljao u Toskani. U julu iste godine prošao je kroz radioterapiju zbog tumora na mozgu u Švajcarskoj, gde je kupio vilu i boravio do oktobra, kada je otputovao u Njujork na poslednje pokušaje lečenja jednom eksperimentalnom metodom.
Omiljeni „tihi Bitl“ imao je samo 58 godina kada je preminuo u domu prijatelja, okružen porodicom – svojom suprugom Olivijom i sinom Danijem. Njegov dugogodišnji porodični prijatelj Gavin de Beker izjavio je:
– Otišao je sa jednom mišlju: „Volite jedni druge!“
Harisonova porodica je u saopštenju navela: „Napustio je ovaj svet onako kako je i živeo u njemu – svestan Boga, bez straha od smrti i u miru, okružen porodicom i prijateljima“.
Karcinom je odneo pevača, ali je njegovo delo i neobično nasleđe ostali
Harison je bio poznat kao najpovučeniji član benda, ali i kao talentovani gitarista i kompozitor. Iako su njegove pesme morale da se izbore za mesto pored dominantnog tandema Lenon-Makartni, neke od njegovih najpoznatijih kompozicija, poput While My Guitar Gently Weeps i Something, postale su bezvremenski hitovi. Njegov solo album All Things Must Pass iz 1970. godine postigao je veliki uspeh, a pesma My Sweet Lord postala je prvi solo hit nekog člana Bitlsa koji je dostigao prvo mesto na top listama.
Pored muzike, bio je duboko posvećen istočnjačkoj duhovnosti. Organizovao je koncert za Bangladeš 1971. godine, jedan od prvih velikih humanitarnih koncerata u istoriji rok muzike. Njegova poslednja pesma, A Horse to Water, koju je napisao sa sinom Danijem, snimljena je 1. oktobra 2001. godine.
Šta izaziva karcinom grla i koji su simptomi
Karcinom grla nastaje kada ćelije u grlu razviju genetske mutacije koje izazivaju nekontrolisani rast ćelija, što može da formiraj tumor u grlu. Još uvek nije jasno šta uzrokuje mutaciju koja je uzrok nastanka karcinoma grla. Međutim, identifikovani su faktori koji mogu da povećaju rizik. To su:
- upotreba duvana, pušenje i žvakanje
- prekomerna upotreba alkohola
- virusne infekcije (kao i humani papiloma virus/HPV) i Epštajn-Bar virus)
- ishrana bazirana na mesu bez biljnih vlakana
- gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)
- izloženost toksinima i sličnim supstancama.
Nemojte ignorisati sledeće simptome jer mogu da upozore na razvoj ovog maligniteta:
- kašalj koji ne prolazi
- promene u glasu (boja, promuklost, nerazumljiv govor)
- poteškoće pri gutanju
- bol u uhu
- izraslina, čvorić, kvrga ili ranica koja ne zaceljuje
- česta upala grla
- gubitak apetita i težine.